Duszpasterski rozkład jazdy

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 19.01.2013 12:58

- Aby bardziej uwierzyć i tą wiarą się podzielić z innymi - taka jest intencja ważnych wydarzeń duszpasterskich, które nas czekają w diecezji w Roku Wiary i w czasie trwania 43. synodu płockiego.

- Wydarzenie duszpasterskie tego roku niech będą pomocą w owocnym przeżywaniu Roku Wiary i w zaangażowaniu w dzieło 43. synodu diecezjalnego - podkreślił na konferencji prasowej bp Piotr Libera - Wydarzenie duszpasterskie tego roku niech będą pomocą w owocnym przeżywaniu Roku Wiary i w zaangażowaniu w dzieło 43. synodu diecezjalnego - podkreślił na konferencji prasowej bp Piotr Libera
ks. Włodzimierz Piętka/GN

- Priorytetem duszpasterskim są obchody Roku Wiary i prace 43. synodu diecezji płockiej - podkreślił bp Piotr Libera na konferencji prasowej 18 stycznia. - W tegorocznych wydarzeniach chcemy podkreślić, że wiara powinna być przez nas przeżywana nie tylko indywidualnie, prywatnie, ale również we wspólnocie. By nie była tylko teorią schowaną do szuflady, ale poparta doświadczeniem i świadectwem życia - mówił ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Płockiej Kurii Diecezjalnej. - Będą się ze sobą przeplatały wydarzenia lokalne, diecezjalne i te, dotyczące Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego - podkreślał ks. dyrektor.

Wśród nowych inicjatyw zwrócono uwagę na "Przystań Miłosierdzie". W oparciu o doświadczenie "Przystanka Jezus" ks. Wiesław Gutowski, proboszcz płockiej fary, przygotowuje projekt ewangelizacyjny, który ma towarzyszyć odbywającym się w Płocku ogólnopolskim imprezom Audioriver i Reggaeland. - Wtedy nasz kościół będzie otwarty dla młodzieży, a w nim będzie trwała modlitwa do Bożego Miłosierdzia. Będzie możliwość rozmowy z księdzem, spowiedzi oraz rozdawane będą fragmenty "Dzienniczka" św. s. Faustyny do osobistego rozważenia. Przy kościele będzie też miejsce, gdzie każdy będzie mógł doładować telefon komórkowy. Będą wreszcie grupy ewangelizatorów na mieście i wśród uczestników festiwali na plaży nad Wisłą - mówi ks. Wiesław Gutowski.

Z kolei tegoroczny, już VI Festiwal Młodych, będzie miał wymiar ogólnopolski. Jego nazwa "Polska Copacabana", będzie nawiązywała do Światowych Dni Młodzieży, które właśnie w lipcu będą się odbywały w Rio de Janeiro. - Chcemy przeżyć Rio w Płocku, na nadwiślańskiej plaży. Oddając klimat spotkań młodych z Ojcem Świętym, przygotowujemy cztery dni warsztatów, spotkań, modlitwy, namiotu adoracji, koncertów, a nawet namiastkę brazylijskiego karnawału. Tak bogaty program wydarzenia przygotowujemy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka - mówiła na konferencji Agnieszka Jasińska z Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego „Studnia” w Płocku.

Poniżej przedstawiamy wybrane wydarzenia duszpasterskie, które czekają nas w tym roku:

22 stycznia odbędzie się noworoczne spotkanie biskupa płockiego z przedsiębiorcami z terenu diecezji. Od 28 stycznia do 2 lutego Akcja Katolicka Diecezji Płockiej będzie pielgrzymowała do Rzymu

Od 22 do 24 lutego po raz pierwszy, w MCEW „Studnia” w Płocku, odbędą się warsztaty śpiewu liturgicznego, a 24 lutego w katedrze jest zaplanowany koncert „Wiara i Miłosierdzie”. W Niedzielę Palmową, 24 marca „Młodzieżowe wyznanie wiary”.

Tegoroczne Płockie Dni Pastoralne, 3 i 4 kwietnia, będą poświęcone tematowi: „Żyje w Bogu - w trosce o dzieci zmarłe przed narodzeniem i ich rodziców”

W Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, 6 kwietnia, w katedrze odbędzie się czuwanie modlitewne prowadzone przez Szkołę Nowej Ewangelizacji im. św. Łukasza ewangelisty.

12 i13 kwietnia na Jasną Górę będą pielgrzymowali maturzyści diecezji płockiej.

Od 13 do 16 maja odbędzie się VI Płocki Maraton Biblijny, połączony z czytaniem fragmentów Katechizmu Kościoła Katolickiego.

18 maja, po raz drugi, odbędzie się pielgrzymka strażaków diecezji płockiej, tym razem do sanktuarium Matki Bożej w Skępem.

Również 18 maja, w katedrze, odbędzie się czuwanie wspólnot i ruchów katolickich, w łączności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

25 maja w katedrze odbędzie się II sesja plenarna 43. Synodu Diecezji Płockiej.

26 maja przez Płock przejdzie Marsz dla Życia i dla Rodziny, pod hasłem: „Historia rodzin – historią Płocka”. Święto Rodziny rozpocznie II Tydzień Rodziny w Płocku.

Od 7 do 9 czerwca w MCEW „Studnia” będzie się odbywało Diecezjalne Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

Od 5 do 8 lipca – w Płocku odbędzie się VI Festiwal Młodych „Polska Copacabana”.

Od 6 do 11 lipca – XXIV Piesza Pielgrzymka w intencji Trzeźwości Narodu z Bieżunia do Niepokalanowa.

W czasie trwania festiwali Audioriver i Reggaeland, przy płockiej farze zostanie zorganizowana „Przystań Miłosierdzie”.

W sierpniu, od 6 do 14, będzie wędrowała XXXII piesza pielgrzymka diecezji płockiej na Jasną Górę, a 24 sierpnia V piesza pielgrzymka im bł. abp. A. J. Nowowiejskiego przejdzie od płockiej katedry do Słupna.

Diecezjalne dożynki odbędą się 15 września w Strzegowie, a 31. ogólnopolska pielgrzymka dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – 21 września.

W październiku obędzie się diecezjalna pielgrzymka w Roku Wiary do Ziemi Świętej.

15 października w sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędą się obchody Dnia Dziecka Utraconego.

W uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada, zakończą się obchody Roku Wiary.