Drogowskazy do młodzieży

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 13.02.2018 10:04

Duszpasterskie vademecum, aby w Kościele nie zginął młody duch.

Spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży i Młodzieżowej Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej z udziałem bp. Mirosława Milewskiego Spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży i Młodzieżowej Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej z udziałem bp. Mirosława Milewskiego
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Biskup Milewski wręczył nominacje 15 członkom diecezjalnej Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej, która została powołana na nową trzyletnią kadencję. W jej skład weszło sześciu księży oraz dziewięciu świeckich członków wspólnot młodzieżowych. - Powiedzmy sobie za mistrzami olimpijskimi, że mamy pewną pracę do wykonania - mówił bp Mirosław Milewski na spotkaniu w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym "Studnia". A do księży apelował: - Bądźcie duszpasterskimi realistami: róbcie tyle ile można, ale niech to będzie prawdziwe. W pracy z młodzieżą potrzeba pasji i poświęcenia, nie ma sensu uprawianie duszpasterstwa malowanego, duszpasterstwa fikcji, gdy rzeczywistość jest inna. Pamiętajcie, że bez modlitwy i życia duchowego, duszpasterstwo będzie wydmuszką - zwracał uwagę biskup.

Na obecność i budowanie relacji księdza-duszpasterza z młodzieżą wskazał ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Młodzi potrzebują obecności księdza, także w sieciach społecznościowych. Tam przecież można ich często spotkać. Musimy szukać z nimi kontaktów, proponować spotkania i organizować je. Budujmy autentyczną i szczerą relację pamiętając zawsze, że jesteśmy księżmi. Trzeba też zainteresować się ich sprawami, wchodzić w ich świat i nie oceniać ich zbyt pochopnie. Jednym słowem, w duszpasterstwie młodzieży chodzi o wspólnotę myśli, przeżyć, doświadczeń, chodzi o więzi i ducha wiary - akcentował ks. Ruciński.

Zwrócił również uwagę, że ludzie młodzi potrzebują mądrego towarzyszenia w czasie rozeznawania drogi życiowej i powołania. - Bardzo często chodzi również o indywidualne prowadzenie i kierownictwo duchowe. Oni szukają w nas świadectwa, umieją docenić dobre kazanie i piękno liturgii. Wydaje się, że dziś trzeba łączyć duszpasterstwo młodzieży z duszpasterstwem powołaniowym - mówił ks. K. Ruciński.

W programie spotkania znalazło się także omówienie wydarzeń duszpasterskich z udziałem młodzieży. Podczas wszystkich w Roku św. Stanisława Kostki będzie miało miejsce wiele nawiązań do tego głównego patrona diecezji płockiej oraz patrona dzieci i młodzieży.

Zapowiedziano, że w tym roku odbędą się: diecezjalne obchody Światowego Dzień Młodzieży w Niedzielę Palmową 25 marca w Płocku, peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki w dekanatach diecezji (od 6 kwietnia do 7 grudnia), Diecezjalne Dni Młodzieży w Ciechanowie, połączone z Synodem Młodych diecezji płockiej (od 22 do 24 czerwca), doroczna Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa 15 września. Grupa młodzieży z diecezji weźmie również udział w czuwaniu modlitewnym na Jasnej Górze, które będzie towarzyszyło rzymskiemu synodowi biskupów o młodzieży oraz w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.