Nowy numer 13/2024 Archiwum

Na Bożą nutę

Trebunie-Tutki, Minstrel i Moja Rodzina kolędują w tym roku w płockiej katedrze.

Tu już 22. Płockie Kolędowanie. Podczas trzech koncertów, od czwartku do soboty zabrzmią świąteczne pieśni w znakomitych i różnorodnych aranżacjach, których wykonawcami będą znakomici artyści z Podhala oraz nasze lokalne zespoły, dobrze znane płockiej publiczności.

Na początku możemy się spodziewać kolęd na góralską nutę. W czwartek, 5 stycznia w katedrze wystąpi bowiem zespół Trebunie -Tutki, którego oryginalny styl ukształtowały zarówno tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, jak i nowatorskie podejście to swojego dziedzictwa. Trebunie- Tutki są ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Grupa reprezentowała Polskę m.in. na Wystawach Światowych EXPO w Portugalii i Japonii. Jako pierwszy zespół z Polski wielokrotnie pojawiał się w pierwszej dziesiątce Listy Muzyki Świata Europejskiej Unii Radiowej. Grupa chętnie eksperymentuje i współpracuje z wybitnymi artystami m.in. z Adrianem Sherwoodem z Londynu, jamajskim zespołem Twinkle Brothers, chórem African Head Charge, a ostatnio Urmuli Quintet z Gruzji, a także ze znakomitymi polskimi muzykami, m.in. Wojciechem Waglewskim i Voo Voo.

W drugi dzień Płockiego Kolędowania, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, będzie można posłuchać kolęd w wykonaniu płockiego Chóru Minstrel, który od 1992 r. działa przy Małachowiance, pod kierunkiem nauczyciela tej szkoły, Sławomira Gałczyńskiego. Minstrel skupia uczniów i absolwentów liceum. Obecnie liczy około stu osób. Chór śpiewał m.in. z takimi artystami, jak Wiesław Ochman, Iwona Hossa-Derewecka, Anna Lubańska, Wojciech Maciejowski, Czesław Gałka, Tadeusz Szlenkier, Kazimierz Kowalski, Anna Jeremus, Halina Frąckowiak, Jacek Wójcicki czy Krzysztof Marciniak. Wielokrotnie występował też z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. W czasie 24-letniej działalności zespół dał blisko 400 koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W finale 22 Płockiego Kolędowania zabrzmią utwory bożonarodzeniowe w wykonaniu zespołu Moja Rodzina, który tworzy małżeństwo Aldony i Artura Wiśniewskich i ich dzieci: córka Antonina i synowie - Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz. Rodzinną przygodę z muzykowaniem rozpoczęli wiele lat temu. Już 2004 r. wystąpili w programie Marka Jaromskiego "Anioł przychodzi wieczorem" w TV Puls. Od 2009 r. wspólnie koncertują nie tylko w kraju, ale i za granicą. Zespół brał udział m.in. w Marszu dla Jezusa, Bądź jak Jezus w Chorzowie, koncercie Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie, w licznych Koncertach Papieskich, Marszach dla Życia i Rodziny czy Świętości Życia oraz Dniach Kultury Chrześcijańskiej. „Moja Rodzina” uczestniczy w wydarzeniach Pro-Life i ewangelizacyjnych. W 2015 roku wzięła udział w Światowym Spotkaniu Rodzin z Papieżem Franciszkiem w Filadelfii w USA. Zespół koncertował dla Polonii w Nowym Jorku, New Britain, a także w Irlandii. W jego repertuarze można usłyszeć m.in. muzykę dawną, utwory klasyczne, instrumentalne i wokalno-instrumentalne, pieśni w opracowaniu i wykonaniu czterogłosowym, muzykę Chopina, Wieniawskiego i Moniuszki, pieśni patriotyczne czy nawet muzykę filmową. Moja Rodzina często sięga do polskiego folkloru. Wykonuje także własne utwory, które znalazły się na jej autorskich płytach: "Twa Obecność" (2010) i "Pomiędzy" (2011). W minionym roku rodzinny zespół z Glinojecka wydał też płytę "Kolędy i Pastorałki".

Płockie Kolędowanie, organizowane przez Urząd Miasta i POKiS, startuje już w czwartek wieczorem. Wszystkie koncerty odbędą się w katedrze, o godz. 19 i są bezpłatne.

POKiS przypomina ponadto o możliwości pobrania nowej aplikacji mobilnej "MiastO!Żyje", gromadzącej informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych odbywających się w Płocku. Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play i AppStore.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy