Płock. Posłuchajcie ekumenicznej historii

wp

|

Gość Niedzielny

publikacja 24.01.2024 16:31

W szóstym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan modlono się za zmarłych ludzi płockiej ekumenii.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela jest szczególnym miejscem płockich spotkań ekumenicznych. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela jest szczególnym miejscem płockich spotkań ekumenicznych.
Archiwum Walerii Gordienko

Szczególnym, ekumenicznym wypominkom w Płocku, od kilku lat przewodniczy ks. prof. Henryk Seweryniak, wieloletni promotor ekumenizmu w Płocku i diecezji. To on odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Wspomniał zmarłych księży diecezji płockiej zaangażowanych w to dzieło: Wacława Jezuska (+1982), Ryszarda Miłońskiego (+1976), Saturnina Wierzbickiego (+2010), Ireneusza Mroczkowskiego (+2020), Czesława Rychlickiego (+2022).

- W te dni tygodnia ekumenicznego uświadamiamy sobie, że chcemy być Kościołem, wspólnotą gościnną i otwartą: tak jak Abraham jest otwarty na przyjęcie gości, w których tak naprawdę przychodzi do niego Pan Bóg. W tej ekumenicznej gościnności, którą w tych dniach szczególnie praktykujemy, przełamujemy samych siebie, nasze stereotypy i ciasne sposoby myślenia o innych - powiedział ks. profesor.

W swym kazaniu przypomniał postać mariawickiego kapłana i swego przyjaciela - ks. Wawrzyńca M. Rostworowskiego, za kilkanaście dni minie 100 lat od jego urodzin. - Okruchy wspomnień o. Wawrzyńca o swoich rodzicach, o przeplatających się losach kapłanów katolickich i mariawickich, o zamordowanych w niemieckich obozach śmierci, są ważnymi świadectwami płockiej historii wzajemnych spotkań, sporów i pojednań. Ja słuchałem tych jego historii, i choć były one trudne i zawiłe, wierzyłem mu - powiedział kaznodzieja.

 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?