Rekolekcje jednego dnia

Dawid Turowiecki

publikacja 06.03.2018 13:50

U stóp czerwińskiego sanktuarium rozgrywa się Misterium...

Pasyjne widowisko przyciąga osoby z różych części Polski. Pasyjne widowisko przyciąga osoby z różych części Polski.
Dawid Turowiecki

Chętnych na jednodniowe rekolekcje nie brakuje, co cieszy księży salezjanów. Są nawet grupy z Zakopanego, Lublina, Białegostoku, czy Gdańska. - To niewiarygodne, że ludziom chce się jechać przez pół Polski na takie wydarzenie. Widać, że jest zapotrzebowanie na tę formę sztuki, na taką formę pogłębiania swojej duchowości, bo przecież temu ma służyć to przedsięwzięcie – przyznaje ks. Przemysław Kawecki z Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego "Emaus" w Czerwińsku nad Wisłą, głównego organizatora misterium.

Wielkopostne przedstawienie w tym roku poprzedzone jest etiudą wprowadzającą do Misterium Męki Pańskiej, wplecioną na okoliczność setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Etiuda rozpoczyna się po powstaniu styczniowym, zsyłką Polaków na Sybir. - Widz może przypomnieć sobie ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Ta część kończy się mocnymi słowami z 1979 roku Jana Pawła II: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" - opisuje ks. Przemysław. - Potem przypominamy już sobie gdzie jest źródło wolności, czyli Jezus Chrystus - dodaje salezjanin.

W misterium występują byli wychowankowie i przyjaciele ośrodka z różnych salezjańskich ruchów, którzy stali się profesjonalnymi aktorami, bądź są pracownikami instytucji kultury i tam realizują swoje zamiłowanie do aktorstwa. - Ale mamy również w obsadzie panią psycholog, czy też menadżera. To ekipa, która rozstrzelona jest po mapie całej Polski, a która co weekend do nas przyjeżdża – mówi ks. Przemysław Kawecki. - Misterium to sztuka na wysokim poziomie. U nas się nic nie udaje. To blisko dwie godziny teatru na żywo, mocnego, dobrego, interesującego – dodaje duchowny. - Od tego roku wzbogaciliśmy spektakl piękną muzyką wykonywaną na instrumentach, które występują na kartach Pisma Świętego. Zbierano je po całym Bliskim Wschodzie. Dzięki temu wartość przedstawienia niewątpliwie wzrasta.

Czerwińskie misterium wystawiane jest w marcowe soboty (godz. 10,13 i 16) i niedziele (godz. 11 i 14). Ostatni spektakl odbędzie się 25 marca w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej.