W liturgiczne wspomnienie św. siostry Faustyny płocczanie i pielgrzymi modlili się w miejscu pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego w Płocku, gdzie dziś powstaje nowe Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
- Dzisiejsza uroczystość ku czci św. Faustyny niech będzie wspólnym dziękczynieniem przyjaciół tego miejsca - podkreślił ks. Tomasz Brzeziński, rektor płockiego sanktuarium przy Starym Rynku podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Mirosława Milewskiego.
W homilii hierarcha przypomniał, że w "Dzienniczku" siostra Faustyna zapisała słowa Pana Jezusa, w których mówił o trzech sposobach czynienia miłosierdzia wobec bliźniego. Są to czy, słowo i modlitwa. - Faustyna precyzuje: "pierwsze – usłużność dla ludzi; drugie – nie mówić o nieobecnych i bronić sławy bliźniego; trzecie – cieszyć się z powodzenia bliźniego". Takie postępowanie wymaga przede wszystkim nawrócenia i przemiany w celu pozbycia się własnej pychy. Chodzi więc o nastawienie wewnętrzne, które sprawia, że każdy czyn może nabrać cech czynu miłosierdzia - wskazał.
W odniesieniu do "słowa miłosierdzia" bp Milewski podkreślił, że dzisiaj przeciwstawieniem wobec szerzonych językiem kłamstw, plotek, zniechęcenia, pesymizmu są słowa niosące ewangeliczną ufność. - Apostoł miłosierdzia przez swoje słowa dąży do unikania niesprawiedliwych krytyk, obmów i fałszywych ocen bliźniego. Jego słowo powinno natomiast zawierać upomnienie braterskie, przebaczenie, wdzięczność i ufność, jako odpowiedź na szerzący się pesymizm - mówił w homilii biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Zachęcał też, by trwać na modlitwie i nie zaniedbywać jej. - To właśnie w akcie modlitwy wyraża się zaufanie Bogu, będące główną treścią ducha miłosierdzia - podkreślił. - To przesłanie miłosiernego Pana zostało skierowane nie tylko do dzisiejszej Solenizantki, ale również do każdego i każdej z nas – na dziś i na kolejne dni naszego życia. Uczmy się być apostołami miłosierdzia: czynem, słowem i modlitwą! - zachęcał bp Mirosław.
W liturgicznym świętowaniu 84. rocznicy narodzin Sekretarki Bożego Miłosierdzia dla Nieba, przypadającym 5 października, uczestniczyli m.in. członkowie stowarzyszenia Faustinum, mężczyźni z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, klerycy WSD, a także mieszkańcy Płocka i pielgrzymi z innych części Polski. W ciągu dnia na modlitwę przy miejscu pierwszych objawień przybyła także młodzież ze Szkół Katolickich - Stanislaum.
Tego dnia można było kupić cegiełkę na dalszą budowę nowego sanktuarium, zwiedzić przygotowaną wystawę i skosztować "bułeczek św. s. Faustyny", wypieczonych przez siostry.
Uroczystość poprzedziły w tym miejscu trzydniowe rekolekcje, osnute wokół cnót: wiary, nadziei i miłości. Te ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Andrzej Janicki, wiceoficjał Sądu Biskupiego w Płocku.
am