Szkiełko, oko i... duch

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 24.04.2017 00:57

Płocka filia Politechniki Warszawskiej świętowała 50 lat istnienia. W uroczystościach wziął udział bp Piotr Libera.

Jubileuszowy dar politechniki dla biskupa płockiego: szkice Stefana Szyllera przedstawiające przebudowę płockiej katedry Jubileuszowy dar politechniki dla biskupa płockiego: szkice Stefana Szyllera przedstawiające przebudowę płockiej katedry
Archiwum Jana Waćkowskiego

Co się składa na złoty jubileusz płockiej filii Politechniki Warszawskiej? - To długie lata pracy pokoleń, które przekazują swoim następcom głębokie przekonania i ideały, doświadczenie i szacunek, dumę z osiągnięć i pokorną świadomość tajemnicy. To znaczący dorobek intelektualny, ale również ten duchowy i moralny - mówił bp Piotr Libera w czasie gali jubileuszowej politechniki w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

Ks. biskup przypomniał, że choć filia Politechniki Warszawskiej w Płocku rodziła się w trudnych ideowo czasach, to jednak chlubną kartą uczelni było zaangażowanie absolwentów w płocki "Czerwiec 1976" i w pierwszą "Solidarność", a także w duszpasterstwo akademickie miasta, oraz bohaterstwo płockich inżynierów w czasie stanu wojennego: internowanych, inwigilowanych, usuwanych z pracy.

Biskup płocki przypomniał, że wielu "ludzi Politechniki" w wolnej już Polsce znalazło się na służbie w strukturach samorządowych i państwowych na terenie Mazowsza i poza nim, wspierało Kościół na Mazowszu, służąc kompetentną pomocą przy wznoszeniu świątyń, przy renowacji obiektów sakralnych, a także uczestnicząc w stowarzyszeniach chrześcijańskich, w organizacjach prorodzinnych, w życiu synodalnym. - To też jest dorobek waszego 50-lecia, dorobek duchowy i moralny - często niewymierny, ale dorobek, z którego macie dzisiaj prawo być dumni – stwierdził ks. biskup.

Uroczystości w teatrze poprzedziła Msza św. w katedrze, której przewodniczył biskup płocki, a kazanie wygłosił ks. prof. Wojciech Góralski, który przez osiem lat był również wykładowcą na politechnice w Płocku. Nawiązując do Ewangelii o ukazaniu się Zmartwychwstałego Jezusa Marii Magdalenie i uczniom, zwrócił uwagę, że każdy człowiek jest powołany do szukania prawdy i dzielenia się nią z innymi.

- "Nie możemy nie mówić tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy …". Prawda ze swojej natury wywiera moralną, psychiczną presję na swoich świadków. Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Najwyższej Prawdy, z naturalnej potrzeby serca daje świadectwo poznanej prawdzie. Maria Magdalena oraz dwaj uczniowie z dzisiejszej Ewangelii idą natychmiast, by świadczyć o Zmartwychwstałym. Poszukiwanie prawdy i dawanie o niej świadectwa to zadanie każdego człowieka. Każdy, kto czystym sercem i umysłem szczerze poszukuje prawdy, jest już na dobrej drodze - mówił ks. profesor.

- Odkrywanie prawdy i dzielenie się nią z innymi to misja każdej uczelni. Od 1915 roku czyni to niestrudzenie Politechnika Warszawska, jedna z najznakomitszych wyższych szkół technicznych w Europie. Od 1967 roku, a więc od pięćdziesięciu lat w misji tej uczestniczy filia płocka tej szkoły. To szmat czasu, w którym przewinęło się już kilka pokoleń rektorów, profesorów, wykładowców, pracowników administracji i obsługi oraz studentów, a potem starannie wykształconych inżynierów różnych specjalności - stwierdził ks. prof. Góralski.