Nowy rok w seminarium

Ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 11.10.2012 22:38

- To początek duchowej, naukowej i duszpasterskiej drogi Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku w nowym roku akademickim - mówił biskup Libera w czasie uroczystej inauguracji.

- Szanujcie swoje seminarium, uczcie się soboru, przeżywajcie głęboko Rok Wiary, módlcie się za 43. synod diecezjalny, śledźcie jego „rodzenie się”! Kochajcie swoją drogę powołania, szanujcie swoich mistrzów – mówił do kleryków bp Libera - Szanujcie swoje seminarium, uczcie się soboru, przeżywajcie głęboko Rok Wiary, módlcie się za 43. synod diecezjalny, śledźcie jego „rodzenie się”! Kochajcie swoją drogę powołania, szanujcie swoich mistrzów – mówił do kleryków bp Libera
ks. Włodzimierz Piętka/GN

Odbyła się ona 11 października w najbardziej szczególnej kaplicy, gdzie rodzą się przyszli księża, i w „najpiękniejszej sali Płocka”, jako określił biskup – seminaryjnej auli, zwanej tradycyjnie Salą Biskupów.

– 419 lat! Niebagatelna to liczba, niebagatelna historia! Iluż wspaniałych ludzi, naukowców, świadków, których można naśladować, brać za wzór! Wymienię dzisiaj tylko męczenników, związanych z tymi murami: bł. abp Antoni Julian i  bł. bp Leon, bp Adolf Piotr Szelążek i bp Stefan Walczykiewicz – też przecież męczennicy, tyle, że czerwonego totalitaryzmu; rektorzy, ojcowie i inni przełożeni, nieustraszeni w zmaganiu z komunizmem – bp Jan Wosiński, księża: Jezusek, Molski i Gąsiorowski, nazywani w aktach UB „fanatykami religijnymi i ludźmi bezwzględnie oddanymi Kościołowi”. Uczcie się, drodzy alumni, takiego fanatyzmu i takiego bezwzględnego oddania Kościołowi. Do tego nie potrzeba wielosłowia, trzeba prostoty, wierności i odrobiny odwagi – mówił biskup w czasie inauguracji.

W nowy rok akademicki seminarium weszło z nowym rektorem, ks. Markiem Jaroszem, nowym prefektem – ks. Tomaszem Brzezińskim i nowym wykładowcą filozofii – ks. Pawłem Niewinowskim. Po 42. latach nauczania, przeszli na emeryturę: wykładowca prawa kanonicznego – ks. prof. Wojciech Góralski, oraz ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki – wykładowca teologii dogmatycznej przez ostatnich 41 lat.

– Nasza Alma Mater jest wiekowa, naznaczona historią Kościoła i Polski. Pamięta czasy przemian, soborów, wojen i dyktatur. Jest trochę staroświecka, ale próbuje zrozumieć otaczający ją świat. (…) Czy ma coś do powiedzenia dzisiaj? Czy wyzwania Kościoła mają coś wspólnego z wyzwaniami świata? (…) Nasza Alma Mater podpowiada: bądźcie wytrwali i wierni waszej misji, a w Rok Wiary wchodźcie z nadzieją. A do najmłodszych alumnów zdaje się mówić: rozpocznijcie drogę w nieznane, aby odkryć tajemnicę. Idźcie po szlaku sprawdzonym, przetartym przez męczenników – mówił w swym pierwszym oficjalnym wystąpieniu nowy rektor.

W czasie akademii 11 kleryków pierwszego roku złożyło ślubowanie i otrzymało indeksy z rąk ks. prof. Jarosława Sobkowiaka, prodziekana Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Nowi studenci pochodzą z parafii: Szyszki, Obryte, Płonne, Soczewka, Zielona Ciechanowska, Bądkowo, Sikórz, Ciechanów – parafia św. Tekli, Płock – parafia św. Bartłomieja i Drobin. Nowy rok akademicki rozpoczęło łącznie 65 alumnów.

- Niech towarzyszy wam zawsze pasja wiedzy i pasja wiary – życzył klerykom prodziekan z UKSW. Niektórzy z nich oraz ubiegłoroczni absolwenci zostali wyróżnieni nagrodą prezydenta Płocka i rektora WSD za najlepszą pracę magisterską oraz najlepsze wyniki w nauce.

Wreszcie w wykładzie inauguracyjnym moralista, ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski pytał o możliwość spotkania wierzących i niewierzących, gdy przeżywają „ciemną noc duszy”. – Wspólne dla wszystkich doświadczenie to nasze człowieczeństwo. Inspirująca jest dla nas zwłaszcza postawa świętych: tak rozszerzali swoje serca, że ono obejmowało również niewierzących. „Niczego nie odmówiłam Jezusowi i bliźnim” – wyznała np. bł. matka Teresa z Kalkuty. I dźwigając noc własnej duszy przyniosła do skarbca Kościoła ból niewierzących – mówił w wykładzie ks. Mroczkowski.