Płock. Jezus cierpi z cierpiącymi

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 24.02.2023 23:05

Z krzyżem przez katedrę przeszli biskupi, księża, siostry zakonne i wierni świeccy, modląc się za ofiary wykorzystania seksualnego w Kościele oraz o pokój w Ukrainie.

Płock. Jezus cierpi z cierpiącymi Płock, 24.02. Droga Krzyżowa wynagradzająca za grzechy przestępstw wobec małoletnich w Kościele. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Ta modlitwa jest przebłaganiem i wynagrodzeniem za grzechy wykorzystania seksualnego w Kościele oraz prośbą o uzdrowienie tych, którzy zostali zranieni. Ale błagajmy również za sprawców tych przestępstw, aby weszli na drogę pokuty i wynagrodzenia. Wołajmy również o pokój dla Ukrainy. Idźmy za Jezusem, który cierpi z cierpiącymi - powiedział na początku nabożeństwa bp Szymon.

Następnie wziął krzyż i poprowadził procesję do pierwszej stacji. Potem kolejno krzyż przyjmowali księża, siostry zakonne, klerycy i wierni świeccy. Przy XIII stacji krzyż niósł bp Mirosław Milewski.

W czasie nabożeństwa odczytywano rozważania, które przygotował o. Tarsycjusz Krasucki OFM, który w młodości został skrzywdzony przez duchownego. Należy do zgromadzenia ojców franciszkanów, jest koordynatorem zakonnym Fundacji św. Józefa KEP.

Wybrzmiały m.in. takie słowa: "Błagamy Cię, Panie, udziel sił do drogi, byśmy odnaleźli w Tobie sens życia, które nas tak boli... Pomóż nam powstać z bezsilności tego, co w głębi zranionych dusz tak w boleści leży. Wzbudź w nas wiarę, nadzieję i miłość... Niech zajaśnieje w nas Chrystus, pomimo mroku tego, o czym zapomnieć nie możemy... Uzdrów rany, co z trudem się goją. Ulecz pamięć pękniętą, która Twarz Twoją zniekształca tak bardzo. Łzę otrzyj spływającą cicho w głębiny naszych istnień".

A przy VIII stacji odczytano następujące słowa: "Pasterzu zraniony! Wybacz brak łez tych, którzy płakać nad sobą już nie potrafią. Skrusz ich serca, aby podjęli pokutę za winy, co nas przygniatają. W głębi cierpienia trudno jest odnaleźć rysy Twojej świętej Twarzy. O, Chryste Panie, pozwól, choć na chwilę, ujrzeć blask Twych Boskich oczu, który jest ratunkiem wśród mroków zgorszenia".


W pierwszy piątek Wielkiego Postu 24 lutego Kościół w Polsce po raz 7. przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Ale modlitwa i pokuta to niejedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach - od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. W Ciechanowie przy Centrum Psychologiczno-Pastoralnym "Metanoia" przy ul. ks. Ściegiennego 18 działa Punkt Konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego lub psychicznego ze strony osób sprawujących funkcje wychowawcze, edukacyjne czy duszpasterskie w Kościele. Powstał on we współpracy z Fundacją św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Pomoc świadczą m.in. psycholog, pedagog i inni specjaliści. Dyżury stacjonarne w Ciechanowie odbywają się w każdy piątek od 17.00 do 19.00. Także w piątki, w tych samych godzinach, specjaliści pełnią dyżur telefoniczny pod numerem: 514 614 946.