Wydarzyło się... cz. 3

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 03.01.2017 17:55

Czym żyliśmy od września do grudnia 2016 roku w diecezji i regionie?

Nowe wydziały w kurii

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 27.05.2013. Opactwo Pobenedyktyńskie, siedziba Kurii Diecezjalnej Płockiej i Muzeum Diecezjalnego. Wzgórze Tumskie ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Od 1 września bp Piotr Libera powołał do istnienia dwa nowe wydziały w strukturach Kurii Diecezjalnej Płockiej: do spraw rodzin i do spraw nowej ewangelizacji. Jak napisał bp Piotr Libera w stosownych dekretach, nowe wydziały są realizacją postulatów 43. synodu płockiego oraz odpowiedzią na wskazania i nauczanie papieża Franciszka. Jak mówią ks. Jarosław Kamiński - powołany na p.o. dyrektora Wydziału ds. Rodzin i Iwona Zielonka - dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji, chodzi o kontynuację i zdynamizowanie dotychczasowych działań oraz o priorytetowe potraktowanie sprawy duszpasterstwa rodzin i nowej ewangelizacji w Kościele płockim.

- Jesteśmy powołani, aby pracować dla rodziny i małżeństwa, aby wspierać te rodziny, które są rozbite i duszpasterzować wśród związków niesakramentalnych, aby działać na rzecz promocji obrony życia i poszerzać formy poradnictwa rodzinnego - mówi o priorytetach nowego wydziału ks. J. Kamiński. Warto dodać, że nowym diecezjalnym duszpasterzem rodzin został mianowany ks. Wojciech Kućko, który jest pracownikiem nowego wydziału w kurii.

- Mamy już wiele doświadczeń na polu nowej ewangelizacji w diecezji - mówi Iwona Zielonka, nowa dyrektor drugiego wydziału w płockiej kurii. - Zależy nam bardzo na współpracy z ruchami i stowarzyszeniami i koordynacji różnych inicjatyw ewangelizacyjnych. Chcemy nadal formować ewangelizatorów i tworzyć ekipy ewangelizacyjne oraz kontynuować prowadzenie rekolekcji kerygmatycznych w parafiach. W planach naszego wydziału jest utworzenie Diecezjalnego Centrum Modlitwy i Ewangelizacji oraz ośrodka katechumenatu dorosłych, a także czuwanie nad posługą charyzmatyczną w ruchach i wspólnotach kościelnych - mówi I. Zielonka.

Od 100 lat "Czuwam"

Wydarzyło się... cz. 3   Ciechanów, 11.09.2016. XXV Dni Chorągwi Mazowieckiej. Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego w ciechanowskiej farze ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Na stulecie ciechanowskiego harcerstwa do miasta nad Łydynią przybyło 1200 zuchów i harcerzy z całego Mazowsza. Mszy św. w ciechanowskiej farze w intencji harcerzy, a zwłaszcza za ludzi, którzy przez 100 lat tworzyli ciechanowskie harcerstwo, przewodniczył bp Roman Marcinowski. - Dziękujmy dziś za harcerski czyn, w którym jest umiłowanie najwyższych wartości, trud organizacyjny i wychowawczy. Harcerstwo kształtuje hart ducha i ciała - mówił ks. biskup. Zwrócił uwagę, że wzięte z Ewangelii słowo „czuwam” jest harcerskim zawołaniem i programem. - To słowo wzywa was do czynu dla innych i do pracy nad sobą. Jesteście szczególnie potrzebni we współczesnym świecie, bo dziś w umysłach w kulturze panuje wielki bałagan i chaos wartości - zwrócił uwagę bp Roman. Program wydarzeń był bardzo bogaty. Przez trzy dni odbyły się m.in.: zajęcia programowe, gra miejska "Wehikuł czasu", trasa seniorsko-instruktorska "Ciechanów. 100 lat na harcerskim szlaku", koncerty na Zamku Książąt Mazowieckich, ognisko pokoleń, Msza św. w farze i apel na pl. Jana Pawła II. - Najważniejszym celem tych dni Chorągwi jak i poprzednich jest budowanie wspólnoty. Do Ciechanowa przyjechały zuchy z klas I-III, są gimnazjaliści, licealiści i harcerze seniorzy. To spotkanie kilku pokoleń harcerzy - mówi Michał Bagiński, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Wyklęci upamiętnieni

