Zapisane na później

Pobieranie listy

Pielgrzymka nadchodzi! Czy dołączysz?

Już za miesiąc wyruszy na szlak ku Jasnej Górze nasza diecezjalna pielgrzymka. Czy zdobędziesz duchowy szczyt tych wakacji?

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

|

GOSC.PL

dodane 06.07.2019 23:17
0

W tym roku trasa wędrówki będzie odrobinę krótsza: rozpocznie się nie w katedrze, ale w parafii św. Benedykta na płockim Radziwiu, już po drugiej stronie Wisły. To wszystko ze względu na remont starego mostu w Płocku, który rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek, 8 lipca. - Trasa będzie krótsza (a dokładnie jej pierwszy odcinek) o 2,2 km. Wyruszamy na szlak, jak zawsze, 6 sierpnia po Mszy św. o godz. 6 - precyzuje ks. przewodnik Jacek Prusiński.

I choć trasa dalej jest ta sama, to na pątników czekają nowe elementy, które mają pomóc w lepszym przeżyciu pielgrzymki. Trzeci dzień wędrówki będzie ofiarowany za kapłanów. Wtedy też na Górze św. Małgorzaty k. Łęczycy będzie Msza św. prymicyjna księży wyświęconych w tym roku, a wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji duchownych. - Tego dnia rano każdy z pielgrzymów wylosuje nazwisko jednego z księży naszej diecezji i będzie się za niego modlił przez cały dzień wędrówki. Mam nadzieję, że jeśli pielgrzymów będzie tyle samo, co w poprzednich latach, to za każdego księdza będą się modliły przynajmniej dwie osoby - mówi ks. przewodnik.

Będzie też "etap dziecięcy". - Zauważyliśmy, że na pielgrzymce idzie wiele dzieci z rodzicami. Chcemy więc zachęcić, aby najmłodsi, dzieci do 13. roku życia, uformowały na jednym z etapów osobną grupę. Będą dla nich odrębny program, piosenki i specjalny przewodnik. Taki był pomysł pielgrzymów i my chętnie na niego odpowiadamy. Podobnie jest z wciąż aktualną potrzebą zorganizowania dnia pokutnego na pielgrzymce: to będzie piątek. Wtedy przez cały dzień konferencje, śpiewy i modlitwy będą miały właśnie taki rys, a wieczorna Droga Krzyżowa w Lutomiersku będzie nabożeństwem ekspiacyjnym za znieważenie wizerunku Matki Bożej, za popełnione świętokradztwa i akty profanacji miejsc świętych - wyjaśnia ks. Prusiński.

Z pewnością wielką pomocą dla pątników idących po raz pierwszy będzie pielgrzymkowy "anioł stróż", czyli starsi, doświadczeni pielgrzymi, który będą mieli za zadanie służyć pionierom na szlaku praktyczna radą i wsparciem. Przypomnijmy, że co roku niemal jedna trzecia pielgrzymów to osoby idące po raz pierwszy - opowiada ks. Jacek.

- Chciałbym też, aby jednym z owoców tegorocznej pielgrzymki było odnowienie pielgrzymkowych kół różańcowych. Ci z pątników, którzy zechcą, mogą się włączyć do takiej grupy modlitewnej i przez rok odmawiać jedną dziesiątkę Różańca. Jednym z członków naszej grupy jest bp Piotr Libera - podkreśla ks. Prusiński.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..