Nowy numer 33/2020 Archiwum

Na deskach seminaryjnego teatru

Płockie Wyższe Seminarium Duchowne, w ramach przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, przygotowało spektakl "Promieniowanie ojcostwa".

- Przedstawiliśmy te fragmenty ze sztuki Karola Wojtyły ”Promieniowanie ojcostwa”, które naszym zdaniem, są ważne w naszej seminaryjnej formacji. Kluczową sceną spektaklu jest taniec kukiełek. Wyraża on prawdę, że tylko ojcostwo, które ma źródło w Bogu, jest płodne i dobre. W przeciwnym razie będzie imitacją, bez życia. Z dramatu Karola Wojtyły wykorzystaliśmy, naszym zdaniem, najważniejsze fragmenty, uzupełniając je o elementy bibliodramy – mówił o najnowszym spektaklu ks. Ryszard Kolczyński, opiekun grupy teatralnej WSD.

- Ciekawie i brawurowo przedstawiona sztuka przypomniała nam, że nie zrozumiemy Jan Pawła II, jeśli nie uchwycimy wymiaru ojcostwa we wszystkim, co błogosławiony papież robił dla Kościoła, dla ludzi wierzących i niewierzących – powiedział po przedstawieniu bp Piotr Libera.

Ks. Marek Jarosz, rektor WSD przypomniał, że płocki teatr klerycki już od lat przedwojennych wychowywał przyszłych księży, zaś wspólnym mianownikiem wszystkich wystawianych sztuk było poszukiwanie własnej tożsamości. - Ta sztuka przypomniała nam, że prawdziwe i głębokie ojcostwo ma źródło w Bogu. Seminarium pomaga w odkrywaniu tej tajemnicy człowieka, którą w swym dramacie wyraził Karol Wojtyła – powiedział ks. rektor Marek Jarosz.

W przygotowanie sztuki było zaangażowanych kilkudziesięciu alumnów WSD. Przedstawieniu towarzyszyła wykonywana na żywo muzyka, również w wykonaniu płockich kleryków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.