Poznaj lepiej Serock

Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

publikacja 01.05.2017 18:28

W ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich otwarto izbę pamięci.

Jednymi z pierwszych zwiedzających byli: bp Piotr Libera oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Jednymi z pierwszych zwiedzających byli: bp Piotr Libera oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Tworzenie izby pamięci trwało od 2009 roku. Pierwszym etapem była rewitalizacja i adaptacja zabytkowego budynku dawnej szkoły. W 2014 roku dokonano gruntownej przebudowy obiektu i przeprowadzono jego generalny remont. W zeszłym roku odnowiono teren wokół budynku.

Wyjątkowe przedsięwzięcie mogło powstać dzięki staraniom urzędu miasta. W zrewitalizowanym budynku utworzono nowoczesną multimedialną ekspozycję, poświęconą dziejom Serocka i okolic. Powstała Izba Pamięci i Tradycji Rybackich jest samorządową instytucją o charakterze muzealnym. Jej głównym celem jest odzwierciedlanie duchowej treści środowiska regionalnego i lokalnego poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów, działalność edukacyjną i kulturotwórczą.

- Serock, który do tej pory nie miał placówki dokumentującej i chroniącej dziedzictwo kulturowe i historyczne regionu, dzięki powstaniu izby zwiększy kompetencje kulturowe mieszkańców, przyczyni się do budowania tożsamości lokalnej oraz w nowoczesny i atrakcyjny sposób będzie promował swoje dziedzictwo kulturowe – przyznaje Beata Roszkowska, kierownik referatu komunikacji społecznej.

Izba, ma jednocześnie pełnić funkcję informacji turystycznej, przygotowana jest z myślą o mieszkańcach, turystach i gościach odwiedzających Serock. Nowoczesny charakter ekspozycji muzealnej, opiera się na multimedialnym i interaktywnym przekazie, zwiększa atrakcyjność odbioru treści merytorycznych oraz stanowi nową formę uczestnictwa w kulturze.

- Tworząc Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich mieliśmy nadzieję, że ludzie zaczną nam przynosić stare dokumenty, zdjęcia, i tak się stało. Wiele osób zaangażowało się w pomoc w tworzeniu izby - dodaje pani Beata.

Nowe miejskie muzeum zostało wyposażone w 11 monitorów dotykowych LCD w wielkości od 32 do 84 cali, 13 komputerów typy player z wgranym systemem operacyjnym z dyskiem twardym o pojemności od 60 do 256 GB, projektor multimedialny oraz projektor do interaktywnej podłogi, a także system sterowania monitorem dotykowym, który działa bezprzewodowo.

Jak mówią organizatorzy to nie tylko izba pamięci, ale nowoczesne miejsce spotkań i dialogu. Muzeum ukazuje losy społeczności Serocka, kulturę i obyczaje.