W tej drodze nie jesteśmy sami!

am

publikacja 12.02.2018 00:03

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, na ziemi kujawsko-pomorskiej, ordynariusz płocki przewodniczył Mszy św. i nabożeństwu lourdzkiemu.

W tej drodze nie jesteśmy sami! Obory, 11.02.2018. Uroczystości Dnia Chorego w sanktuarium pod przewodnictwem bp. Piotra Libery Agnieszka Małecka /Foto Gość

- Maryja, Uzdrowienie Chorych chce być blisko wszystkich cierpiących, wszystkich przygniecionych dramatem choroby - powiedział w homilii bp Piotr Libera, który przewodniczył uroczystości w Światowym Dniu Chorego w Oborach.

Bp Libera wskazał na sanktuaria, rozsiane po całym świecie, jako te miejsca, w których można doświadczyć szczególnej bliskości Maryi. - Także to oborskie Sanktuarium, miejsce spotkania uczniów Jezusa z Matką Bolesną spełnia podobną rolę. Od wielu już lat możemy wędrować do tego miejsca, aby wpatrując się w bolesną Panią mówić jej o naszym własnym bólu, bólu fizycznym i duchowym, o naszych dramatach, naszych upadkach. A ona wsłuchuje w bicie naszych serc i dotyka nas tak samo, jak Jezus dotknął trędowatego dotykiem pełnym czułej miłości, który przypomina, że na drodze życia nie jesteśmy sami - mówił w homilii bp Piotr.

Zawierzył też podczas Mszy św. wszystkich chorych przebywających w szpitalach, hospicjach, zakładach opiekuńczo leczniczych, obłożnie chorych w domach, osoby starsze i samotne, a także ciężko chorych kapłanów płockiej diecezji.

Jednocześnie podziękował opiekunom tego sanktuarium - ojcom karmelitom, dzięki którym to miejsce rozwija się duchowo i materialnie. - Istotnym momentem naszego dzisiejszego spotkania jest poświęcenie głównego ołtarza, całkowicie odrestaurowanego staraniem ojca przeora Włodzimierza Durbasa i przy wsparciu licznych darczyńców. Z całego serca dziękuję i gratuluję - powiedział w trakcie uroczystości.

Bp Piotr Libera poświęcił odrestaurowany barokowo - klasycystyczny ołtarz główny z końca 17 wieku, w którym czczona jest cudowna Pieta Oborska. Na zakończenie uroczystości pobłogosławił wszystkich Najświętszym Sakramentem, na wzór błogosławieństwa udzielanego w sanktuarium w Lourdes.

Wszystkim, którzy przyczynili się do dzieła konserwacji wielkiego ołtarza w Oborach, a szczególnie kustoszowi sanktuarium i pozostałym ojcom i braciom, dziękował koncelebrujący Mszę św. o. Bogdan Meger, prowincjał karmelitów z Krakowa. - Możemy oczyma wyobraźni zobaczyć, jak to będzie w przyszłości, kiedy ta ambona i te stalle boczne będą w tym samym klimacie - powiedział.

Zwrócił się także do osób chorych, przypominając słowa Jana Pawła II. - Ojciec św. powiedział kiedyś, że wy, osoby chore, cierpiące stanowicie umiłowaną cząstkę w naszym Kościele. Bo to wy nam przedstawiacie największą świętość naszej wiary - Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego - mówił prowincjał karmelitów z Krakowa.

Obchody Dnia Chorego w Oborach zgromadziły mimo mroźnej aury wielu pielgrzymów. - Przyjeżdżamy tu co miesiąc, jeśli to jest możliwe, na Wieczerniki Królowej Pokoju. A dzisiaj jest wyjątkowy dzień - Matki Bożej z Lourdes i też chciałyśmy tu być. Bo to miejsce daje nam siłę. Tu wypraszamy łaski dla siebie i dla innych. Przyciąga nas Matka Boża i atmosfera tego miejsca, ciepło braci, gospodarzy sanktuarium, takie ciepło radości, duchowe. Odnowiony ołtarz jest piękny, wspaniały. Na pewno była już potrzebna ta konserwacja - mówią panie, które przyjechały z Koła i Turku.