Zapytaj mnie o Jezusa

Dominik Nowakowski

publikacja 22.02.2013 22:30

"Bliżej, Mocniej, Więcej" to inicjatywa ewangelizacyjna dla młodzieży, która z powodzeniem rozwija się w Płońsku.

- Nie chcę, żebyście „sprzedawali” fajne regułki wyuczone na lekcji religii. Chodzi o to, abyście powiedzieli Jezusowi coś osobistego, od serca – zachęcał ks. Krzysztof Jończyk - Nie chcę, żebyście „sprzedawali” fajne regułki wyuczone na lekcji religii. Chodzi o to, abyście powiedzieli Jezusowi coś osobistego, od serca – zachęcał ks. Krzysztof Jończyk
Dominik Nowakowski

Ostatnie ze spotkań z cyklu „Bliżej, Mocniej, Więcej” było okazją do refleksji nad tym, co stanowi o istocie chrześcijaństwa, a podstawą do rozważań stał się fragment Ewangelii według św. Mateusza, kiedy Jezus pyta apostołów: ,,A wy za kogo Mnie uważacie?”.

- To fundamentalne pytanie. Jezus przechodzi do relacji osobowej ja-ty – tłumaczył ks. Krzysztof Jończyk, pomysłodawca ewangelizacyjnej akcji Płońskiego BMW, po czym zaproponował młodzieży, aby na kartkach wypisali w punktach za kogo oni sami uważają Chrystusa.

Odpowiedzi było wiele, między innymi: Zbawiciel, Syn Boży, Odkupiciel, ale szczególnie jedna wydawała się trafić w samo sedno: „Jezus jest moim kumplem, któremu mogę powiedzieć o wszystkich swoich problemach. Zawsze mnie wysłuchuje i nigdy nie zostawia jak wielu ludzi. Jest drogą, oświeca moje życie, wskazuje jak postępować. Jest przyjacielem, któremu mogę powierzyć każdą tajemnicę”.

– Dla mnie Jezus jest kimś najważniejszym, któremu postanowiłem ofiarować wszystko to, czym jestem – odpowiadał z kolei ks. Jończyk, dodając: - Nie chcę, żebyście „sprzedawali” fajne regułki wyuczone na lekcji religii, coś co kołacze się wam w głowie z katechizmu. Chodzi o to, aby powiedzieć Jezusowi coś bardzo od siebie.

Równie trudne okazało się pytanie o to, co dzisiaj przeszkadza wierzyć w Chrystusa. Młodzi płońszczanie wskazywali m.in. na otoczenie, strach, lenistwo, media; często podawano za przykład facebook’a. – Pisaliście o rzeczach zewnętrznych, które owszem mają znaczenie, ale odpowiedź leży głęboko w sercu, a jest nią grzech. I nie ma w tym cienia przesady, dotyczy to każdego z nas – mówił ksiądz do młodzieży.

Ważnym punktem spotkania było indywidualne podpisanie się na odwrocie obrazka z obliczem Chrystusa, który wydano specjalnie na Rok Wiary. – Dobrze nosić tę kartę w portfelu, bo jeśli przyjdzie chwila zwątpienia, przypomnicie sobie, że Jezus jest tym w kogo bardzo wierzycie – zwracał się do młodzieży wikariusz parafii u „Maksymiliana”.

O oprawę muzyczną Płońskiego BMW zadbał zespół Honda, a uczestnicy spotkania aktywnie towarzyszyli dziewczęcemu chórkowi, wspólnie śpiewając i klaszcząc.

Dodajmy, że ksiądz Jończyk jest również pomysłodawcą wirtualnych rekolekcji wielkopostnych, które od Środy Popielcowej do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego można śledzić na stronie: www.kimonjest.pl. Są one swoistą kontynuacją Płońskiego BMW, tyle że w internecie.