Nowy numer 13/2024 Archiwum

Książki i ludzki zapał

W przeddzień święta bibliotekarzy i bibliotek w Opactwie Pobenedyktyńskim odbyła się uroczystość z udziałem m.in. pracowników Książnicy Płockiej i bibliotekarzy z całego powiatu płockiego.

- Ubiegły rok upłynął nam przede wszystkim pod hasłem obchodów 80-lecia Książnicy. Była to też okazja, by podziękować tym, na których wsparcie możemy liczyć, i wszystkim instytucjom, z którymi udało się nam nawiązać współpracę. Kiedy zastanawiałam się, czy jest jakaś instytucja, z którą jeszcze nie współpracujemy, przyszła mi do głowy Izba Wytrzeźwień… - żartowała Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, witając wszystkich gości.

I faktycznie, w sali barokowej Opactwa Pobenedyktyńskiego zasiedli przedstawiciele bardzo różnych instytucji, od wyższych uczelni, szkół, stowarzyszeń, placówek kulturalnych poczynając, ale też dyrekcja Ogrodu Zoologicznego czy funkcjonariusze służb mundurowych. Tak różne są działania kulturalne, które już od lat wpisuje w swój kalendarz Książnica Płocka przy ul. Kościuszki, wraz ze wszystkimi swoimi filiami w mieście.

Dyrektor Joanna Banasiak przypomniała w skrócie, jak wyglądało życie biblioteczne na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, od początku 2017 r. Prezentacja multimedialna przygotowana w formie, jak przystało na bibliotekę, wirtualnej książki, odsłaniała swoje karty, a na nich wydarzenia typu: spotkania literackie, happeningi, gry miejskie, Noce Muzeów, Bibliotek i Detektywów, przedsięwzięcia ogólnopolskie jak np. Narodowe Czytanie, konkursy, wydawnictwa oraz promocje książek. W sumie w głównej siedzibie biblioteki i jej filiach odbyło się ponad 3 tys. imprez z udziałem 73 tys. uczestników. Wiele z nich także w przestrzeni miasta.

A już niedługo, jak zapowiadała dyrektor Banasiak, płocczanie i goście znów będą mogli wziąć udział w Nocy Muzeów w murach biblioteki przy ul. Kościuszki (19 maja). To będzie noc poświęcona kobietom: dzielnym bohaterkom, jak Marcelina Rościszewska, wybitnym uczonym, jak Maria Skłodowska-Curie, czy słynnym sportsmenkom, jak himalaistka Wanda Rutkiewicz. Tego samego wieczoru - 19 maja po raz pierwszy po remoncie zostanie udostępniona wieżyczka w gmachu biblioteki. Trochę później, bo na początku września, Książnica zaprosi mieszkańców miasta na Narodowe Czytania "Przedwiośnia".

- Nie byłoby tych wszystkich wydarzeń, gdyby nie pracownicy Książnicy. To ich praca w "pocie czoła, w blasku słońca", a czasem w strugach deszczu, jak brzmiał jeden z tytułów prezentacji - mówiła dyrektor biblioteki.

Podziękowania dla zespołu Książnicy: dyrekcji i wszystkich pracowników złożył też prezydent Płocka. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tej prezentacji. Nie chodzi tylko o ilość wydarzeń, ale przede wszystkim o zaangażowanie, jakie wkładacie w tę pracę. Jesteście też otwarci na współpracę z każdym. Jesteście niesamowici. Dzięki wam Książnica Płocka to miejsce, które tętni życiem - mówił Andrzej Nowakowski.

W czasie uroczystości odbyło się także wręczenie nagród prezydenta miasta i dyrektor Książnicy Płockiej dla pracowników. Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich obchodzony jest 8 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy