Diecezjalne wypominki

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 02.11.2012 00:10

- Wielka radość panuje wśród naszych zmarłych, gdy widzą nas rozmodlonych wśród grobów - powiedział biskup Libera na cmentarzu zabytkowym w Płocku w uroczystość Wszystkich Świętych.

- Trwajmy w postawie miłości wobec Boga i naszych zmarłych - zachęca w tych dniach do modlitwy za zmarłych bp Piotr Libera - Trwajmy w postawie miłości wobec Boga i naszych zmarłych - zachęca w tych dniach do modlitwy za zmarłych bp Piotr Libera
Agnieszka Kocznur/GN

- Uroczystość Wszystkich Świętych i następujące po niej wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny, przypominają nam o trzech kręgach uczniów Chrystusa, znajdujących się na ziemi, w niebie i w czyśćcu. Ziemską wspólnotę uczniów Chrystusa nazywamy Kościołem pielgrzymującym, Kościołem w drodze (dawniej mówiono, że jest to Kościół walczący, gdyż prowadzi walkę ze złem, walkę o dobro). Drugi krąg przyjaciół Chrystusa to Kościół chwalebny, czyli wszyscy święci, zbawieni w niebie. Trzeci krąg to Kościół oczyszczający się (Kościół cierpiący) w czyśćcu. Między tymi trzema kręgami przyjaciół Boga istnieje egzystencjalna, osobowa więź, komunikacja, zwana obcowaniem świętych – przypomniał w homilii na cmentarzu zabytkowym w Płocku 1 listopada. bp Piotr Libera.

W modlitwie prosimy Boga, by w swym miłosierdziu przyjął do grona zbawionych kapłanów naszej diecezji, którzy zmarli w minionym roku. Przypominamy ich sylwetki:

 

Ks. Ryszard Dębek, zmarł 20 listopada 2011 r., w wieku 54 lat.

Od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą. Urodził się w 1957 r. w parafii Krasnosielc (obecnie diecezja łomżyńska). Gdy był na 4. roku studiów seminaryjnych, zaczął chorować na niewydolność nerek. Z czasem jego stan zdrowia pogarszał się, więc zdecydowano o przyśpieszeniu jego święceń, aby jako ksiądz mógł odprawić choćby jedną Mszę

św. 20 września 1984 r. w kaplicy WSD w Płocku przyjął święcenia diakonatu, a 10 dni później bp Kamiński udzielił mu święceń prezbiteratu. Z powodu choroby nigdy nie podjął systematycznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz. Mieszkał w rodzinnym Krasnosielcu i przez wiele lat wspierał duszpastersko proboszcza parafii Sypniewo.

Uroczystościom pogrzebowym w Krasnosielcu przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ks. Dębek miał za sobą 28 lat kapłaństwa.

 

Ks. Stanisław Szulc – zmarł 2 grudnia 2011 r., w wieku 74 lat.

Był kapłanem diecezji łomżyńskiej, bo w Wyszkowie zastał go podział diecezji w 1992 r. Ksiądz-legenda: niezwykle zasłużony dla diecezji płockiej. Był niezmordowanym pielgrzymem, bo tworzył od początku Płocką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę; był też księdzem-budowniczym nowych kościołów.

Urodził się 5 kwietnia 1937 r. w parafii Zambski Kościelne. Po ukończeniu WSD w Płocku, 11 czerwca 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował duszpastersko jako wikariusz w: Gostyninie, Nasielsku, Ciechanowie, Chociszewie i Smoszewie. 1975 r. został mianowany proboszczem w Smoszewie, a w rok później w Gradzanowie, gdzie obowiązki proboszcza pełnił do roku 1984. Wtedy został mianowany proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie. Funkcję tę sprawował przez niemal 25 lat, wznosząc okazały kościół.

Zmarł w 50. roku kapłaństwa.

Ks. Henryk Czepczyński – zmarł 6 grudnia 2011 r., w wieku 80 lat.

