To był rok! Część I

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 29.12.2017 22:07

Co było ważne i ciekawe w minionych miesiącach, od stycznia do kwietnia w kronice i obiektywie "Gościa Płockiego"?

Książki pod kluczem

To był rok! Część I   Płock, 03.01.2013. Gmach Biblioteki im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego Agnieszka Małecka /Foto Gość Z początkiem roku została zamknięta Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego, jedna z siedmiu najstarszych w Polsce.

- Nasza biblioteka nie otrzymuje finansowego wsparcia z budżetu państwa. Największym problemem jest właśnie brak stałych środków przeznaczonych na jej działalność, bo rozmiary biblioteki (mamy ponad 414 tys. egzemplarzy w zbiorach) przekraczają możliwości finansowe TNP - powiedziała Grażyna Szumlicka-Rychlik, dyrektor placówki.

Biblioteka im. Zielińskich posiada status biblioteki naukowej. W ostatnich latach placówka bezskutecznie ubiegała się o dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Coraz więcej nas!

Orszaki Trzech Króli przez zaledwie kilka lat opanowały niemal całą diecezję. Przez nasze miasta i wioski przeszły w tym roku 23 kolędowe pochody. Młoda tradycja krzepnie stając się wielkimi ulicznymi jasełkami i kolędowaniem.

Na orszakowej mapie znalazły się w naszej diecezji: Płock, Rypin, Pułtusk, Ciechanów, Czerwińsk n. Wisłą, Gąbin, Golub-Dobrzyń, Gołymin, Skępe, Gostynin, Janowo, Nasielsk, Maków Mazowiecki, Modlin Twierdza, Obryte, Płońsk, Popowo, Przasnysz, Raciąż, Radzanów n. Wkrą, Sierpc, Tłuchowo i Żuromin.

Ich pierwszy dom

Polacy z Kazachstanu, potomkowie ofiar stalinowskich represji sprzed 80 lat, tuż przed ubiegłorocznym Bożym Narodzeniem przyjechali do Polski. Ich pierwszym przystankiem był Pułtusk. Przez siedem miesięcy, na dawnym zamku biskupów płockich, stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Dom Polonii pomogły im przygotować niezbędne formalności. Nasi rodacy uczyli się języka i załatwiania niezbędnych spraw urzędowych.

- Zżyliśmy się i przyzwyczailiśmy się do siebie. Czuliśmy się w Pułtusku bardzo dobrze. Byliśmy tu wielką rodziną, bo z Kazachstanu materialnie przywieźliśmy bardzo mało, ale mamy w sobie poczucie polskości i silne więzi rodzinne. Gdy ktoś na przykład choruje, zaraz zjawiają się przy nim rodzina i znajomi, bo nikt nie może być obojętny, gdy drugiemu dzieje się krzywda. Tego bycia razem, blisko siebie uczyli nas nasi rodzice i dziadkowie. Dla nas Polska wyrażała się w więzi i międzyludzkiej solidarności. To przywieźliśmy ze sobą do Polski - mówi Antonina Grabowska, Polka z Kazachstanu, która na stałe chciałaby zamieszkać w Pułtusku.

Ojciec Mateusz w Płocku

To był rok! Część I   Płock, 16.01.2017. Nagrania do serialu "Ojciec Mateusz" Agnieszka Małecka /Foto Gość Trzy dni w Płocku trwały zdjęcia do jednego z odcinków "Ojca Mateusza". Na płockiej starówce można było spotkać m.in. ks. Mateusza Żmigrodzkiego (Artur Żmijewski) i komendanta Oresta Możejkę (Piotr Polk). W "płockim" odcinku doszło m.in. do kradzieży ze skarbca w Muzeum Diecezjalnym, który zwiedzają goście z Sandomierza. Odcinek serialu wyemitowano wiosną w TVP1.

 

Niech projekt stanie się ciałem

W Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku odbyła się publiczna debata na temat tak zwanego "Płockiego Projektu Onkologicznego". W mieście od dawna dyskutuje się o wysokiej zachorowalności na nowotwory. Miasto czeka na ośrodek radioterapii z prawdziwego zdarzenia, z wykwalifikowaną kadrą. W przełamaniu tego impasu miałby pomóc wyżej wspomniany projekt, proponowany przez środowisko lekarzy, a skupiający działania różnych środowisk we wspólnym celu, czyli szeroko rozumianego zdrowia mieszkańców miasta.

Liczą się dialog i prawda

- To dialog konieczny, ale zawsze powinien być oparty na prawdzie - powiedział bp Piotr Libera na zorganizowanym po raz pierwszy w Płocku spotkaniu z okazji Dnia Islamu.

