Wielki prezent dla sanktuarium

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 22.02.2013 23:00

Od 22 lutego z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku jest związany przywilej odpustu zupełnego - ogłosiła Penitencjaria Apostolska.

W sanktuarium na Starym Rynku jest czczony obraz Jezusa Miłosiernego, pobłogosławiony przez Jana Pawła II w czasie wizyty apostolskiej w Płocku 1991 r. W sanktuarium na Starym Rynku jest czczony obraz Jezusa Miłosiernego, pobłogosławiony przez Jana Pawła II w czasie wizyty apostolskiej w Płocku 1991 r.
ks. Włodzimierz Piętka/GN

Papieski indult, bo tak nazywa się stosowny dokument Stolicy Apostolskiej, ogłoszono w płockiej katedrze na zakończenie Mszy św. z okazji 82. rocznicy objawień św. s. Faustyny i diecezjalnego dziękczynienia za pontyfikat Benedykta XVI, w piątek 22 lutego.

„Penitenziaria Apostolska na mocy uprawnienia udzielonego jej przez Ojca świętego, ochoczo przyznaje odpust zupełny na zwykłych warunkach. Odpust można uzyskać po należytym spełnieniu następujących warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia święta, modlitwa według intencji Ojca świętego). Odpust mogą zyskać wierni szczerze pokutujący w płockim sanktuarium, pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny pobożnie uczestnicząc w nabożeństwie lub modlitwie do Bożego Miłosierdzia, bądź przeznaczając odpowiedni czas na modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego, oddając się pobożnej medytacji odmawiają; Modlitwę Pańską, Wyznanie wiary, wzywając Bożego Miłosierdzia, (na przykład Jezu ufam Tobie)” – czytamy w dokumencie.

Odpust zupełny można uzyskać:

w drugą niedzielę wielkanocną, czyli Bożego Miłosierdzia;

dnia 22 każdego miesiąca – na pamiątkę pierwszych objawień w Płocku;

raz w roku dowolnego dnia według własnego wyboru wiernych;

uczestnicząc w pielgrzymce do sanktuarium, ilekroć taka ma miejsce.

Dokument przypomina, że księża sprawujący troskę duszpasterską w sanktuarium, powinni przypominać wiernym „o takiej możliwości zbawczej Kościoła” w tym miejscu. „W sposób odpowiedni i troskliwy niech się przygotowują do sprawowania spowiedzi świętych. W dniach wyżej wspomnianych modlitwy do Jezusa Miłosiernego po Mszach lub nabożeństwach Nieszporów albo podczas innych ćwiczeń duchowych na cześć Bożego Miłosierdzia uroczyście niech będą wznoszone” – czytamy w indulcie.

Przywilej dla płockiego sanktuarium będzie obowiązywał przez najbliższe 7 lat.

W piśmie przewodnim Penitencjarii Apostolskiej do Benedykta XVI, z prośbą o udzielenie łaski odpustów podkreślono, że „do świętego obrazu Jezusa Miłosiernego w płockim sanktuarium Bożego Miłosierdzia związanym z klasztorem sióstr, czcią wiernych pobożnie otoczonym, wierni ożywieni miłością do Bożego Miłosierdzia i mający głęboką ufność w Boże Miłosierdzie licznie przybywają, wznosząc modlitwy o łaskę zbawienia i inne łaski w sprawach codziennych”. Zwrócono również uwagę, że w miejscu gdzie znajduje się sanktuarium 22 lutego 1931 roku „s. Faustynie Kowalskiej znaki miłości naszego Pana Jezusa Chrystusa zostały ukazane”.

22 lutego 2013 roku biskup płocki zatwierdził „Statut Diecezjalnego Sanktuarium w Płocku”, czyli Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w miejscu pierwszych objawień św. s. Faustyny. Do rangi sanktuarium kaplicę sióstr Matki Bożej Miłosierdzia podniósł biskup płocki Stanisław Wielgus w Roku Jubileuszowym 2000.

Ogłoszenie przywilejów papieskich dla sanktuarium i nadanie mu statutu przez biskupa płockiego miało również związek z obchodzonym w Płocku jubileuszem 150-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.