Był długoletnim sekretarzem bp. Bogdana Sikorskiego, później proboszczem w Żurominie, a przez ostatnie lata – misjonarzem w Wenezueli. Pochodził z okolic Grudziądza. Urodził się 8 marca 1931 r. w parafii Mokre. Studiował filozofię i teologię w WSD w Płocku oraz prawo kanoniczne na ATK w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 11 lutego 1956 r. Przez wiele lat był pracownikiem Sądu Biskupiego Płockiego, a później notariuszem kurii diecezjalnej. Przez krótki czas pełnił również funkcje kapelana w szpitalu i nauczyciela religii. Przez 19 lat był kapelanem i sekretarzem bp. Bogdana Sikorskiego. W 1983 r. został proboszczem, a później dziekanem w Żurominie. W 1996 r. przeszedł na emeryturę i wkrótce wyjechał na misje do Wenezueli. Życzeniem ks. kanonika było, aby został pochowany tam, gdzie przeżył ostatnie lata swego życia i kapłaństwa.

Ks. Czepczyński przeżył w kapłaństwie 55 lat.

 

Ks. Stefan Siemiątkowski – zmarł 28 maja 2012 r., w wieku 87 lat.

Urodził się w 1925 r. w Chwałach, na terenie parafii Rościszewo. 12 października 1952 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Ciechanowie i Gostyninie. Był proboszczem parafii Unierzyż, Krzynowłoga Mała i Pniewo. Pełnił funkcję dziekana dekanatu pułtuskiego. Od 2000 r. jako emeryt zamieszkał w Pniewie.

Uroczystościom pogrzebowym w tamtejszej parafii przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ks. Siemiątkowski przeżył w kapłaństwie niemal 60 lat.

 

Ks. Jerzy Sitkiewicz – zmarł 14 czerwca 2012 r., w wieku 60 lat.

Pochodził z parafii Cieksyn. Po ukończeniu szkoły średniej w Raciążu, wstąpił do WSD w Płocku. W 1977 r. bp Bogdan Sikorski udzielił mu święceń kapłańskich. Pracował jako wikariusz w parafiach: Różan, św. Józefa w Ciechanowie, w Bieżuniu, św. Mateusza w Pułtusku, w Rogowie i u św. Jadwigi Królowej w Płocku. W 1991 r. został proboszczem parafii Sarnowo, a w 2001 r. – proboszczem parafii Proboszczewice.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Piotr Libera. Ks. Sitkiewicz przeżył w kapłaństwie 35 lat.

ks. Marian Olkowski – zmarł 17 lipca 2012 r. w wieku 98 lat.

Był najstarszym kapłanem diecezji płockiej. Pochodził z parafii Szelków. Urodził się w Wigilię Bożego Narodzenia 1914 r. Jako kleryk płockiego seminarium poznał bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego. Z racji na wojnę, seminarium ukończył w Sandomierzu, i tam przyjął święcenia kapłańskie 11 kwietnia 1943 r. z rąk bp. Jana Lorka. Był wikariuszem parafii Barcice i Poręba, następnie administratorem parafii Wola Mystkowska, Węgra i Pawłowo. Od 1954 r. był proboszczem w Wyszynach, następnie w Bielsku i Staroźrebach. Był dziekanem dekanatu bielskiego, a następnie ojcem duchownym księży tego dekanatu. W 1990 r. przeszedł na emeryturę.

Obrzędom pogrzebowym w Staroźrebach przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ks. Olkowski przeżył w kapłaństwie 69 lat.

 

Ks. Józef Prądzyński – zmarł 17 sierpnia 2012 r., w wieku 79 lat.

Urodził się 19 lutego 1933 r. w Gradzanowie koło Sierpca, ukończył WSD w Płocku i święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1957 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: Chorzele, Krasnosielc, Gąbin, Bodzanów, Jeżewo, a następnie został mianowany proboszczem parafii Jeżewo, gdzie przepracował ponad 20 lat. Przez długi okres czasu posługiwał jako spowiednik sióstr benedyktynek w Sierpcu. Przeszedł na emeryturę w 1991 r., ale wkrótce w 1994 r. został mianowany wicedyrektorem Domu Księży Emerytów i zajął się rozbudową tego domu, oraz jego organizacją. Posługę tę pełnił przez niemal 3 lata.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Piotr Libera. ks. Prądzyński przeżył w kapłaństwie 55 lat.