Spotkanie w Rypinie

Ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 17.09.2012 16:22

To było pierwsze tego typu spotkanie, bo zgromadziło świeckich przedstawicieli parafii - łącznie niemal 400 osób.

W panelu wzięli udział (od lewej): Marcin Przeciszewski, ks. Wiesław Gutowski, ks. Dariusz Multon, ks. Marek Smogorzewski, Danuta Janicka, Wojciech Dębski, ks. Jacek Goleń i ks. Jarosław Kamiński   W panelu wzięli udział (od lewej): Marcin Przeciszewski, ks. Wiesław Gutowski, ks. Dariusz Multon, ks. Marek Smogorzewski, Danuta Janicka, Wojciech Dębski, ks. Jacek Goleń i ks. Jarosław Kamiński
Ks. Włodzimierz Piętka/GN

Wielka diecezjalna narada świeckich z biskupem i duszpasterzami odbyła się 16 września w Rypinie. Niech parafie zrobią krok do przodu, wyciągną rękę do wspólnego działania. Synod czeka! – apelowano do świeckich przedstawicieli parafii na diecezjalnym spotkaniu.

- Parafia jest, powinna być rozumiana jako podstawowe miejsce dostępu do głębi wiary chrześcijańskiej i do doświadczenia piękna Kościoła. Jest, powinna być wspólnotą, w której doświadcza się radości z bycia zgromadzonymi przez Chrystusa w Duchu Świętym. Jest, powinna być centralnym punktem przekazywania życia Bożego w pełnych powagi i radosnych celebracjach liturgicznych. Jest, powinna być miejscem ukazywania Bożego zamysłu o człowieku i świecie poprzez prowadzoną z oddaniem i wyobraźnią katechezę parafialną i szkolną. Jest, powinna być wspólnotą wspólnot, a nie administratorką usług religijnych czy nie daj Boże, rodzajem przedsiębiorstwa. Jest, powinna być platformą spotkania rodzin, wsparciem dla grup czytania Słowa Bożego i żywego różańca. Jest, powinna być strażniczką, zdolną słuchać ludzi i otwierającą się na ich potrzeby, szczególnie duchowe. Jest, powinna być wspólnotą, w której wiara jest „wyznawana, celebrowana, przeżywana i przemodlona” – mówił w kościele parafii św. Stanisława Kostki bp Piotr Libera.

- To prawda, że planowanie, organizacja życia religijnego i kierowanie parafią należy do proboszcza. Ale jak postuluje Sobór Watykański II i Kodeks Prawa Kanonicznego, trzeba tworzyć parafialne rady duszpasterskie. Istotne jest wasze wsparcie. Wy nie wyręczacie proboszcza, ale czynicie jego działanie bardziej skutecznym. Bo są dwie zasady, którymi kieruje się Kościół: zasada hierarchiczności i wspólnotowości. Bądźcie więc zaangażowani w duszpasterstwo i apostolstwo w parafii. Ale samo zaangażowanie nie wystarczy, niech towarzyszy mu duchowa praca nad sobą – mówił do zebranych ks. dr Jacek Goleń z KUL. – Zróbmy sobie rachunek z naszej wiary, bo choć w Polsce 40 proc. chodzi do Kościoła, to pozostałe 60 proc. balansuje między wiarą i niewiarą. Sformułujmy do nich zaproszenie, wyciągnijmy rękę, bo przyszłość chrześcijaństwa zależy od naszego zaangażowania – apelował red. Marcin Przeciszewski z KAI.

– Uważam, że synod jest najlepszą formą współodpowiedzialności wszystkich za wiarę i w ten sposób doskonale wpisuje się w program Roku Wiary. Będziemy pochylać się nad wszystkimi żywotnymi sprawami życia nią: od kolędy, przez wizytację biskupią, po kształt katechezy i mediów diecezjalnych. Jest moim pragnieniem, żeby wasz głos był na synodzie dobrze słyszalny. Dlatego właśnie postanowiłem, że każda parafialna rada duszpasterska na okres jego trwania stanie się jednocześnie parafialnym zespołem synodalnym. (…) Bądźcie zatem w waszych parafiach liderami synodalnymi – apelował bp Piotr Libera w Rypinie.