Za umiłowanie prawdy

Robert Bartosewicz

publikacja 01.03.2018 01:10

Prof. Ryszard Juszkiewicz świętował w Mławie podwójny jubileusz.

Prof. Ryszard Juszkiewicz z małżonką i ks. prof. Michałem Grzybowskim Prof. Ryszard Juszkiewicz z małżonką i ks. prof. Michałem Grzybowskim
Robert Bartosewicz

Ryszarda Juszkiewicza w Mławie nie trzeba nikomu przedstawiać. Od lat działa na rzecz tego miasta, zwłaszcza na polu naukowym. Lokalna społeczność miała okazję do kolejnego spotkania z profesorem z okazji 50-lecia jego działalności i 90. urodzin. Uroczystość z tych okazji odbyła się w mławskim wydziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.

Laudację na cześć jubilata wygłosił ks. prof. Michał Grzybowski. Najpierw powiedział on kilka zdań na temat prowadzenia badań historycznych. - Do tego trzeba profesjonalizmu, roztropności, ale także nieulegania emocjom i umiłowania prawdy - mówił ks. Grzybowski.

W dalszej części swojego wystąpienia krótko przypomniał niektóre publikacje mławskiego profesora. - Były to zarówno prace monograficzne, opisujące pewne osoby, jak i te opisujące różne struktury. Warto tu wspomnieć choćby pracę o wieloletnim proboszczu wólczańskim, ks. Ignacym Krajewskim, albo monografie: na temat września 1939 r. w Mławie i na Mazowszu oraz tę dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej - kontynuował ks. profesor. I podkreślił, że prof. Juszkiewicz w swojej wieloletniej działalności zgromadził wiele materiałów, świadectw i dokumentów. Jak przypomniał, Juszkiewicz publikował m.in. w czasopiśmie "Ziemia Zawkrzeńska".

Potem ks. prof. Grzybowski odczytał list z wyrazami uznania i życzeniami – od Towarzystwa Naukowego Płockiego (jego członkami są zarówno ks. Grzybowski, jak i Juszkiewicz). Po laudacji jubilat otrzymał specjalnie przygotowaną na tę okazję księgę jubileuszową.

Bohater tego dnia również zabrał głos. - Bez mojej żony (towarzyszyła profesorowi podczas uroczystości – red.) nie dałbym sobie rady. Nie umiem pisać na maszynie. To właśnie moja żona, wszystkie moje teksty, te mądre i niemądre, przepisywała na maszynie – wyznał prof. Juszkiewicz.

W siedzibie Państwowej Szkoły Zawodowej pojawili się m.in. parlamentarzyści: posłanka Anna Cicholska i senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, a także rodzina i przyjaciele jubilata.

Ryszard Juszkiewicz urodził się 1 stycznia 1928 r. w Janowie. W Mławie mieszka od 1942 r. Jest historykiem i byłym wykładowcą. We własnym domu założył prywatne muzeum. W 1949 r. rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1968 ukończył wydział historii na Uniwersytecie Warszawskim. Rok później uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na UW za dysertację "Mławskie Mazowsze w latach 1939-1945".

Pracował m.in. jako sędzia w Sądzie Powiatowym w Mławie. W 1989 r. został wybrany do Senatu z okręgu ciechanowskiego z listy Komitetu Obywatelskiego. W latach 1990-93 pełnił funkcję dyrektora Komisji ds. Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Od początku istnienia wyższej uczelni w Mławie, był jej wykładowcą. W 2001 r. przyznano mu honorowy tytuł "Mławianina Roku".

Napisał około 30 książek i setki artykułów. Wśród ważniejszych prac warto wymienić: "Mławskie Mazowsze w walce (1939 - 45)", "Zbrodnie hitlerowskie na Północnym Mazowszu", "Walki o przedmościa", "Powstanie styczniowe na Północnym Mazowszu" oraz "Mława - jej dzieje - lata 1914 – 1939".