Nowy numer 15/2024 Archiwum

Katecheci przed maturą?

W Ciechanowie odbyły się warsztaty katechetyczne przed ewentualną propozycją egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu.

Celem warsztatów było usystematyzowanie wiedzy z podstawowych zagadnień dotyczących pomiaru edukacyjnego oraz konstruowania zadań pod względem merytorycznym, konstrukcyjnym i językowym dla wszystkich katechetów, którzy mogą spotkać się z uczniem przystępującym do egzaminu maturalnego z religii.

To, co było kluczowym elementem, na który zwracano uwagę podczas warsztatów, to prawidłowe budowanie zadań. - Głównie przyglądano się zadaniom otwartym, które to zadania mają różnicować uczniów tak, żeby nie były to zadania, które rozwiązują tylko zdolni uczniowie, ale również i ci słabsi - mówi Robert Chamczyk, ekspert egzaminów zewnętrznych. Przypominano, by nie używać trudnego słownictwa, szczególnie pod kontem jasności i zrozumienia zadań. - Ważne jest przede wszystkim, by każdy uczeń prawidłowo zrozumiał, o co jest pytany, oraz by nie występowały dwuznaczności - stwierdza ekspert Chamczyk. Prowadzący akcentował, że ważne jest również to, by zadania sobie nawzajem nie podpowiadały, co jest często powtarzającym się błędem.

- Choć nauczyciele mają bogate doświadczenie i wykształcenie, na które składają się różne kursy i szkolenia, to jednak takie szkolenia powodują, że systematyzuje się i porządkuje pewną wiedzę, głównie zaś to, co umyka - informuje Chamczyk.

Główny pomysł szkolenia powstał na kanwie tego, że może pojawić się propozycja egzaminu maturalnego z religii. - Chodzi o to, aby dobrze przygotować katechetów do umiejętnego i profesjonalnego konstruowania zadań sprawdzających, konfrontacji z najnowszymi trendami metodologicznymi. To główny cel, aby nauczyć nauczycieli, jak mają umiejętnie tworzyć zadania zgodnie z wymogami centralnej komisji egzaminacyjnej, aby poradzili sobie z przygotowaniem uczniów do ewentualnego egzaminu maturalnego z religii - stwierdza ks. Zbigniew Olszewski.

Warsztaty miały więc pomóc we właściwym konstruowaniu zadania sprawdzającego. - To było dopracowywanie, a nie otwieranie czegoś nowego. Katecheci, którzy wzięli udział w warsztatach są pouczeni o konstruowaniu zadań i sądzę, że wiele kwestii zostało uporządkowanych i będzie wykorzystywanych w pracy - mówił Robert Chamczyk, ekspert egzaminów zewnętrznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy