Świat, do którego warto iść

Wojciech Ostrowski

publikacja 17.12.2017 22:59

- Niech świadectwo naszej wiary realizuje się nie tylko w tej świątyni, ale w każdym miejscu i w każdym czasie, jaki został nam dany od Boga – zachęcał w Przasnyszu bp Piotr Libera.

Tegoroczne uroczystości odpustowe w przasnyskim sanktuarium zbiegły się z 40. rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tegoroczne uroczystości odpustowe w przasnyskim sanktuarium zbiegły się z 40. rocznicą koronacji cudownego obrazu Matki Bożej
Wojciech Szyperski

Biskup płocki sprawował Mszę św. na zakończenie Oktawy ku czci NMP Niepokalanie Poczętej w sanktuarium Matki Bożej Przasnyskiej Niepokalanej Przewodniczki.

Witając dostojnego gościa o. Wiesław Wiśniewski, przeor przasnyskiego klasztoru ojców pasjonistów i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, zaznaczył, że w tym roku Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa obchodzi 150. rocznicę kanonizacji swego założyciela, św. Pawła od Krzyża, a przasnyskie sanktuarium 40. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki.

- Przez osiem dni przychodziliśmy, aby z Niej i z Nią odkrywać moc Bożej miłości – dodała przedstawicielka parafian. – Był to błogosławiony czas modlitwy, przemiany i nauki w szkole Maryi. Dziś pragniemy jak Ona śpiewać Bogu "Magnificat", wielbić Go i dziękować Mu za Jego miłość.

W homilii bp Piotr odwołał się do ogłoszonego 8 grudnia 1854 r. przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, w który wszyscy katolicy powinni wytrwale i bez wahania wierzyć.

- Nasza obecność w tej świątyni - sanktuarium w dniu zakończenia Oktawy ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego sprzed półtora wieku. Odpowiedź, którą wielu z nas daje w tym kościele każdego roku –wyjaśnił hierarcha. Zwrócił uwagę, że kiedy napełnieni wiarą przychodzimy do przasnyskiej świątyni ojców pasjonistów, aby siebie samych, swoich bliskich, i całe swoje życie zawierzać opiece Niepokalanej, "wpisujemy się w długi łańcuch czcicieli Matki Najświętszej, którzy przed nami wyznawali swoją wiarę i oddawali cześć Bogu poprzez Służebnicę Pańską, której się stało według Bożego słowa".

- Przychodząc tutaj, wędrujemy szlakiem przetartym przez całe pokolenia naszych przodków, wśród których znaleźć można jedne z najbardziej wybitnych postaci Polskiego Kościoła, integralnie związanych z tym miastem – zauważy ks. biskup.

Jako pierwszą z takich postaci wymienił św. Stanisława Kostkę, przypominając, że w przyszłym roku będziemy przeżywać 450-tą rocznicę jego śmierci. - Punktem kulminacyjnym obchodów tego roku w naszej diecezji będzie niedziela 19 sierpnia, kiedy to pobliskim Rostkowie przeżywać będziemy uroczystość jubileuszową pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza św. Jana Pawła II – zaznaczył bp. Libera, zachęcając wiernych do udziału w tym wydarzeniu.

Obok świętego z Rostkowa przywołał także bł. Marię Teresę Kowalską, mniszkę klaryskę kapucynkę z przasnyskiego klasztoru, zamordowaną w 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Działdowie oraz sługę Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza.

- Jako młody człowiek dokonał aktu oddania się w niewolę Matce Bożej i tę praktykę propagował wśród kolegów – przypomniał kaznodzieja. - Pochowany w tej świątyni jest dla nas wszystkich kolejnym świadkiem wiary – świadkiem, że człowiek, choć obarczony znamieniem grzechu pierworodnego, może przezwyciężać swoje słabości i iść drogą wskazaną przez Niepokalaną.

- Długa jest lista tych, którzy przed nami wyznawali swoją wiarę w Jezusa i Jego Matkę – Maryję. Wielu z nich pozostaje nieznanych – albo może znanych tylko najbliższej rodzinie. Ale są i tacy, którzy swoim życiem rozsławili tę ziemię niemalże po krańce świata – ci wszyscy, którzy w duchu zawierzenia Matce Najświętszej dawali świadectwo swojej wiary każdą myślą, każdym słowem, każdym czynem. Ich postawa, to dla nas – współczesnych czcicieli Niepokalanej Przewodniczki, Matki Bożej Przasnyskiej – nie tylko powód do dumy czy element naszej historii. Nie! To także – a nawet przede wszystkim! – zadanie. Zadanie byśmy, tak jak oni szli drogą wiary i dawali świadectwo wobec całego świata. (…)

- Niech świadectwo naszej wiary realizuje się nie tylko w tej przasnyskiej świątyni, ale w każdym miejscu i w każdym czasie, jaki został nam dany od Boga! W ten sposób pójdziemy drogą wskazaną przez św. Stanisława Kostkę, bł. s. Marię Teresę i Sługę Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza i być może – tak, jak oni – także my będziemy prowadzić ludzi do Boga. Dla Niego bowiem nie ma nic niemożliwego – zakończył bp Piotr.

Biskup przewodniczył również procesji eucharystycznej, z udziałem duchowieństwa, strażaków, harcerzy i asysty procesyjnej, która przy padającym obficie śniegu i blasku niesionych pochodni okrążyła plac parafialny.

Tuż po Eucharystii na biskupa płockiego czekała mała niespodzianka literacka. Ciechanowska poetka, Barbara Sitek-Wyrembek ofiarowała mu swój tomik, który zaledwie dzień wcześniej ukazał się na rynku wydawniczym. Jak poinformował o. Wiesław Wiśniewski publikacja ta zawiera m.in. wiersze poświęcone Matce Bożej Przasnyskiej.

Msza św. i poprzedzające ją Nieszpory były transmitowane przez internetowe Katolickie Radio Puzzle, gdzie można było usłyszeć wieczorną liturgię każdego dnia Oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP.