Oscary na mikołajki

Wojciech Ostrowski

publikacja 05.12.2016 00:32

Po raz jedenasty nagrodzono twórców i animatorów kultury związanych z ziemią przasnyską.

Uroczyste wręczenie medali Ostoi-Kotkowskiego odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu Uroczyste wręczenie medali Ostoi-Kotkowskiego odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu
Wojciech Ostrowski

Nadawane przez działającą przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej kapitułę medale Stanisława Ostoi-Kotkowskiego w tym roku otrzymali Małgorzata Bandurska (w kategorii Twórca Uznany) i Tomasz Jakubowski (w kategorii Medal Honorowy). Kapituła zdecydowała też po raz pierwszy przyznać Medal Honorowy pośmiertnie. Został nim uhonorowany zmarły w tym roku, w wieku 57 lat, Romana Wierzbicki, w którego imieniu medal odebrała córka. Z uwagi na brak zgłoszonych kandydatur tym razem nie przyznano natomiast medalu w kategorii Debiut.

Małgorzata Bandurska od lat znana jest nie tylko w Przasnyszu jako instruktorka tańca, choreograf i animator pracy z dziećmi i młodzieżą. Dla tancerzy z prowadzonych przez siebie grup jest opiekunem, trenerem, wizażystą, rekwizytorem, projektantem strojów, montażystą muzycznym. Wśród licznych wydarzeń, w których uczestniczyła ze swoimi podopiecznymi znalazły się inauguracja projektu – Przasnysz Stolica Kultury Mazowsza 2014, spektakl Przasnyski Feniks, przygotowany na 100-lecie wybuchu I wojny światowej, a ostatnio widowisko Teatru Trzech Pokoleń "Od Wzgórza Lecha powiał wiatr".

Tomasz Jakubowski jest instruktorem plastyki w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, twórcą działającej tam już od 10 lat Pracowni Batiku "Mamut". W tym czasie pod jego kierunkiem powstało ponad 200 batików, które są prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą m.in. aż w Nowosybirsku. Można je było oglądać też podczas kolejnych edycji Festiwalu Fabryka Światła oraz podczas Światowych Dni Młodzieży w naszej diecezji. Wśród batików pracowni "Mamut" poczesne miejsce zajmują kolekcje "Muzycy w batiku", "Ikona-Batik-Inspiracje" oraz "Kompozytorzy".

Roman Wierzbicki, określany jako człowiek renesansu, przasnyski artysta malarz, rysownik, rzeźbiarz, poeta, scenograf, muzyk, reżyser był m.in. organizatorem i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Czernicach Borowych oraz opiekunem świetlicy w Zespole Szkół Zawodowych, gdzie zorganizował wiele wystaw, koncertów, spotkań z ludźmi kultury i wieczorów poetyckich. Był również wiceprezesem Przasnyskiej Grupy Artystycznej i współtwórcą Galerii Kąt, w której odbywały się wystawy twórców niezależnych. Jego pamięć uczestnicy uroczystości uczcili chwilą ciszy.

- Te medale, przyznawane ludziom kultury, to nasze przasnyskie Oscary – zauważył prowadzący spotkanie Krzysztof Gadomski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury, przewodniczący komisji konkursowych i pomysłodawca medalu. – W tym roku ich laureatami są przasnyszanie z krwi i kości.

- Zawsze marzyłem o otrzymaniu Oscara, ale nie spodziewałem się, że to się kiedyś stanie, bo nie jestem filmowcem – żartował dziękując za medal Tomasz Jakubowski.

W tym roku upływa 10 lat od nadania Miejskiemu Domowi Kultury w Przasnyszu imienia Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, który, co warto przypomnieć, był światowej sławy artystą plastykiem, prekursorem sztuki laserowej i grafiki komputerowej. Jubileusz ten uczczono częstując uczestników medalowej gali tortem i piernikami z oryginalnym wizerunkiem patrona, stylizowanym na banknot dziesięciozłotowy.

Uroczystość, która odbyła się w Klubie Otwartego Umysłu Miejskiego Domu Kultury, uświetnił krótki występ tancerek Małgorzaty Bandurskiej oraz koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu "Pasja".