Strażnicy odświętnie

Agnieszka Małecka

publikacja 22.09.2012 11:24

Obchody jubileuszowe i uroczystość nadania sztandaru odbyły się podczas Ogólnopolskiego Dnia Strażnika. Była Msza św. w katedrze, przemarsz funkcjonariuszy w zwartym szeregu i gala na Starym Rynku.

Strażnicy odświętnie Strażnicy Miejscy podczas gali na Starym Rynku w Płocku Agnieszka Małecka/GN

Do dostrzegania głębszego wymiaru służby zachęcał płockich funkcjonariuszy SM bp Piotr Libera, który sprawował dla nich uroczystą Mszę św. Wspomniał o św. Mateuszu, czczonym 21 września, nawróconym celniku, który został Apostołem i Ewangelistą.

– Mateusz od chwili swojego powołania został stworzony na nowo, stał się nowym człowiekiem. Opowiadam tę historię, żeby pokazać, że za zwykłą ludzką rzeczywistością pracy, niekiedy niewdzięcznej i mało szanowanej, można odkryć głęboką, Bożą i ludzką, rzeczywistość. I że warto odkrywać ten wymiar, żeby nasza służba, praca miała sens, cieszyła, dawała satysfakcję – zachęcał bp Piotr. Jubilatce złożył życzenia, by stała zawsze na straży bezpieczeństwa i porządku miasta, ciesząc się szacunkiem mieszkańców.

Strażnicy odświętnie   Bp Piotr Libera poświęcił sztandar SM i wbił gwóźdź w drzewce sztandaru Agnieszka Małecka/GN – Przez te 20 lat Straż Miejska przechodziła i nadal przechodzi wiele przeobrażeń. Dzisiaj jesteśmy 78-osobową formacją. Pomimo nowych uprawnień nie uciekamy i nie możemy uciekać od starych obowiązków, do końca nieakceptowanych przez niektórych mieszkańców – zaznaczył komendant SM w Płocku, Andrzej Wochowski podczas ceremonii poświęcenia i przekazania sztandaru pod płockim ratuszem. Sztandar – dar Fundacji Bezpieczne Miasto Płock – na awersie w kolorach miasta otrzymał herb Płocka otoczony nazwą formacji, a rewers z czerwonym tłem ma w centralnej części orła w koronie, trzymającego w szponach wstęgę z napisem Straż Miejska.