Srebrny KIK

Ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 18.09.2012 13:15

Nie wystarczą wdzięczność i sentyment, aby świętować taki jubileusz. Ludzie z płockiego KIK-u i ich goście pytali, jak przekazywać dziś wiarę i mądrość.

Uczestnicy jubileuszu 25-lecia KIK-u w Płocku przed katedrą   Uczestnicy jubileuszu 25-lecia KIK-u w Płocku przed katedrą
Ks. Włodzimierz Piętka/GN
Obchody odbyły się 15 września w kościele św. Jana Chrzciciela i w Wyższym Seminarium Duchownym, a więc dokładnie w tych miejscach, w których KIK powstawał w 1987 r. Była Msza św. z biskupem płockim, jubileuszowe spotkanie w seminarium, okolicznościowa wystawa i spacer po starówce.

- Przez minione ćwierćwiecze realizowaliście te zadania, które postawił przed wami biskup założyciel. Płocki Klub Inteligencji Katolickiej, głównie dzięki swoim asystentom, prezeskom i prezesom, stał się terenem spotkań autentycznych społeczników, którymi kierowała chrześcijańska wiara, nadzieja i miłość. Był miejscem formowania ludzi godnych i solidarnych w działaniu dla dobra wspólnego. Kładł podwaliny pod tygodnie kultury chrześcijańskiej w naszym mieście i pod dialog ekumeniczny, szczególnie z Kościołem Starokatolickim Mariawitów (…). Nadal bardzo liczę na waszą żywą obecność w życiu miasta biskupiego i diecezji, na wasze modlitewne wsparcie, na zaangażowanie w 43. synod diecezjalny, który niebawem rozpoczniemy, w Rok Wiary i w rozmaite dzieła nowej ewangelizacji – mówił na jubileuszu bp Libera.

- Trzeba nam się wsłuchać w zwiastowanie znaków czasu, trzeba dochodzić do takiej zgody, pojednania, aby była to szkoła porozumienia i szlachetnych różnic. Początki KIK-u były z woli katolików świeckich. To była szlachetność ludzi i wsłuchiwanie się w znaki czasu. Pamiętamy, że byli to ludzie pierwszej „Solidarności”. A więc na początku była różnorodność, bo każdy mógł przyjść i dyskutować. Sprzeczaliśmy się i godziliśmy. Czytaliśmy Pismo Święte i godziliśmy się. I w taki sposób kształtowali się w KIK-u ludzie, którzy zmienili rzeczywistość Płocka. Odsłonili twarz płockiej inteligencji – mówił w kościele św. Jana Chrzciciela ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, pierwszy i długoletni asystent KIK-u. stawiał również pytania o przyszłość wierzącej inteligencji Płocka: - Czy dzisiaj nie brakuje miejsc i ludzi, gdzie mimo różnic, historii widzi się najpierw dobro wspólne? KIK nigdy nie bał się wielkich pytań. Podejmijmy te tematy, punkty odniesienia, społeczne horyzonty, aby dzięki nim wyprzedzić historię. Na nowo stwórzmy płaszczyznę szerokiego dialogu, również między wierzącymi i niewierzącymi - podpowiadał ks. Mroczkowski.

Członkowie płockiego KIK-u i ich goście z zainteresowaniem zwiedzili katedrę na Wzgórzu Tumskim   Członkowie płockiego KIK-u i ich goście z zainteresowaniem zwiedzili katedrę na Wzgórzu Tumskim
Ks. Włodzimierz Piętka/GN
W Wyższym Seminarium Duchownym otwarto wystawę dokumentującą początki działalności KIK-u w Płocku. Następnie do uczestników jubileuszu mówił znany astronom Krzysztof Ziołkowski, wiceprezes KIK-u z Warszawy. - Zauważmy, że wobec ogromu i wspaniałości wszechświata, człowiek jest jak pyłek, a mimo to podejmuje refleksję nad rzeczywistością, dąży do poznania prawdy. Są dwie drogi, które prowadzą nas do jej poznania: droga naukowa, przez obserwację, badania, oraz druga - przez wartości. To o czym mówi kolęda: "Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony. Ogień krzepnie, blask ciemniej, ma granice Nieskończony" wyrażasię w każdym z nas. Nosimy w sobie paradoks wielkości i małości. Nie możemy o tym nigdy zapomnieć - mówił Krzysztof Ziołkowski. - Jeśli chcemy dojść do prawdy, musimy najpierw zwyciężyć samych siebie - dadała znana aktorka Anna Milewska, zaproszona również na jubileusz płockiego KIK-u. A jakie są zadania stojące przed płockim Klubem Inteligencji Katolickiej: - Bądźcie wierni i formujcie człowieka - życzyła dr Cecylia Iwaniszewska z KIK-u toruńskiego. - Zwróćmy uwagę na wychowanie młodzieży, bo w niej tkwi nasza przyszłość - podkreślił Wiesław Kopeć, były wiceprezes płockiego KIK-u, nauczyciel w płockiej Jagiellonce. - Nie zapominajmy o mocy i skuteczności misji prorockiej Kościoła. Z uwagą słuchajmy Słowa Bożegoi wierzmy mu - mówił Eugeniusz Aleksandrowicz, jeden z członków założycieli KIK-u w Płocku.

25 lat temu, 1 września 1987 r. bp Zygmunt Kamiński wystosował do wiernych diecezji list informujący o inauguracji działalności Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku. Przypominał wtedy, że klub będzie działał na rzecz krzewienia kultury chrześcijańskiej, będzie kształtował osobowość człowieka świadomego własnych praw i obowiązków, jak też podejmował inicjatywy na rzecz rodziny i przeciwdziałania chorobom społecznym.