- Na dialog chrześcijańsko-muzułmański, niestety, kładzie się cieniem islam radykalny, stosowanie przemocy i prześladowanie chrześcijan, czego dobitnym przykładem jest los pakistańskiej chrześcijanki Asii Bibi - stwierdził biskup.

- Niestety, informacja o dobrych, wspólnych inicjatywach, o krokach w tym dialogu, nie przebijają się przez szereg złych informacji. Trzeba więc dziś wyraźniej mówić o naszych polskich, dobrych doświadczeniach - stwierdziła zaproszona do Płocka dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, sekretarz generalna Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Z różańcem w ręku

19 lutego w tragicznym wypadku zginęły s. Edyta Figura (47 l.) ze Skępego i s. Teresa Żbikowska (44 l.) z Żuromina. Obie siostry były przełożonymi wspólnot Sióstr Służek NMP Niepokalanej i katechetkami. Siostra Edyta pochodziła z Radomia, a siostra Teresa z podpłockiej parafii Blichowo.

- Obie uśmiechnięte, obie oddane swemu powołaniu. Zbyt szybko od nas odeszły - tak mówią ludzie, którzy znali zmarłe tragicznie siostry służki.

- Umocnieniem i pocieszeniem dla mnie jest fakt, że tego dnia rano, gdy zginęły nasze siostry, widziałam jedną z nich przystępującą do spowiedzi - mówi s. Marzena Gutowska, wikaria prowincji płockiej Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej.

Siostry zginęły w wypadku samochodowym tuż po 15.00, a więc w Godzinie Miłosierdzia. Z pewnością w chwili śmierci modliły się Koronką do Bożego Miłosierdzia, skoro w ich dłoniach znaleziono różaniec.

Biskup senior

To był rok! Część I   Płock, 7.05.2017. Dziękczynienie za posługę biskupa pomocniczego diecezji płockiej bp. Romana Marcinkowskiego, w związku z przejściem na emeryturę. Bazylika katedralna ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Bp Roman Marcinkowski, po 27 latach posługi jako biskup pomocniczy diecezji płockiej, przeszedł na emeryturę.

"Ojciec święty składa księdzu biskupowi serdeczne podziękowanie za posługę kapłańską i biskupią, pełniona przez ponad 32 lata w charakterze biskupa pomocniczego diecezji płockiej" - czytamy w liście abp. Salvatore Pennacchio nadesłanym z Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie.

"Wniósł ksiądz biskup cenny wkład w rozwój i duchowe życie tej diecezji wspomagając jej kolejnych ordynariuszy. (...) Nie do przecenienia są zasługi Księdza Biskupa w zakresie katechetyki, które zaowocowały wydaniem podręczników do nauki religii. (...) Może przeto Ksiądz Biskup - w 52 roku kapłaństwa - powiedzieć za św. Pawłem: »Pan stanął przy mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii«" - czytamy w liście ks. nuncjusza

Radio na medal

Katolickie Radio Diecezji Płockiej otrzymało nagrodę Małego Feniksa 2017. - Jest to docenienie ćwierćwiecza katolickiej radiofonii w naszej diecezji - mówi ks. Krzysztof Jończyk, dyrektor KRDP. Nagroda została wręczona w czasie Ogólnopolskich Tagów Wydawców Katolickich w Warszawie.

Jubileuszowe miasta

To był rok! Część I   Serock, 30.0.42017. Jubileusz 600-lecia nadania praw miejsckich miastu Agnieszka Otłowska /Foto Gość Bieżuń i Żuromin świętowały 250. rocznicę nadania praw miejskich (w przypadku pierwszego z ich było to ponowne ich nadanie), zaś Serock 600. rocznicę ich nadania.

W dwóch miastach powiatu żuromińskiego gościł prezydent Andrzej Duda. - Chciałbym, żeby młodzi ludzie tutaj wracali. Chciałbym, żeby dla rozwoju Żuromina, dla rozwoju swojej społeczności lokalnej tutaj pożytkowali swoje talenty. Dlatego, że warto, aby ta ziemia, w którą od stuleci państwa rodziny zapuszczają swoje korzenie, nadal trwała, żeby kwitła, żeby w rastały nowe gałęzie, żeby wyrastały nowe pędy, żeby tutaj rodziły się nowe pokolenia i żeby dawały one owoce dla Rzeczpospolitej - powiedział prezydent do mieszkańców Żuromina.

W Serocku bp Piotr Libera ogłosił św. Wojciecha patronem miasta. - Oto "Wojciechowy Serock". Jakże więc nie cieszyć się z tego, że wracacie dzisiaj do tej pierwotnej historii, do swojej szlachetnej tradycji! Że poprosiliście Ojca świętego Franciszka o to, aby udzielił Wam tego przywileju, byście mogli rzeczywistość swojego herbu potwierdzić przez uczynienie św. Wojciecha Waszym szczególnym patronem - mówił biskup płocki w kazaniu.