Sarnowa Góra. Gdy sztandary i ziemia zaczynają wołać

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 13.08.2022 23:52

- Zmaganie o wolność to lekcja wciąż do odrobienia - mówił w Sarnowej Górze k. Ciechanowa bp Piotr Libera.

Sarnowa Góra. Gdy sztandary i ziemia zaczynają wołać Sarnowa Góra, 13.08.2022. Obchody 102. rocznicy bitwy z 1920 r. ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W miejscu jednej z ważniejszych bitew wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. na północnym Mazowszu, biskup Piotr Libera odprawił Mszę św. w intencji ojczyzny. Po kilku latach przerwy, odbyła się również jej rekonstrukcja historyczna.

W czasie liturgii ks. biskup zwrócił uwagę na symboliczny sens uroczystości, której sednem jest sprawa "wolnej ojczyzny". - Wywalczone tu, w niezwykle zaciętej walce pod Sarnową Górą zwycięstwo nad wrogiem, okupione zostało śmiercią ponad 800 żołnierzy. Zwycięstwo zostało osiągnięte za cenę ofiary z życia każdego pojedynczego żołnierza. Wolność bowiem zbudowana jest zawsze z ziaren, podobnie jak spożywany chleb złożony jest z ziaren. Ten chleb wolności składamy na ołtarzu podczas tej Eucharystii. Kładziemy ten chleb na patenie. Jest to chleb bardzo ważny i bardzo drogi. Przygotowany jest z ziaren męstwa, odwagi, cierpienia oraz miłości do Boga i do ojczyzny. Upieczony jest w ogniu walki, w niegasnącej nadziei i w gorliwej modlitwie matek, dzieci i wdów tych co polegli w krwawym boju z najeźdźcą bolszewickim. Przemień, Boże, ten chleb na wolność współczesnych Polaków zagrożonych nową niewolą, jaką niesie kolonizacja ideologiczna naszych czasów w kulturze, w wychowaniu młodego człowieka, w wymazywaniu historii. Kto nie podziela tej rzekomo nowej wizji świata i człowieka, jest marginalizowany, a nawet prześladowany. To dyktatura w białych rękawiczkach, która odbiera pamięć, sprowadzając ją do bajkowych teorii, a nawet kłamstw, rzeczy starych - mówił biskup Libera.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że podobnie jak 102 lata temu, potrzeba i dziś "zjednoczenia wszystkich zdrowych sił w narodzie". - Panie Jezu, daruj zmarłym w obronie ojczyzny życie wieczne, a nam żyjącym zdejmij bielmo z oczu, abyśmy zobaczyli, na czym polega prawdziwa wolność i niepodległość ojczyzny. (...) To jest lekcja, którą musi przerobić współczesne pokolenie Polaków - mówił hierarcha.

Pamięć o bitwie, która została m.in. utrwalona na jednej z tablic przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Warszawie, jest dziś przekazywana na różne sposoby. W tym roku zorganizowano m.in. piknik militarny, a z Ciechanowa do Sarnowej Góry przybył Patriotyczny Rajd Rowerowy.