Bp Libera do księży jubilatów: Łączcie kapłaństwo z prawdą i służbą

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 08.06.2020 20:02

"Te Deum" za 25 lat kapłaństwa księży, którzy w 1995 r. otrzymali święcenia prezbiteratu.

Pamiątkowe zdjęcie księży jubilatów z bp. Piotrem Liberą i księdzem wychowawcą Andrzejem Rojewskim. Pamiątkowe zdjęcie księży jubilatów z bp. Piotrem Liberą i księdzem wychowawcą Andrzejem Rojewskim.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Nie ma właściwszego miejsca na dziękczynienie za kapłaństwo niż seminaryjna kaplica, która wzrusza napisem: "Nie wyście Mnie obrali..." (J 15, 16), od krzyża, ołtarza, tabernakulum, które znają niejedną tajemnicę drogi ku kapłaństwu kolejnych kleryckich pokoleń.

Tak było i tym razem, gdy do seminarium 8 czerwca przyjechali księża z rocznika ’95, aby dziękować za dar kapłaństwa. Mszy św. połączonej z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich i uroczystym "Te Deum" przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Byli również obecni księża profesorowie i wychowawcy seminaryjni z ks. rektorem Markiem Jaroszem i ks. prof. Andrzejem Rojewskim, wychowawcą rocznika księży jubilatów.

W homilii biskup zwrócił uwagę, że człowiek wiary nie tyle dziedziczy dobra materialne, majątek, tytuły czy władzę, ale błogosławieństwo. - To, co człowiek otrzymuje od Boga, to dziedzictwo błogosławieństwa miłości sprawdzającej się w służbie. Do odkrycia tej prawdy, do przeżycia jej realności jesteśmy zaproszeni wszyscy. Bo to jest zaproszenie do świętości - akcentował biskup.

Jak bardzo realne są te prawdy, które łączą kapłaństwo z prawdą? - zdawał się pytać biskup księży jubilatów. I zachęcał ich: - Bądźcie jednomyślni, pełni braterskiej miłości - w naszym podzielonym aż do granic absurdu i szaleństwa świecie umiejcie, drodzy, być znakiem jedności. Niech nasi siostry i bracia świeccy widzą, że księża w parafii, że księża w dekanacie naprawdę stanowią "jedną drużynę". Ci, do których posyła nas Bóg, tęsknią za jednością, w której nie ma rywalizacji napędzanej pychą i niszczenia wszystkich i wszystkiego tylko po to, aby udowodnić, że moja racja jest tą jedyną możliwą do przyjęcia... - mówił biskup.

- Bądźcie współczujący i miłosierni - tak bardzo dziś potrzeba wyobraźni miłosierdzia. Wiem, że macie ją w sobie. Nasze parafialne rodziny czekają na wzór człowieka, który potrafi autentycznie współ-odczuwać, współ-czuć. Ci, do których posyła nas Bóg, przechodzą cicho, wstydząc się czasem bardzo swoich bied. Na kolędzie dadzą kopertę, chociaż to oni powinni ją dostać, pocerują własne spodnie i nie kupią nowych, bo dziecko musi jakoś pójść do szkoły... Z nowego samochodu, wysokiej klasy i w najlepszym wyposażeniu, często nie widać takich ludzi...

- Bądźcie pokorni - nawet w małych społecznościach trwa szaleństwo autopromocji. Tymczasem ci, do których posyła nas Bóg, czekają na serce, które będzie po prostu dla nich i będzie po prostu prawdziwe. Bo pokora, jak mówią święci, to prawda o sobie. Ksiądz pokorny to człowiek prawdy. To człowiek, który wie, że jest grzesznikiem, i który wie, że ten grzesznik został odkupiony i ocalony od śmierci wiecznej. Ci, do których posyła nas Bóg, nie potrzebują krokodylich łez wylewanych nad tym, jak to niewdzięczni potrafią być ludzie, którym się tyle poświęca... Nie potrzebują kolejnego fejsbukowego celebryty, pustego, czasem zwyczajnie naciąganego wyliczania, ile to studiów skończył i jak nisko się dla nich uniża ten, kto łaskawie raczy ich obdarowywać swoją obecnością. Tego ludzie ani nie rozumieją, ani nie potrzebują. Tęsknią za człowiekiem, który, po prostu, klęknie razem z nimi, obok nich, kiedy drżą z lęku i kiedy śpiewają z radości, który będzie dla nich znakiem pokornego Boga... - mówił w kazaniu bp Piotr.

Srebrny jubileusz kapłaństwa świętują w tym roku: ks. Robert Andrikowski - proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Żurominku Kapitulnym, ks. Ireneusz Cielicki - proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gąsocinie, ks. Wojciech Ciemerych - wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku, ks. Krzysztof Jędrzejewski - proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Woźnikach, ks. kan. Tadeusz Milczarski - proboszcz parafii pw. św. Pankracego w Guminie i administrator parafii pw. św. Michała Archanioła w Kucicach, ks. Janusz Paczkowski - proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Ciemniewku, ks. Marek Podsiadlik - proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim, ks. Andrzej Rutkowski - proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, ks. dr Remigiusz Stacherski - proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Popowie i kustosz diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Popowskiej Pani Nadziei, ks. Marek Trymers - nowy proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Wyszynach, ks. Jacek Wichrowski - proboszcz parafii pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej, ks. Mirosław Wółkiewicz - wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie i ks. Andrzej Zych - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegocinie. Srebrnego jubileuszu nie doczekał ks. Adam Łach, który przez wiele lat kierował redakcją "Niedzieli Płockiej", a następnie był proboszczem w Duninowie. Zmarł w 2018 roku.

Warto cofnąć się do początków drogi tegorocznych srebrnych jubilatów, którzy rozpoczynali seminarium we wrześniu 1989 roku. Było ich wtedy 28. Seminaryjnym wychowawcą był ks. prof. Andrzej Rojewski.

10 czerwca 1995 r. święceń kapłańskich 16 diakonom udzielił bp Zygmunt Kamiński, ówczesny biskup płocki. Był to rocznik jubileuszowy, bo opuszczał seminarium w roku 400-lecia seminarium diecezji płockiej.

Na Mszy św. z udziałem biskup płockiego zabrakło jednego z księży jubilatów, który przebywa na kwarantannie w związku z podejrzeniem koronawirusa w rejonie jego parafii.