Rzeka bohaterką

am

publikacja 10.08.2017 21:24

Na nadwiślańskiej skarpie w Płocku można oglądać wystawę o Wiśle - jej topografii, historii, sile i potencjale.

Rzeka bohaterką Płock, 09.08.2017. Wystawa "Wisła w dokumencie archiwalnym" Agnieszka Małecka /Foto Gość

Wystawa, przygotowana przez Archiwum Państwowe z okazji Roku Rzeki Wisły, nieprzypadkowo stanęła przy płockiej farze. Kiedy oglądamy kolejne plansze, mamy w perspektywie wiślaną, szeroką wstęgę wody. Przede wszystkim jednak z kościołem farnym związana jest historia płockich wodniaków. - W tym kościele, kiedyś praktycznie jedynym parafialnym kościele Płocka, modliły się i zrzeszały wszystkie rzemiosła, również ludzie Wisły. Powstało tu Towarzystwo św. Barbary, które od 1909 r. zrzeszało w swoich szeregach praktycznie wszystkich płockich wodniaków. Druga szczególna rzecz to figura św. Barbary, która stoi tu już ponad 112 lat. W 1905 r. płoccy piaskarze wydobyli z dna Wisły olbrzymi głaz, na którym posadowiona jest ta figura - przypomniał podczas otwarcia wystawy Paweł Śliwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Płocka.

Prezentuje ona ponad 200 archiwaliów: mapy, dokumenty, projekty, fotografie, które ilustrują silny związek rzeki z historią naszego kraju oraz jej wpływ na życie nadwiślańskich miast i miasteczek. W kilku blokach tematycznych wystawa przybliża charakterystykę rzeki, jej udział w rozwoju cywilizacyjnym i ekonomicznym Rzeczpospolitej w kolejnych wiekach, przypomina o sile tego żywiołu i próbach jej ujarzmienia w kolejnych projektach uregulowania koryta rzeki, i wreszcie, o jej potencjale rekreacyjnym.

Z archiwaliów ściśle płockich znajdziemy tu m.in. projekt letniego kąpieliska nad Wisłą w Płocku z 1903 r., plan portu w Płocku w 1936 roku, księgę ruchu statków towarowo – osobowych w 1938 roku, czy zawiadomienie o wybudowaniu letnich Łazienek Wiślanych pływających na Wiśle przy moście w Płocku.

Wystawa, jak przypomniał dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku dr Tomasz Piekarski, powstała z inicjatywy naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr. Wojciecha Woźniaka i jest ogólnopolską ekspozycją okolicznościową na Rok Rzeki Wisły. Jeszcze do 20 sierpnia można oglądać na dziedzińcu płockiej fary.

Przygotowało ją Archiwum Państwowe w Gdańsku przy współpracy innych archiwów. Są tu prezentowane zbiory, dotyczące Wisły z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z Archiwów Państwowych w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Katowicach, Radomiu, Kielcach i Płocku.

Najstarsze archiwalia, zaprezentowane na planszach wystawowych sięgają XIII wieku. Zobaczymy tam m.in. jeden z dokumentów II pokoju toruńskiego z 1466 r. (to cezura od której rozpoczyna się panowanie Polski nad całym biegiem rzeki Wisły) czy mapę Polski z dorzeczem Wisły wykonaną przez astronoma Heweliusza.