Minął rok

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 01.01.2013 06:00

Oto bilans roku 2012 w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego".

Było to rok ważnych początków, jak rozpoczęcie 43. synodu diecezji płockiej, ale też przymusowych lądowań, czego przykładem jest lotnisko w Modlinie, które po kilku miesiącach użytkowania zostało zamknięte w celu naprawy części pasa startowego.

6 stycznia tłumy płocczan przeszły z kościoła farnego do katedry w barwnym kolędowym korowodzie   6 stycznia tłumy płocczan przeszły z kościoła farnego do katedry w barwnym kolędowym korowodzie
Agnieszka Kocznur/GN
Styczeń. W Płocku ruszył Orszak Trzech Króli.
Propozycja wspólnego świętowania przywróconej jako dzień wolny od pracy uroczystości Objawienia Pańskiego spodobała się wielu płocczanom. Mile zaskoczyła bardzo wysoka frekwencja – w orszaku mogło uczestniczyć nawet około pięciu tysięcy osób. – To wydarzenie o charakterze religijnym i ewangelizacyjnym, które zawiera też elementy miejskiej zabawy, interaktywnych działań dorosłych i dzieci, osób samotnych i rodzin. Idziemy z kolędą do nowonarodzonego Jezusa, aby oddać Mu szczery pokłon – mówił o wydarzeniu koordynator i jego organizator z ramienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Kazimierz Cieślik.

Luty. W muzeum diecezjalnym odżyła pamięć po św. s. Faustynie Kowalskiej. Z racji rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku zostały one przeniesione do opactwa pobenedyktyńskiego. Odtworzono celę s. Faustyny, pokazano także obrazek z autografem świętej, szczególną uwagę zwrócono na związki sekretarki Bożego Miłosierdzia z Płockiem. – Siostry uznały, że dobrze by było, aby muzeum, które wcześniej istniało w podziemiach dawnego klasztoru, znów zaczęło funkcjonować. Dlatego pamiątki po świętej znalazły teraz miejsce w naszym muzeum, gdzie będą mogły być szerzej pokazywane – wyjaśnia ks. Stefan Cegłowski, dyrektor muzeum diecezjalnego. Ekspozycja stała nosi nazwę „U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia".

- Potężne jest słowo, którego używał Krasiński – podkreślił 18 lutego proboszcz bazyliki św. Krzyża, w Warszawie, ks. Robert Berdychowski, przy epitafium wieszcza w rocznicę urodzin złożono kwiaty   - Potężne jest słowo, którego używał Krasiński – podkreślił 18 lutego proboszcz bazyliki św. Krzyża, w Warszawie, ks. Robert Berdychowski, przy epitafium wieszcza w rocznicę urodzin złożono kwiaty
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Luty. Minęło 200 lat od urodzin wieszcza Zygmunta Krasińskiego.
Warszawa, Ciechanów i Opinogóra były głównymi ośrodkami obchodów okrągłej rocznicy. „Autor »Irydiona«, choć urodził się w Paryżu, ziemię ciechanowską i Mazowsze uważał za »kraj lat dziecinnych« i źródło inspiracji. Kochał tę część Polski i sugestywnie utrwalił ją w warstwie uczuciowo-wspomnieniowej swojej twórczości, zwłaszcza młodzieńczej”- zwrócono uwagę w okolicznościowej uchwale Senatu RP. Obchody rozpoczęły się w bazylice Świętego Krzyża, w ciechanowskiej farze odsłonięto pamiątkową tablicę, w Opinogórze odbyło się, między innymi ogólnopolskie sympozjum „Krasińskiego światy zapomniane”.

Marzec. Powstała nowa fundacja „Pokolenie”, która jest związana z diecezją płocką. – Jej celem jest wspieranie i prowadzenie działalności ewangelizacyjnej przez różne media: radio, telewizję, internet, prasę oraz przez takie przedmioty jak pamięć USB, odzież z określonymi nadrukami, czyli wszystko, co może posłużyć jako nośnik. Pierwszym projektem fundacji była bezpłatna „radio-gazeta”, która ma wspierać działalność Katolickiego Radia Płock i dotrzeć z informacjami diecezjalnymi i lokalnymi do szerszej grupy mieszkańców. Najłatwiej znaleźć fundację przez stronę internetową www.fundacjapokolenie.pl.

- Na prace remontowe czekają zwłaszcza wieże katedry i jej dach – podkreślano w czasie spotkania komitetu honorowego i organizacyjnego na rzecz renowacji katedry, z udziałem biskupa płockiego i prezydenta miasta   - Na prace remontowe czekają zwłaszcza wieże katedry i jej dach – podkreślano w czasie spotkania komitetu honorowego i organizacyjnego na rzecz renowacji katedry, z udziałem biskupa płockiego i prezydenta miasta
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Kwiecień. Płocką katedrę czeka poważny remont.
Sprawa jest pilna, a obiekt cenny. Ośmielam się prosić o pomoc tych, którzy dobrze życzą Płockowi i Wzgórzu Tumskiemu, aby ratować naszą katedrę – mówił bp Piotr Libera na spotkaniu komitetu honorowego i organizacyjnego na rzecz rekonstrukcji zabytkowych organów katedralnych i renowacji samej katedry. Mija 110 lat od poprzedniego gruntownego remontu, dlatego musimy pilnie zabrać się do pracy dla ratowania najcenniejszego zabytku Płocka – podkreślali uczestnicy spotkania w opactwie pobenedyktyńskim.

