Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prawdziwi bohaterowie wracają

W powiatowych obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Gostyninie wziął udział Jan Pospieszalski.

- Pamięć historyczna wraca z taką siłą, że nic nie może jej zatrzymać. Kłamstwo PRL-u i III RP ustępuje wobec prawdy badań historii najnowszej i wciąż żywej pamięci polskich rodzin - mówił do licznie zgromadzonych w sali Starostwa Powiatowego Jan Pospieszalski.

1 marca wystąpieniu znanego publicysty i dziennikarza towarzyszyła wystawa ”Ostatni leśni. Mazowsze i Podlasie w ogniu 1948-1953”, przygotowana przez IPN. Odniósł się on do przedstawionych na wystawie sylwetek ”wyklętych”, - Na waszym terenie ostatni partyzant zginął w 1950 roku. Ale fenomenem funkcjonowania drugiej konspiracji wziął się z ogromnego poparcia i solidarności rodzin i całych miejscowości. Dopiero dziś dociera do nas skala tych wydarzeń. I cieszymy się, że teraz ta historia wciąga tak wielu młodych ludzi - zwrócił uwagę Pospieszalski.

Przypomniał historię ojca Krzysztofa Klenczona - Czesława, który był żołnierzem wyklętym. - Do spotkania ojca z synem doszło po wielu latach - jesienią 1956 roku. Wieczorem w drzwiach domu stanął nieogolony mężczyzna w długim, zniszczonym płaszczu - takie było pierwsze po latach spotkanie z ojcem. A później były całe noce spędzane na rozmowach - jakby się chciało nadrobić w ten sposób lata rozłąki - tak opowiadała siostra gitarzysty. I taka właśnie była geneza wielkiego przeboju Krzysztofa Klenczona ”Biały krzyż”. Utwór wygrał konkurs piosenki w Opolu i stał się wielkim przebojem - opowiadał Jan Pospieszalski, odwołując się do swego tekstu opublikowanego 1 marca w ”Gazecie Polskiej”.

- Czy Krzysztof, śpiewając: ”wraca dziś pamięć o tych, których nie ma”, przewidział, że pamięć o kolegach jego ojca - bohaterach antykomunistycznej armii, powróci z taką siłą? - pytał Pospieszalski.

Bohaterską historię żołnierzy wyklętych Jan Pospieszalski odniósł do obecnej sytuacji w Polsce. Zwrócił uwagę, że niezłomni żołnierze walczyli o przywrócenie ideałów: ”Bóg, Honor, Ojczyzna”. - Walczyli o wolność przeciw pogardzie, o prawdę przeciw zakłamaniu, o sprawiedliwość społeczną, o władzę, która miała reprezentować społeczeństwo, wreszcie o pamięć. Te same sprawy dotyczą sumień Polaków dzisiaj. Naszym zadaniem jest odkryć nasze polskie ideały - akcentował gość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy