Mowa jest złotem. Przykład dał Horacy z Mazowsza

Dawid Turowiecki

publikacja 16.05.2017 16:14

Ważnym punktem obchodów Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego są zawsze konkursy dedykowane młodzieży.

- Także dzisiaj tradycja pięknego przemawiania, siła perswazji i oddziaływania na innych jest bardzo ważna - mówił prof. Janusz Rohoziński z Akademii Humanistycznej w Pułtusku - Także dzisiaj tradycja pięknego przemawiania, siła perswazji i oddziaływania na innych jest bardzo ważna - mówił prof. Janusz Rohoziński z Akademii Humanistycznej w Pułtusku
Dawid Turowiecki /Foto Gość

"Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa..." - pod tym hasłem zaczerpniętym z poematu "Beniowski" Juliusza Słowackiego odbył się w sarbiewskiej Szkole Podstawowej imienia światowej sławy poety neołacińskiego XIII Konkurs Krasomówczy "O laur Sarbiewskiego".

Barokowy jezuita z Sarbiewa wśród licznych talentów posiadł m.in. sztukę pięknego przemawiania. Bycie znakomitym oratorem otworzyło mu drogę na królewski dwór Władysława IV. O krasomówczych umiejętnościach nadwornego kaznodziei mówił przed konkursem prof. Janusz Rohoziński z Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

- Dziś szczególnie, kiedy człowiek jest wolny, tradycja pięknego przemawiania, siła perswazji i oddziaływania na innych jest bardzo ważna - podkreślał prof. Rohoziński. - Sztuka ta ma teorię i wiedzę. Jest to retoryka, która rządzi się swoimi prawami. Mowa i wszelkie myśli mają pouczać, sprawiać przyjemność i wzruszać - dodał członek Stowarzyszenia "Academia Europaea Sarbieviana", kierując uwagi w stronę tych, którzy za chwilę mieli wystąpić.

Uczestnicy konkursu krasomówczego w swoich przemówieniach poruszali m.in. tematy tolerancji, wartości patriotycznych, międzyludzkiej komunikacji czy też młodzieżowego żargonu.

Decyzją jury pierwsze miejsce zajął Bartosz Ziółkowski przed Janem Bałdygą i Wiktorią Pietrzak. Wszyscy oni są uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Płońsku. Jurorzy przyznali ponadto 3 wyróżnienia - Erykowi Akpangowi, Kindze Kucińskiej i Aleksandrze Puchalskiej.

Z kolei w Gminnym Konkursie Recytatorskim "O laur Sarbiewskiego" pierwsze miejsca ex aequo przyznano Julii Górskiej ze Szkoły Podstawowej w Sarbiewie oraz Katarzynie Ligockiej (SP Baboszewo). Marta Grzelak (SP Sarbiewo) i Miłosz Pawłowski (SP Mystkowo) zajęli drugą lokatę, a Mateusz Muchowski (SP Sarbiewo) - trzecią.

Rozstrzygnięto również regionalny konkurs literacki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Płońsku. Pracą konkursową był esej, a mógł on dotyczyć zarówno twórczości Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, jak również jego działalności publicznej i roli na dworze króla Władysława IV.

Laureatkami konkursu zostały: Monika Jakubowska z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Dobrzańskiego "Hubala" w Raciążu, która zajęła miejsce pierwsze, oraz Dominika Widecka z tej samej szkoły i Julia Mastalerz z LO im. P. Skargi w Pułtusku. Komisja przyznała również wyróżnienie dla Karoliny Ambroziak, także z Pułtuska.