Dwie rocznice, którym na imię "Katyń"

Dawid Turowiecki

publikacja 10.04.2017 17:43

Na potrzebę budowania tożsamości i jedności Polaków wskazywano w czasie rocznicowych obchodów w Płońsku.

W płońskim "lasku katyńskim" zwracano uwagę, że narodowe dramaty powinny łączyć, a nie dzielić W płońskim "lasku katyńskim" zwracano uwagę, że narodowe dramaty powinny łączyć, a nie dzielić
Dawid Turowiecki

Miejskie obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 7. katastrofy smoleńskiej zgromadziły przy krzyżu w parku przy ul. Kolejowej wielu płońszczan. To tam rokrocznie mieszkańcy oddają hołd zamordowanym w Katyniu rodakom pochodzącym z powiatu płońskiego oraz tym, którzy w 2010 roku wybrali się w ostatnią podróż swego ziemskiego życia, aby uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.

Na uroczystościach obecni byli m.in. poseł Maciej Wąsik oraz senator Jan Maria Jackowski. Wspominano parlamentarzystki z okręgu płocko-ciechanowskiego, które zginęły w katastrofie lotniczej w Smoleńsku: Jolantę Szymanek-Deresz i Janinę Fetlińską. W płońskim parku siedem lat temu, oprócz dębów katyńskich symbolizujących związane z ziemią płońską ofiary zbrodni NKWD, posadzono również dąb prezydencki, upamiętniający tragiczną śmierć 96 osób, które były na pokładzie tupolewa.

- Z tych dwóch okropnych tragedii winniśmy wyciągać wnioski i zbudować na nich naszą tożsamość. Stojąc nad grobami naszych bohaterów, powinniśmy być jednością – mówił m.in. Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Lokalne władze wypowiadały się w podobnym tonie. - Ofiarom winniśmy pamięć, ale ta pamięć jest potrzebna nam samym. Szacunek do wolności, pokoju, w którym mamy szczęście żyć - zaznaczał starosta Andrzej Stolpa. - Katastrofa smoleńska powinna łączyć, a nie dzielić Polaków. Winę za to ponoszą te organy państwa, które miały obowiązek wyjaśnić okoliczności tego dramatycznego wydarzenia - kontynuował. - Niech jednoczy nas pamięć o historii, miłość do ojczyzny i dobro naszej społeczności. Nie zapominajmy o tym szczególnie wtedy, gdy zgasną już znicze pod katyńskim krzyżem - puentował starosta powiatu płońskiego.

Burmistrz Płońska doceniał fakt obecności na uroczystościach zarówno świadków historii, czyli kombatantów, jak i jej spadkobierców - młodzieży szkolnej. - Naszą obecnością w płońskim "lasku katyńskim" pokazujemy, że manipulowanie historią i przeinaczanie faktów prędzej czy później kończy się zwycięstwem prawdy. Ponieważ prawda o Katyniu, mimo dużego wysiłku władz, została zachowana w polskich domach i przekazana kolejnym pokoleniom - przyznawał Andrzej Pietrasik. - Mam nadzieję, że ta sztafeta pokoleń z przekazywaniem tradycji i budowaniem jej na fundamencie lepszej Polski będzie trwała przez kolejne długie lata.

Uroczystości plenerowe poprzedziła Msza św. w kościele parafii pw. św. Michała Archanioła z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Con Grazia".