Idź, wierz i przebaczaj

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 30.08.2016 00:24

Na Farskiej Górze i zamkowych błoniach w Ciechanowie dziękowano za chrzest.

Idź, wierz i przebaczaj Ciechanów, 28.08.2016. Diecezjalne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Chrzest to nasze początki i tożsamość, to historia i tradycja, to wiara i święci - wybrzmiało 28 lipca pod Farską Górą i na zamkowych błoniach. Tak zorganizowano uroczystości w Ciechanowie, aby przypomnieć historyczne miejsca i postaci oraz ukazać, jak ważną, twórczą i jednoczącą rolę odgrywa wiara. Było więc wiele odniesień do historii i symboli oraz dziękczynna modlitwa na błoniach.

Wszystko zaczęło się na Farskiej Górze, gdzie grupa rekonstruktorów przedstawiła, jak mogło wyglądać przyniesienie chrześcijaństwa do Ciechanowa. - Kiedy Mieszko przyjął chrzest, przyniesiono ogień nowej wiary oraz słowo Boże także do Ciechanowa... - tak rozpoczęto opowiadanie o początkach wiary na północnym Mazowszu. Na wzgórze weszła procesja z krzyżem, księgą Ewangelii i płonącym symbolicznym ogniem wiary, w której szedł ks. bp Piotr Libera. Następnie, po inscenizacji i po posadzeniu pamiątkowego dębu, wyruszyła procesja na zamkowe błonia. Za krzyżem i symbolicznym ogniem wiary szli bp Piotr Libera, prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, księża i grupy rekonstrukcyjne, które wykonywały w drodze średniowieczną muzykę, a także wierni. Przy pomniku św. Piotra Apostoła - patrona miasta, odczytano ewangelię o wyznaniu wiary tegoż ucznia w Jezusa, Syna Bożego (Mt 16, 16), a przy ratuszu, w kolejnej scence rekonstruktorzy przypomnieli moment lokacji miasta przez księcia Janusza II Mazowieckiego.

Na zamkowych błoniach bp Piotr Libera przewodniczył Mszy św. Na ołtarzu ustawiono relikwie świętych: Stanisława Kostki, s. Faustyny Kowalskiej i Jana Pawła II, a ks. biskup sprawował Msze św. w XVI-wiecznym kielichu z ciechanowskiej fary. Liturgię uświetniły połączone chóry ciechanowskich parafii oraz orkiestry dęte z Ciechanowa i Sochocina. - Potrzebna nam była ta procesja z Farskiej Góry - z miejsca, które pamięta początki miasta i chrześcijaństwa na tych ziemiach, bo uświadomiła nam ona, że nasza wiara jest drogą, jest wędrówką pokoleń ludzi przez historię i zmieniające się epoki z tą samą i niezmienną Ewangelią Jezusa Chrystusa - mówił ks. biskup w kazaniu. I zachęcał do dziękczynienia za tych wszystkich, którzy przekazali nam wiarę.

Na zakończenie Mszy św. prezydent miasta Krzysztof Kosiński, dziękując ks. biskupowi za przewodniczenie Mszy św. zapowiedział, że od 2017 r. w ciechanowskich szkołach podstawowych zostanie wprowadzony nowy przedmiot - historii Ciechanowa i regionu. - Będzie dobrowolny i atrakcyjny, aby krzewić wśród młodych lokalny patriotyzm i uczyć naszej historii, tradycji i kultury - powiedział prezydent.

W dalszej części programu obył się koncert pieśni patriotycznych, możliwość zwiedzania wioski średniowiecznej przy zamku. Obchody zwieńczyła wieczorna projekcja filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem". Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa fotografii z dawnych lat na ul. Warszawskiej: "Ciechanów znany i nieznany".

Organizatorem diecezjalnego dziękczynienia za 1050-lecie chrztu Polski był Urząd Miasta Ciechanów i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.