Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zbiórka w galeriach

Caritas diecezji płockiej kontynuuje akcję "Pola Nadziei", której symbolem jest żonkil. W tej kampanii chodzi nie tylko o pozyskiwanie funduszy, ale i uwrażliwianie społeczeństwa.

Dziś w płockich galeriach handlowych MOSTY i MAZOVIA, a jutro w kilku parafiach na terenie miasta można spotkać wolontariuszy Caritas, zbierających do puszek.

– To drugi etap ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”, czyli akcji niesienia pomocy podopiecznym hospicjów. Caritas płocka włącza się w nią po raz pierwszy – zaznacza Małgorzata Przemyłska, z biura Caritas w Płocku.

Jesienią, pod patronatem prezydenta miasta, pracownicy i wolontariusze sadzili cebulki żonkili w przestrzeni Płocka; teraz, gdy kwiaty zakwitły, nadszedł etap pozyskiwania funduszy na rzecz hospicjów. Wolontariusze nie rozdają wprawdzie żywych kwiatów (zdecydowano, by pozostały one w zielonej przestrzeni miasta), ale pocztówki – foldery, w których oprócz motywu żonkila można przeczytać o idei akcji i działalności hospicyjnej, prowadzonej przez Caritas diecezjalną.

- Ta akcja ma dwa wymiary. Pierwszy to oczywiście zbiórka pieniędzy na hospicja prowadzone przez nas, a drugi, równie ważny to szerzenie idei wolontariatu, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby ludzi terminalnie chorych – zaznacza M. Przemyłska. Caritas Płocka prowadzi obecnie siedem hospicjów, w tym dwa stacjonarne i pięć domowych.

Zbiórka, poza terenem wspomnianych galerii jest dzisiaj także prowadzona przez Wolontariat Płocki przy Urzędzie Miasta. Natomiast jutro, 17 maja, pracownicy Caritas i ich dzieci będą kwestować na terenie płockich parafii: katedralnej, pw. św. Benedykta (Płock – Radziwie), pw. Matki Bożej Fatimskiej, pw. św. Józefa, pw. św. Krzyża i pw. św. na Wojciecha na Podolszycach, pw. św. Jakuba (Imielnica), a także w parafiach w Bądkowie Kościelnym, Sikorzu i Strzegowie.

Wcześniej zbiórka odbyła się na terenie gminy Dobrzyń nad Wisłą, w którą włączyły się wychowawczynie w placówki „Akademia Przedszkolaka” oraz ich mali wychowankowie.

Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Z okazji 50. rocznicy powołania do życia organizacji do współpracy zaproszono Kraków, ówczesne miasto partnerskie Edynburga, z działającym w nim Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Fundacja przekazała do Krakowa 350 tys. cebulek żonkili. W 1998 roku po raz pierwszy w Polsce w krakowskich parkach zakwitły „Pola Nadziei”. Na początku do akcji przyłączyło się siedem hospicjów. Z roku na rok ich liczba sukcesywnie rosła. W roku 2012 w kampanię zaangażowane były już 47 organizacji. Wszystkie Hospicja, które gromadzą pieniądze, włączając się w „Pola Nadziei”, na własną rękę organizują plan pozyskiwania funduszy na terenie swojej działalności z przeznaczeniem na potrzeby ich pacjentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy