Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Oratorium dla Jana Pawła

Przasnysz. W kościele farnym wybrzmiało arcydzieło J. Haydna, dedykowane polskiemu papieżowi.

Na zaproszenie burmistrza Waldemara Trochimiuka i proboszcza parafii św. Wojciecha, ks. prał. Andrzeja Maciejewskiego Warszawska Orkiestra Symfoniczna ”Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego wykonała koncert oratoryjny ”Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu. Św. Janowi Pawłowi II in memoriam”.

To niezwykłe arcydzieło światowej muzyki, stawiane w jednym szeregu z Mszą żałobną Mozarta, zostało napisane przez Józefa Haydna, jak głosi tradycja, na specjalne zamówienie biskupa Kadyksu. Po raz pierwszy wykonano je w Wielki Piątek 1787 r. Ostateczne opracowanie i ukończenie oratorium zabrało kompozytorowi ponad dwadzieścia lat, co świadczy o bardzo osobistym podejściu twórcy do wykonywanej pracy, a także o wielkiej wadze treść, którymi pragnął podzielić się ze słuchaczami. Haydn stworzył kompozycję trudną wykonawczo, ale jednocześnie zrozumiałą nawet dla osób, które rzadko goszczą w salach koncertowych. Tworzy ją siedem sonat instrumentalnych z szybkim, radosnym fragmentem, obrazującym zmartwychwstanie Chrystusa, na zakończenie. Każdą z sonat poprzedza fragment Ewangelii z komentarzem.

Podczas przasnyskiego koncertu czytał je dyrektor generalny orkiestry, Jacek Łepecki. Oratorium w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej ”Sonata” pierwszy raz można było usłyszeć 8 kwietnia 2005 r. w kościele św. Anny w Warszawie, dwie godziny przed uroczystościami żałobnymi Jana Pawła II. Od tamtej pory orkiestra zagrała już ponad 50 koncertów w hołdzie papieżowi Polakowi. W Przasnyszu miało to miejsce w przeddzień Niedzieli Palmowej, dzięki czemu koncert dał słuchaczom możliwość uczestniczenia w wydarzeniu o charakterze nie tylko czysto muzycznym. Oratorium stanowiło też wspaniałe wprowadzanie w głębokie, religijne przeżywanie Misterium Wielkiego Tygodnia.

Koncert został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która nagrodziła muzyków owacją na stojąco. Była to kolejna impreza zorganizowana w ramach projektu ”Powiat Przasnyski – Stolica Kultury Mazowsza 2014”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.