Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Triduum wiary

Jak w diecezji płockiej świętujemy Triduum Paschalne?

Od Wielkiego Czwartku weszliśmy w największe święto. W Roku Wiary powinno mu towarzyszyć osobiste wyznanie wiary każdego z nas. Przy tej okazji warto przytoczyć szczególny, diecezjalny kontekst świąt wielkanocnych.

Pierwszym jest trwający Rok Wiary. W „Gościu Płockim” – wydaniu świątecznym – proponujemy odbycie pielgrzymki do kościoła własnego chrztu. Do znaku chrzcielnicy przecież wyraźnie nawiązuje liturgia Wigilii Paschalnej. Wszyscy odprawiający taką pielgrzymkę do miejsca swojego chrztu mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, zgodnie z dekretem biskupa płockiego.

W Wielki Piątek rozpocznie się nowenna przed świętem miłosierdzia Bożego. W Płocku to właśnie pragnienie Pana Jezusa szczególnie wybrzmiało: „Ja pragnę, aby było miłosierdzia święto” – usłyszała św. s. Faustyna. W uroczysty sposób nowenna jest odprawiana w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku o godz. 15.

Liturgiom Triduum Paschalnego w płockiej bazylice katedralnej przewodniczą biskupi. W Wielki Czwartek Mszy Krzyżma, z udziałem bp. Romana Marcinkowskiego, przewodniczył bp Piotr Libera. On również odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej. Biskup płocki przewodniczy również liturgii godzin w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 9. Liturgii męki Pańskiej w Wielki Piątek w katedrze przewodniczy bp Roman Marcinkowski, zaś uroczystej Wigilii Paschalnej i Mszy św. rezurekcyjnej – bp Piotr Libera.

Bp Roman będzie z kolei przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w kościele parafialnym św. Michała Archanioła w Płońsku, zaś Rezurekcji – w kościele w Glinojecku.

W każdym bez wyjątku kościele warto wpatrzeć się w katechezę zawartą w przygotowanym ołtarzu wystawienia i Grobie Pańskim. Bardzo często swą wymową nawiązują do wydarzeń z życia Kościoła i do Roku Wiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy