Bp Milewski na Jasnej Górze: Mimo przemian nie porzucaj wiary!

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 21.06.2021 14:40

Biskup Mirosław Milewski po raz piąty przewodniczył ogólnopolskiej pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę.

Biskup Mirosław Milewski od pięciu lat jest krajowym asystentem Akcji Katolickiej. Biskup Mirosław Milewski od pięciu lat jest krajowym asystentem Akcji Katolickiej.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W rozważaniu w czasie Apelu Jasnogórskiego 18 czerwca biskup Milewski zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej wiarę i chrześcijańskie postawy Polaków: "Obieramy Cię, Maryjo, za patronkę czasu zmiany naszej epoki" – mówił przed cudownym obrazem Czarnej Madonny.

Zwrócił uwagę, że w czasie zmian i kulturowych przełomów człowiek wierzący powinien na nowo przemyśleć kryteria właściwego postępowania. – Jeśli żyjemy w czasie zmiany epoki, potrzebujemy przemyślenia naszych wyborów, dostrzeżenia kryteriów właściwego postępowania. Nie chcemy tak ważnych decyzji podejmować bez Ciebie, Maryjo. Różne epoki i pomysły na świat się zmieniały, Ty jednak, Królowo naszego narodu, trwasz tutaj mimo ludzkich przeobrażeń i przypominasz ludziom naszego pokolenia, że są takie sprawy, których zmieniać nie wolno – mówił ks. biskup.

Oprócz ducha głębokiego rozeznania potrzeba również postawy wierności i wytrwałości, które nie są teraz modne. Mówił: – Przychodzimy, jak to zwykliśmy czynić, aby – mimo postchrześcijańskiego myślenia coraz większych grup wierzących – przekonywać i skutecznie głosić nieprzemijającą, pewną i zawsze prawdziwą naukę wiary i moralności katolickiej.

Mówiąc o Akcji Katolickiej, stwierdził: – Akcja Katolicka w naszej ojczyźnie, jak nigdy dotąd, czuje się wezwana, by tworzyć przymierze ducha, łącząc ludzi, którym leży na sercu dobro każdego człowieka, prawda o świętym i pięknym moralnie życiu. Śladami św. Jana Pawła II wzywamy i obieramy Cię, Maryjo, za patronkę czasu zmiany epoki, a przez Twoje wstawiennictwo mówimy Bogu: "Dziękujemy […] za to, że jesteśmy Polakami. Świadomi jednak grzechów i wad naszych, prosimy Cię: daj nam uprzątnąć dom ojczysty. Wyzwól nas od zniewoleń ducha. I tak jak cudownie przeprowadziłeś nas suchą nogą przez «Morze Czerwone», naucz nas być wolnymi" – przywoływał słowa papieskiego nauczania z IV pielgrzymi do ojczyzny (Warszawa, 8.VI.1991 r.).

W szczególny sposób prosimy, Maryjo, o poruszenie polskich sumień, by były wrażliwe na wartości, nazwane w nauczaniu Kościoła katolickiego "nienegocjowalnymi", które nie powinny być nigdy kwestionowane i podważane dla właściwego współżycia międzyludzkiego. Tymi wartościami są: ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, szacunek dla małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz prawo rodziców do wychowania dzieci w zakresie przekazu wartości moralnych.

Dwudniowa pielgrzymka Akcji Katolickiej odbywała się pod hasłem "Z Maryją w obronie wiary".

Na następnej stronie publikujemy tekst rozważania biskupa Mirosława Milewskiego, wygłoszony na Jasnej Górze 18 czerwca.

1. Matko i Królowo naszego narodu! Przed Twoim jasnogórskim tronem stają w ten czerwcowy wieczór członkowie i księża asystenci Akcji Katolickiej, przybywający do Ciebie z doroczną pielgrzymką. Tutaj, na Jasnej Górze Zwycięstwa, chcemy umocnić ducha, wsłuchać się w bicie serca Matki, którego rytm prowadził i niezawodnie kieruje kolejnymi rzeszami Polaków.

W tym czasie – jak twierdzi papież Franciszek – "doświadczamy nie tylko epoki zmian, ale zmiany epoki. Jesteśmy zatem w jednym z tych momentów, w których zmiany nie są już linearne, lecz epokowe. Stanowią wybory, które szybko zmieniają sposób życia, odnoszenia się do siebie, komunikowania się i formułowania myśli, relacji między pokoleniami ludzkimi oraz rozumienia i przeżywania wiary i nauki" (Przemówienie do Kurii Rzymskiej z okazji Bożego Narodzenia, 21.XII.2019 r.). Jeśli żyjemy w czasie zmiany epoki, potrzebujemy przemyślenia naszych wyborów, dostrzeżenia kryteriów właściwego postępowania. Nie chcemy tak ważnych decyzji podejmować bez Ciebie. Różne epoki i pomysły na świat się zmieniały, Ty jednak, Królowo naszego narodu, trwasz tutaj mimo ludzkich przeobrażeń i przypominasz ludziom naszego pokolenia, że są takie sprawy, których zmieniać nie wolno.