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 17.09.2016. Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia grobowca rodziny Bronarskich i Panteonu Żołnierzy Wyklętych Agnieszka Małecka /Foto Gość Por. Stefan Bronarski i 91 innych żołnierzy, którzy zginęli lub zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach zostało upamiętnionych pomnikiem na płockim cmentarzu katolickim. Dzięki Stowarzyszeniu Starówka Płocka, organizatorowi zbiórek na "Płockie Powązki" i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej, a także wielu ludziom dobrej woli, ufundowano nowy pomnik na rodzinnym grobowcu Bronarskich. Odnowiony i powiększony nagrobek na cmentarzu przy ul. Kobylińskiego, stał się jednocześnie Panteonem Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość jego odsłonięcia i poświęcenia odbyła się nieprzypadkowo 17 września - w 77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Uczestniczyli w niej rodziny, potomkowie Żołnierzy Wyklętych regionu płocko-sierpeckiego, chociaż z samej rodziny Bronarskich już niestety nikt nie pozostał.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięto również w Mławie przy kościele w parafii Świętej Rodziny.

Pułtusk pamięta bohaterów

Wydarzyło się... cz. 3   W kościele św. Józefa w Pułtusku i przy murach dawnego więzienia, dla upamiętnienia 70. rocznicy odbicia więźniów, odsłonięto pamiątkowy mural, a w rekonstrukcji historycznej przypomniano jedną z najbardziej spektakularnych akcji antykomunistycznego podziemia. W uroczystości wziął udział m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz minister Henryk Kowalczyk. 25 listopada minęło 70 lat od słynnej ostatniej akcji podziemia antykomunistycznego w skali ogólnopolskiej. Przez lata była "historią zakazaną", od 1998 roku przypomina o niej pamiątkowa tablica przy kościele św. Józefa, a od niedawna, także okolicznościowy mural, który zobaczy każdy, kto przejeżdża przez centrum miasta. Okolicznościowy mural upamiętnia bohaterów tamtych wydarzeń, m.in. ppor. Stanisława Łaneckiego pseud. Przelotny, który dowodził akcją rozbicia pułtuskiego więzienia.

 

Śladami Stefana Szyllera

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 14.10.2016. Remont katedry płockiej ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość - Można powiedzieć, że w ostatnich miesiącach, w skromny sposób podążaliśmy śladami architekta Stefana Szyllera, chociaż on oczywiście robił ogromny remont, przebudowę katedry - mówi ks. proboszcz Stefan Cegłowski. Zdjęte rusztowania okalające wieżę południową oznaczają, że zakończył się etap remontu tej części murów bazyliki katedralnej. We wnętrzu zakończyła się ważna faza prac remontowych kaplicy królewskiej, którymi kieruje konserwator Marcin Kozarzewski . To kompleksowe przedsięwzięcie, dla którego powołana została nawet rada naukowa, złożona z historyków, archeologów i konserwatorów. - Uszkodzone tynki w dolnej partii ścian zostały usunięte i położone po raz drugi. Na tych fragmentach polichromia będzie odtworzona, ale to zadanie na kolejny rok. Teraz chcielibyśmy przygotować kaplicę do tego, by położyć posadzkę po remoncie. Zasadnicze prace przy zachowanej polichromii na suficie są także zrobione; inne będą robione z lokalnych rusztowań. Ważne jest, że są założone instalacje oświetleniowe i nagłośnieniowe - informuje ks. Cegłowski. To duży krok w kierunku przywrócenia pierwotnego blasku tej kaplicy i większego zainteresowania nią zwiedzających.

Pomogą w odnowie parafii

Wydarzyło się... cz. 3   Popowo, 29.10.2016. Spotkanie formacyjne parafialnych rad duszpasterskich z bp. Piotrem Liberą ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość W Popowie odbyło się pierwsze formacyjne spotkanie przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich. W dwóch turach do ośrodka Caritas przyjechało kilkuset osób z całej diecezji. Rozmawiali o odnowie życia parafialnego, własnej formacji duchowej i nowej ewangelizacji. Spotkali się z nimi księża biskupi Mirosław Milewski i Piotr Libera. - Czasami nam, księżom, i świeckim, potrzeba dobrej motywacji, aby z przekonaniem i współpracując ze sobą, podejmować ważne dzieła. Ta zachęta płynie od was, od waszego zaangażowania i odpowiedzialności - akcentował bp Piotr. - Wiem z doświadczenia, że w kryzysach i kłopotach parafialnych, nieocenioną pomocą i wsparciem są właśnie rady. Chrońcie wasze parafie przed zamętem. Bądźcie rzecznikami ładu i pokoju! - prosił biskup płocki. - Bardzo zależy nam na tym, żeby rady były świadome swej roli, jaką spełniają w parafii. Aby pośredniczyły między proboszczem a wspólnotą parafialną, aby ich głos był słyszalny także przed biskupem w trosce o wspólnotę – mówił ks. Marek Smogorzewski, diecezjalny moderator parafialnych rad duszpasterskich. - Czeka was ważna rola w odnowie parafii – akcentował ks. Smogorzewski.

