Przasnysz. Dobrze jest stanąć przy męczennikach

Wojciech Ostrowski

publikacja 29.02.2024 23:53

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki to kolejna stacja peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w naszej diecezji.

Po raz drugi w tygodniu peregrynacji relikwii błogosławionych z Markowej modlił się przy nich biskup Marcinkowski. Po raz drugi w tygodniu peregrynacji relikwii błogosławionych z Markowej modlił się przy nich biskup Marcinkowski.
Wojciech Ostrowski

Głównym wydarzeniem nawiedzenia sanktuarium ojców pasjonistów była Msza św., której przewodniczył biskup Roman Marcinkowski. Przywołując na początku Eucharystii członków błogosławionej rodziny, biskup senior przypomniał, że zostali oni beatyfikowani za swoje piękne ludzkie i chrześcijańskie życie, które odznaczało się "prostotą, zaradnością, pracowitością, modlitwą, sumiennością, dobrodusznością, wiernością Bogu, ludzką i chrześcijańską miłością. Uznali, że do udzielenia schronienia pod swoim dachem Żydom, za co, jak dobrze widzieli, groziła im śmierć, wzywa ich Pismo Święte, które czytali i rozważali. Było ono dla nich autentyczną księgą życia" - mówił biskup.

W homilii bp Roman nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii poświęconego rzezi niewiniątek. - Czyż dzisiaj małżeństwa i rodziny nie znajdują się w podobnej sytuacji śmiertelnego zagrożenia? Czy współcześni Herodowie, których wciąż nie brakuje, nie dążą do w istocie tego samego, co ich historyczny poprzednik - do zgładzenia Bożej Dzieciny? - pytał ks. biskup. - W naszych czasach małżeństwo i rodzina stały się obszarem wojny cywilizacyjnej. Podważane są dzisiaj same instytucje małżeństwa i rodziny oraz naturalny porządek, na którym się one opierają - zauważył kaznodzieja.

Biskup Marcinkowski wskazał na boleśnie rażący kontrast pomiędzy wzmożonymi działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a brakiem ochrony życia poczętego. - Tylko dziecko nienarodzone nie ma obrońcy. Odebrano mu ludzkie prawa. Ustanowiono prawo dżungli i słaby, niewinny, nienarodzony człowiek, pozbawiany jest życia. Tak wprowadza się cywilizację śmierci - akcentował kaznodzieja.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup udzielił wiernym błogosławieństwa relikwiami błogosławionej rodziny. Po nabożeństwie jego uczestnicy mogli także skorzystać z możliwości otrzymania indywidualnego, małżeńskiego lub rodzinnego błogosławieństwa relikwiami.

Uroczystość w przasnyskim sanktuarium odbyła się 28 lutego czyli w dniu, w którym bp Roman obchodził swoje urodziny, imieniny oraz rocznicę nominacji biskupiej. Nie zabrakło więc życzeń i zapewnień o modlitwie w jego intencji.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyli księża i wierni z dekanatów dzierzgowskiego, makowskiego i przasnyskiego. W programie nawiedzenia przasnyskiego sanktuarium przez relikwie, które trwało przez prawie całą dobę, znalazły się jeszcze dwie Msze św., modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy prywatne.