2. Pandemia bardzo jasno pokazała, że nie jesteśmy nieśmiertelni, a życie pojedynczego człowieka to tylko chwila, krótka epoka, która szybko przemija. Niemoralny dryf świata, obnażony w ostatnich miesiącach, objawił się w lęku bezradnego człowieka, który – przekonany dotychczas o własnej doskonałości – zobaczył, jak grząski jest piasek, na którym budował własną wizję życia, nierzadko pozbawioną wartości, a nawet wrogą Bogu. W obliczu coraz szerszej i szybszej laicyzacji polskiego społeczeństwa przychodzimy tutaj, by przypomnieć nam wszystkim konieczność propagowania i właściwego rozumienia "zdrowej nauki" (por. Tt 2,1). Przychodzimy, jak to zwykliśmy czynić, aby mimo post chrześcijańskiego myślenia coraz większych grup wierzących, przekonywać i skutecznie głosić nieprzemijającą, pewną i zawsze prawdziwą naukę wiary i moralności katolickiej.

Akcja Katolicka w naszej ojczyźnie, jak nigdy dotąd, czuje się wezwana, by tworzyć "przymierze ducha", łącząc ludzi, którym leży na sercu dobro każdego człowieka, prawda o świętym i pięknym moralnie życiu. Śladami św. Jana Pawła II wzywamy i obieramy Cię, Maryjo, za patronkę czasu zmiany epoki, a przez Twoje wstawiennictwo mówimy Bogu: "Dziękujemy […] za to, że jesteśmy Polakami. Świadomi jednak grzechów i wad naszych, prosimy Cię: daj nam uprzątnąć dom ojczysty. Wyzwól nas od zniewoleń ducha. I tak jak cudownie przeprowadziłeś nas suchą nogą przez «Morze Czerwone», naucz nas być wolnymi" (Warszawa, 8 VI 1991 r.).

3. Stajemy przed Tobą, Królowo Polski, dziękując za dotychczasową opiekę nad nami, naszymi kołami parafialnymi i Krajowym Instytutem Akcji Katolickiej. Przynosimy nasze wspomnienie wszystkich zmarłych, świadomych swojego powołania we wspólnocie wierzących, którzy tworzyli i podtrzymywali dzieło Akcji Katolickiej. Przed tym "ołtarzem Ojczyzny", na który patrzyło tak wielu naszych przodków, przedstawiamy prośbę o mądrość i roztropność dla rządzących, o ducha służby i nawrócenie duszpasterskie dla pasterzy Kościoła, o cierpliwość w życiu małżeńskim i rodzinnym.

W szczególny sposób prosimy, Maryjo, o poruszenie polskich sumień, by były wrażliwe na wartości, nazwane w nauczaniu Kościoła katolickiego "nienegocjowalnymi", które nie powinny być nigdy kwestionowane i podważane dla właściwego współżycia międzyludzkiego. Tymi wartościami są: ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, szacunek dla małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz prawo rodziców do wychowania dzieci w zakresie przekazu wartości moralnych.
Niech przyczynia się za nami św. Jan Paweł II, obrońca życia i rodziny, który odnowił dzieło Akcji Katolickiej w Polsce po 1989 r., a od 2017 r. jest jej patronem. Niech nie zabraknie w nas także siły do przypominania dzieła Czcigodnego Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, nauczyciela katolickiej nauki społecznej, który przeprowadził Kościół w Polsce przez czerwone morze komunizmu do portu Solidarności, ponieważ wszystko postawił na Ciebie, Maryjo!

4. Najlepsza Matko! W Roku św. Józefa oraz w Roku Rodziny Amoris laetitia działalność Akcji Katolickiej, tego ważnego stowarzyszenia katolików świeckich w Polsce, zawierzamy Świętej Rodzinie, by jej cnoty umacniały księży asystentów i wszystkich członków w większej wrażliwości na sprawy zbawienia, a także w pełniejszym zaangażowaniu w budowanie społeczeństwa bardziej braterskiego, otwartego na podjęcie marzeń o nowym, lepszym moralnie świecie. Jego kształt zależy w znacznej mierze od przekonanych do wiary, nadziei i miłości wyznawców Twojego Syna, a naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

"Królowo Polski, Królowo Aniołów!
Ten świat się rozpadł i rozdziera siebie,
Lecz żadna z jego rozerwanych połów
Już się nie modli, o Mario, do Ciebie!
My jedni tylko, paląc się na stosie,
Wciąż ślemy modły w Twój bezmiar daleki –
Poznasz, Królowo, poddanych po głosie;
Bądź mym Aniołem, teraz i na wieki!".

(Zygmunt Krasiński, Hymn)