Biskup płocki do samorządówców: Łączą nas ludzie, niech połączy nas jubileusz

wp

|

Gość Niedzielny

publikacja 12.01.2024 23:02

Pierwsze od lat spotkanie biskupa płockiego z prezydentami i burmistrzami miast, starostami powiatów i wójtami gmin odbyło się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Powód był również szczególny - zbliżający się jubileusz 950-lecia diecezji płockiej.

Biskup płocki do samorządówców: Łączą nas ludzie, niech połączy nas jubileusz Spotkanie samorządowców z diecezji płockiej z bp. Szymonem Stułkowskim. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Służymy tym samym ludziom w kościele i w urzędach, spotykamy się przy różnych okazjach i w pewnym sensie jesteśmy tu, na Mazowszu, rodziną - mówił 11 stycznia, witając zgromadzonych w sali Barowej Opactwa Pobenedyktyńskiego bp Szymon Stułkowski. Wskazał na zbliżający się jubileusz diecezji oraz następującą potem 500. rocznicę przyłączenia Mazowsza do Korony jako na wydarzenia, które powinny zintegrować w działaniu i świętowaniu Kościół i samorząd. - Zapraszam was na jubileusz 880. rocznicy konsekracji katedry 8 listopada. Wtedy będziemy się modlić za Piastów, którzy rządzili tymi ziemiami, a którzy spoczywają w naszej katedrze - mówił biskup. Wtedy też rozpocznie się rok jubileuszowy w diecezji płockiej.

- Ta ważna rocznica nie dotyczy tylko diecezji, ona powinna łączyć, bo przez 800 lat to właśnie parafie były podstawową jednostką podziału terytorialnego. Rozwój parafii, szkolnictwa, szpitali oznaczał rozwój całego regionu - mówił historyk prof. Radosław Lolo z Pułtuska.

Przypomniał postacie wybitnych ludzi Kościoła, także świętych i błogosławionych, którymi szczyci się cały region, mówił o najznamienitszych zabytkach architektury i kultury, które są ściśle związane z Kościołem i dziejami diecezji płockiej. - Przez wieki ludzie byli związani z Kościołem, bo Kościół zawsze był z nimi: gdy z Mazowsza wysyłano młodzież na studia do Akademii Krakowskiej, biskupi płoccy fundowali tam dla nich bursę; gdy pod zaborami wywożono Polaków na Syberię, nie brakowało i biskupów płockich - zesłańców; gdy ludzie ginęli w obozach, wraz z nimi na śmierć szli i biskupi, i księża. Jubileusz jest po to, aby ukazać życie, w pracy i cierpieniu. Teraz to wielkie dziedzictwo przez moment jest w naszych rękach, abyśmy je godnie ponieśli dla przyszłych pokoleń, żebyśmy z niego byli dumni i o nie dbali - mówił prof. Lolo.

W imieniu samorządowców mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, który wskazał nie tylko na wielkie dziedzictwo przeszłości, ale także na "dobre praktyki teraźniejszości", które należy wciąż kontynuować.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?