Za dużo benzenu

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 2.11.2016. Orlen ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Mieszkańcy contra koncern Płocczanie po raz pierwszy wyszli na ulice z hasłami przeciwko PKN Orlen. Przyczyną protestu, zwołanego na portalu społecznościowym, były przekroczenia norm benzenu w powietrzu, jakie odnotowano w końcu września. Marsz w maskach przeszedł ze Starego Rynku głównymi ulicami miasta na Plac Celebry przy Orlen Arenie. Kolumnę poprzedzał samochód ciężarowy z atrapą komina. - Chcemy, by nas głos został usłyszany. Przestańcie nas truć! Powietrze jest dobrem wspólnym i naszym obowiązkiem jest chronić je dla przyszłych pokoleń! - wołała inicjatorka marszu Agata Liberadzka. Przy Orlen Arenie, skąd widać dobrze nowy komin, odczytano żądania wobec przedsiębiorstwa oraz oświadczenie dla władz miasta, koncernu i mediów.

 

 

Odzyskany obraz

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 28.10.2016. Odzyskany obraz Kapituły Katedralnej Płockiej, autorstwa Jana Czesława Moniuszki ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Po wojennej zawierusze i przeszło 70 latach tułaczki powrócił do Płocka obraz przedstawiający wręczenie herbu kapitule płockiej przez cesarza Maksymiliana. Namalował go Jan Czesław Moniuszko, najmłodszy syn słynnego kompozytora. Od 1908 do 1939 roku znajdował się on w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Pisał o nim i ilustrację jego zamieścił w swej monografii historycznej Płocka abp Antoni Julian Nowowiejski. Gdy zaczęła się wojna, obraz "wypożyczono" na wyposażenie bliżej nieznanego urzędu, a przed zakończeniem wojny wywieziono do Niemiec. - Od 2000 roku informowano nas, że obraz istnieje i proponowano jego zakup. Dzięki staraniom bp. Piotra Libery, po długich negocjacjach, obraz ostatecznie oddano przed dwoma miesiącami. Koszty związane z odzyskaniem obrazu sfinansowała Kapituła Katedralna Płocka. Dzieło zostanie udostępnione w Muzeum Diecezjalnym Płockim - mówi ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Obraz Moniuszki przedstawia historię z 1518 roku, kiedy to cesarz Maksymilian I nadał bp. Erazmowi Ciołkowi, biskupowi płockiemu herb dla kapituły katedralnej.

Perła z pergaminu

Wydarzyło się... cz. 3   Płock, 28.11.2016. Graduał Franciszkański z drugiej połowy XIII wieku. Muzeum diecezjalne ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Kolejny skarb średniowiecznego Płocka zaczyna zdradzać swoje tajemnice. Na Tumskim Wzgórzu zaprezentowano XII-wieczną księgę - Ewangelistarz i wyniki najnowszych badań. Po odzyskaniu Pontyfikału Płockiego i podjęciu badań nad tą księgą, przyszedł czas, aby zająć się kolejnym dziełem płockiego złotego wieku. Są nim Perykopy Ewangeliczne, a dokładniej ewangelistarz, czyli księga liturgiczna z fragmentami Ewangelii, które są odczytywane podczas liturgii. Jak ustalili ks. prof. Leszek Misiarczyk i o. Bazyli Degórski, paulin, pergaminowy kodeks napisany minuskułą romańską, zgodnie z badaniami paleograficznymi najprawdopodobniej powstał w latach 1170-80 na użytek katedry płockiej, a miejscem jego powstania mogło być opactwo benedyktyńskie na Tumskim Wzgórzu. - Nikt do tej pory nie przebadał tego dzieła - mówi ks. prof. Misiarczyk. - Jest to zbiór Ewangelii na niedziele od Adwentu do Zesłania Ducha Świętego oraz na różne dni tygodnia, a także święta i wspomnienia różnych świętych.