Gaudeamus w katedrze

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 07.10.2012 22:17

Od kilkunastu lat w katedrze płockiej odbywa się diecezjalna inauguracja roku akademickiego. Tegoroczna miała miejsce w niedzielę, 7 października.

W czasie Mszy św. dziękowano za 50 lat kapłaństwa ks. Kazimierza Piwowarskiego W czasie Mszy św. dziękowano za 50 lat kapłaństwa ks. Kazimierza Piwowarskiego
ks. Włodzimierz Piętka/GN

- Katedra jest jednym z tych miejsc, w którym akademicy powinni czuć się „u siebie”. W ich cieniu kwitły szkoły katedralne, a gdy już powstały uniwersytety, profesorowie, jak biskupi, zasiedli na katedrach. Przez długie wieki katedry i uniwersytety wyznaczały granice cywilizacji chrześcijańskiej. Przybywając zatem do tej średniowiecznej i renesansowej katedry, sięgacie niejako do korzeni, odnajdujecie ważną część swojej tożsamości – mówił do senatów uczelni wyższych z diecezji płockiej i reprezentacji studentów bp Piotr Libera.

Słów biskupa słuchali profesorowie i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele Politechniki Warszawskiej w Płocku, Szkoły Wyższej Pawła Włodkowica w Płocku, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z Płocka i Ciechanowa. - Duch ludzki, aby unieść się w górę potrzebuje dwóch skrzydeł: wiary i rozumu. Wróćmy do nauczania Jana Pawła II sprzed 15 laty, zawartego w encyklice „Fides et ratio”. To jest program i kierunek na nowy rok akademicki. (…) Ale zapytajmy się, czy współczesnemu przyrostowi wiedzy towarzyszy przyrost sprawiedliwości, etyki, pokoju? – mówił w homilii ks. Waldemar Cisło, prezydent Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Kirche in not.

Uroczystości w katedrze zostały połączone z 50. rocznicą święceń kapłańskich ks. inf. Kazimierza Piwowarskiego, księdza diecezji płockiej, który przez ponad 30 lat był prezydentem Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Do osoby jubilata i jego zasług nawiązał w homilii ks. Cisło.

- Za intuicją założyciela Kirche in not, o. Werenfrieda van Straaten’a, że: „ludzie są o wiele lepsi, niż nam się wydaje. I Pan Bóg jest o wiele lepszy, niż nam się wydaje”, poszedł ks. Kazimierz Piwowarski. Do dziś, choć jest na emeryturze, codziennie jako kapelan w szpitalu klęka przed chorym człowiekiem. Bo w nim, w jego twarzy trzeba szukać Boga – podkreślał ks. Waldemar Cisło. - Pomoc, którą organizował, nie była tylko, jak zazwyczaj sądzimy, pomocą księżom wznoszącym kościoły czy kaplice, ale całym Kościołom lokalnym w kształceniu ich kadr, w zachowywaniu dziedzictwa kulturowego, w wychowaniu. Ileż uczelni katolickich, seminariów duchownych, szkół katolickich, bibliotek, archiwów i zabytków sakralnych w Polsce, a potem dalej na Wschodzie, zawdzięcza swoje powstanie, trwanie, a często i przetrwanie temu, że ks. Kazimierz kierował właśnie do nich cierpliwie zbierane środki materialne – podkreślił bp. Libera. W czasie uroczystości odczytano list gratulacyjny, przesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Ks. inf. Kazimierz Piwowarski jest kapłanem diecezji płockiej. Pochodzi z parafii pw. św. Mikołaja w Radominie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 r. Przez 9 lat pracował duszpastersko w diecezji płockiej, potem studiował katechetykę na ATK w Warszawie, a następnie w Monachium. Od 1982 r. był dyrektorem Kirche in not na Europę wschodnią.