Maj. Nad Wisłą, w Białobrzegach, na terenie parafii Miszewo Murowane, zbudowano niewielki, ale urzekający kościół. 1 maja bp Piotr Libera go poświęcił. – To miejsce, któremu z pewnością nie zagraża stan opuszczenia – tak o nowej świątyni w Białobrzegach mówili bp Piotr Libera i proboszcz z Miszewa Murowanego ks. Stanisław Dziekan. – Stajemy w miłości i radości wobec obecności Bożej, która nas wszystkich ogarnia i zarazem przerasta – podkreślał w homilii biskup płocki.

Maj. Minęło 25 lat od powstania Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku. - Początek był wiosną 1987 r. Wtedy katolicy szukali swego miejsca w Kościele. Dumny jestem z tego, że wielu taką przestrzeń znalazło w Płocku. Wtedy było to pierwsze i jedyne tego typu stowarzyszenie w Płocku, między „Solidarnością” i wolną Polską. Dało początek wielu inicjatywom społecznym, charytatywnym i duchowym w naszym mieście – powiedział pierwszy i długoletni asystent kościelny KIK-u, ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Rocznica przypadła dokładnie 26 maja, ale oficjalne obchody miały miejsce 15 września. Bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św., w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele KIK-ów z całej Polski, wśród nich goście specjalni: astronom Krzysztof Ziołkowski i aktorka Anna Milewska.

Marsz dla życia i rodziny w Płocku zorganizowano w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie z Benedyktem XVI   Marsz dla życia i rodziny w Płocku zorganizowano w łączności ze Światowym Spotkaniem Rodzin w Mediolanie z Benedyktem XVI
Agnieszka Kocznur/GN
Czerwiec. W Płocku przetarto szlak Marszu dla Rodziny.
– Dobra rodzina jest receptą na udane społeczeństwo, a cóż może być większym kapitałem niż prawdziwe człowieczeństwo. Zapis na tej recepcie jest prosty, od wieków taki sam: mąż i żona, mama i tata – mówił biskup płocki podczas Mszy św. w katedrze Rodzinne święto trwało cały tydzień. Na wielu spotkaniach padły ważne pytania: Czym naprawdę jest rodzina? Jakie ma problemy i co jej dziś zagraża? Jak w niej żyć i co przekazywać kolejnym pokoleniom? Odpowiedzi udzielali między innymi: aktor Paweł Królikowski, pisarka i publicystka Małgorzata Nawrocka oraz prezes Fundacji „Mama i Tata” – Paweł Woliński. Całość otworzyła pielgrzymka z płockiej parafii św. Stanisława Kostki do Imielnicy.

Czerwiec. „Strefy kibica” okazały się niepowtarzalnym sposobem na przeżywanie Euro2012. Daleko od stadionów, na których trwały rozgrywki piłkarskie, kibice nie zawiedli. Na terenie naszej diecezji powstały cztery stałe strefy kibica: w Płocku, Płońsku, Mławie i Sierpcu. W innych miastach pojawiły się strefy mobilne, na przykład w Ciechanowie, Makowie Mazowieckim i Przasnyszu. Miejsca, w których prawie tysiąc osób wspólnie może obejrzeć mecz, ale także, pograć w piłkę czy wziąć udział w konkursach i koncertach, przyciągały małych i dużych kibiców piłkarskiego święta.

– Wspaniała jest ta świątynia, nie tylko ze względu na jej zewnętrzne, architektoniczne piękno. Jest wspaniała, bo w niej teraz mieszka Bóg – mówił w czasie uroczystości poświęcenia kościoła bp Roman Marcinkowski   – Wspaniała jest ta świątynia, nie tylko ze względu na jej zewnętrzne, architektoniczne piękno. Jest wspaniała, bo w niej teraz mieszka Bóg – mówił w czasie uroczystości poświęcenia kościoła bp Roman Marcinkowski
ks. Włodzimierz Piętka/GN
Czerwiec. Bp Roman Marcinkowski konsekrował kościół w Zielonej Ciechanowskiej.
Nowy świątynia dedykowana Niepokalanemu Sercu NMP została wybudowany na historycznym miejscu, gdzie wznosiła się pierwsza świątynia w Zielonej, a obok niej stoi wciąż stary, drewniany kościół pamiętający okres I rozbioru Rzeczpospolitej. Na jego ścianach są malowidła uczniów Mehoffera. Jest szansa, że zostanie on przeniesiony do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Budowa kościoła trwała 12 lat. W jego murach znajduje się kamień węgielny z góry Synaj.

Czerwiec. W Płocku otwarto Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia”. Spełniło się pragnienie bp. Piotra Libery, aby w diecezji powstała godna przestrzeń dla inicjatyw duszpasterstwa młodzieży, służąca jako miejsce spotkań, formacji i rekolekcji. Nowoczesny trzykondygnacyjny budynek wyrósł w cieniu kościoła w parafii św. Józefa przy ul. Górnej 1. Jego budowa trwała 15 miesięcy. O centrum i jego propozycjach informuje strona internetowa prowadzona przez diecezjalne duszpasterstwo młodzieży, www.studnia.co.