Dwie nowe stolice Mazowsza

Wojciech Ostrowski

publikacja 12.07.2017 12:16

Przasnysz i Ostrów Mazowiecka zwyciężyły w Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich.

Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich rozpoczął się na przasnyskim rynku, podczas tegorocznego Jarmarku Staropolskiego Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich rozpoczął się na przasnyskim rynku, podczas tegorocznego Jarmarku Staropolskiego
Wojciech Ostrowski

Tegoroczna, 5. edycja, Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich rozpoczęła się na przasnyskim rynku, w maju tego roku, podczas Jarmarku Staropolskiego. Do rywalizacji stanęły reprezentacje Ostrowi Mazowieckiej, Sannik i Przasnysza. Po zaciętych zmaganiach w serii konkurencji zwyciężyła wtedy drużyna gospodarzy z burmistrzem Waldemarem Trochimiukiem na czele przed Ostrowią Mazowiecką i Sannikami.

Podczas kolejnych spotkań, które miały miejsce w pozostałych dwóch miejscowościach, szala zwycięstwa przechlała się na różne strony. Rywalizacja była do końca zacięta i każde rozstrzygnięcie wydawało się możliwe. O wyniku końcowym przesądziło zwycięstwo drużyny z miasta nad Węgierką podczas ostatnich, rozegranych w Sannikach zawodów. Ponieważ Przasnysz i Ostrów Mazowiecka zdobyły w klasyfikacji końcowej tyle samo punktów, oba te miasta zdobyły tytułu Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego AD 2017. Tytuł ten będą dzierżyły do zakończenia kolejnej edycji turnieju. Trzecie miejsce zajęły Sanniki, a czwarte, ex aequo, drużyny z Gostynina i z Sochaczewa.

Już drugi rok z rzędu na najwyższym podium stają zespoły z dwóch miast. W poprzedniej edycji triumfowały Warka i Zwoleń.

Uczestnicy turnieju rywalizowali w bardzo oryginalnych, innych w każdym z miast, konkurencjach, jak walka bezpośrednia na równoważni, gra w megakości, łowienie i rozwiązywanie kalamburów, slalom z "ostrową", czyli drabiną bartniczą, rzut ciężkim drewnianym balem, strzelaniu z łuku czy przeciąganiu sań z dzikiem.

- Tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego trafił do miast, które są mocno historycznie i tradycjami związane z Księstwem Mazowieckim - zwraca uwagę Daniel Sukniewicz, koordynator Szlaku Książąt Mazowieckich. - Ostrów Mazowiecka założona przez księcia Bolesława IV, bardzo wiele zawdzięcza żonie jego syna - Annie Radziwiłłównie, która nadając miastu prawa do odbywania jarmarków, przyczyniła się do jego rozwoju. W Ostrowi znajduje się pomnik księżnej Anny oraz zrekonstruowany w miejscu, gdzie niegdyś książęta mieli swój dwór myśliwski - Gród Książąt Mazowieckich. Przasnysz sięga korzeniami rządów Konrada Mazowieckiego. Legenda mówi, że ten książę zabłądziwszy w puszczy znalazł nocleg w chacie ubogiego młynarza Przasnyka i odwdzięczając mu się za gościnę nakazał założyć miasto. Historycy początki miasta łączą dopiero z osobą, rządzącego prawie 200 lat po Konradzie, księcia Janusza Starszego i nadanym przez niego przywilejem lokacyjnym. Dzięki niemu Przasnysz stał się trzecim największym ośrodkiem miejskim na Mazowszu znanym ze swych rzemiosł, w tym z produkcji piwa, które eksportowano nawet na teren państwa Krzyżackiego. O czasach świetności miasta przypomina wystawa "Złoty Wiek Przasnysza", którą można obejrzeć w Muzeum Historycznym na rynku. Pamiątkami średniowiecznej świetności miasta są też dwa, gotyckie kościoły - przypomina D. Sukniewicz.