Ślubujemy!

Agnieszka Małecka

publikacja 20.09.2012 08:29

W kameralnej atmosferze, z modlitwą pod przewodnictwem księdza biskupa i ślubowaniem klas pierwszych rozpoczęto nowy rok szkolny w katolickich szkołach pod Płockiem.

Pierwszoklasiści z Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego składają ślubowanie   Pierwszoklasiści z Niepublicznego Gimnazjum Katolickiego składają ślubowanie
Agnieszka Małecka/GN
Tutaj inauguracja od dawna związana jest ze świętem patrona młodzieży i zarazem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, a od dwóch lat wpisuje się w czas Tygodnia Wychowania. - Dzisiejszy patron, św. Stanisław Kostka ukazuje nam, jak pracować nad sobą, aby przynosić właściwe owoce, podobać się Bogu i czynić dobro. Pragniemy tak kształtować serca i umysły naszych uczniów, aby w każdym kolejnym dniu swojego życia wzrastali w mądrości i łasce – mówił podczas uroczystej gali 19 września dyrektor szkół ks. Mariusz Oryl.

Przypomniał, że w obecnym roku szkolnym katolickie LO i Niepubliczne Gimnazjum Katolickie im. bł. abp A. J. Nowowiejskiego i bp. L. Wetmańskiego liczy sobie ogółem 143 uczniów. Tegoroczny narybek, czyli pierwszoklasiści złożyli w obecności bp. Piotra, nauczycieli i rodziców ślubowanie. Ich starsi koledzy mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami.

- Ilekroć jadę do was, myślę sobie, co ciekawego w „katoliku”, w Sikorzu przygotowaliście – przyznał ksiądz biskup po programie artystycznym, w którym punktem odniesienia dla problemów współczesnej młodzieży były słowa i czyny młodzieńca z Rostkowa.

Ksiądz Biskup przypomniał, że w naszej diecezji katolickie placówki są jeszcze w Sierpcu i Mławie. Dziękował nauczycielom i wychowawcom gimnazjum i liceum w Sikorzu za to, że szkoły te trzymają wysoki poziom merytoryczny i wychowawczy, o czym świadczą wyniki egzaminu maturalnego. Biskup diecezjalny powiedział, że potrzeba więcej takich placówek w diecezji i Polsce, by wzorem krajów zachodnich szkolnictwo katolickie było podstawą całego systemu oświaty.