Promowali polskość

Dominik Nowakowski

publikacja 09.02.2013 22:00

W mroźny, sobotni poranek grupa prawie 40 strzelców wyruszyła ulicami Płońska, rozpoczynając tym samym dwudniowe zimowe manewry.

Apel pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego prowadzili odczytujący rozkaz chorąży Sebastian Milewski oraz dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk inspektor Stanisław Świerczewski Apel pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego prowadzili odczytujący rozkaz chorąży Sebastian Milewski oraz dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk inspektor Stanisław Świerczewski
Dominik Nowakowski

Pododdział Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, zanim wyruszył w ponad 20-kilomentrową pieszą wyprawę do Smardzewa, w zwartej kolumnie stanął przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odczytano rozkaz i przeprowadzono krótki apel.

Chorąży Sebastian Milewski życzył członkom oddziału, aby plenerowe manewry, która mają sprawdzić umiejętności w zakresie szkolenia praktycznego i wiedzy historycznej, zaowocowały wysokimi ocenami. – Niech ten sprawdzian będzie motywacją w dążeniu do postawionych sobie celów i drogą w stronę prawych postaw – zwracał się do strzelców S. Milewski, który z rąk dowódcy jednostki otrzymał brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”, przyznawany przez ministra obrony marodowej.

Inspektor Stanisław Świerczewski nawiązywał do rocznicy wybuchu powstania styczniowego. – Ta data zobowiązuje nas, abyśmy na swój sposób umiejętnie i patriotycznie uczcili to wydarzenie. Mam nadzieję, że ten wysiłek fizyczny, jaki was czeka, nie będzie aż tak wielki – zwracał się do płońskich strzelców dowódca jednostki. – Pamiętajcie, że 150 lat temu też była sroga zima i ci przywódcy mieli tylko jeden cel – odzyskanie niepodległości.

Pierwszym etapem zimowych manewrów było dotarcie do Smardzewa w gminie Sochocin. Tam młodzi płońszczanie mogli się posilić i przystąpić do gry terenowej. Na punktach kontrolnych, szeroko rozlokowanych w lasach i na polach, strzelcy zmierzyli się z zadaniami praktycznymi (wyliczanie odległości i współrzędnych, wyznaczanie azymutów, rozkładanie broni, ćwiczenia fizyczne, posługiwanie się wykrywaczem metali) i pytaniami teoretycznymi z zakresu wiedzy ogólnowojskowej oraz historii – szczególnie tej dotyczącej powiatu płońskiego oraz miejsc i wydarzeń, w których Jednostka Strzelecka 1006 brała udział w 2012 roku. A mianowicie: rekonstrukcje historyczne, czyli szarża arcelińska, powstanie warszawskie i rocznica ogłoszenia stanu wojennego. Kilka pytań dotyczyło wyjazdu JS na Litwę w czasie święta niepodległości oraz tematów poruszanych na różnych patriotycznych uroczystościach, między innymi: rocznicy wyzwolenia Płońska, święta Żołnierzy Wyklętych czy obchodów katyńskich i wielu, wielu innych.

W niedzielę odbył się uroczysty apel, ogłoszenie wyników manewrów podsumowujących 2012 rok oraz nagrodzenie najlepszych strzelców. Potem, już w zwartym szyku, ze śpiewem na ustach, odbyła się powrotna marszruta w kierunku Płońska.

Jednostka dziękuje za otwarcie na czas manewrów gościnnej szkoły w Smardzewie oraz płońskiej OSP za zabezpieczenie trasy przemarszu.