Powstańczy duch żyje

ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 19.07.2016 11:58

- Gdy gromadzimy się na modlitwie za powstańców z 1863 roku, chcemy wyrazić wdzięczność Bogu i naszym przodkom za to, że wykazali się bohaterską postawą i niebywałym patriotyzmem - mówił w Sokołowie ks. Mariusz Dołęgowski.

Uczestnicy spotkania przy mogile powstańców z 1863 roku Uczestnicy spotkania przy mogile powstańców z 1863 roku
Archiwum ks. Mariusza Dołęgowskiego

- By zrozumieć sens poświęcenia naszych przodków, trzeba spojrzeć na nie oczyma wiary w Boga i miłości do ojczyzny, bowiem są dwie potęgi, którym trzeba oddać wszystko, a w zamian nie żądać nic - to Bóg i Ojczyzna. Jeśli tak popatrzymy na powstanie sprzed 153 lat, to nie mogą zostać dziś zapomniane powstańcze mogiły rozrzucone po ojczystej ziemi - także na terenie tej sokołowskiej parafii - mówił w czasie Mszy św. ks. Mariusz Dołęgowski, duszpasterz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Sokołowie.

Zabytkowy, drewniany kościół pamięta wydarzenia z 1863 r. i powstańcze potyczki, których było wiele na tamtym terenie. Rozprzestrzeniający się niepodległościowy zryw Polaków największy rozmach przybrał tam wiosną i latem 1863 roku. Pośród ok. 1200 potyczek i bitew była również i ta stoczona pod Sokołowem i Cyganami.

- Te bohaterskie czyny naszych lokalnych powstańców upamiętnimy poprzez poświęcenie tablic, które stanęły obok naszej świątyni. Ich celem jest nie tylko informowanie przechodzących obok nich ludzi o jednej z bitew stoczonej w tej okolicy, ale również pobudzanie do modlitewnej pamięci za wszystkie ofiary tego krwawego zrywu Polaków. Prośmy dziś Boga, abyśmy wywalczoną z takim trudem wolność umieli jak najlepiej zagospodarować. Trzeba pamiętać, że tę wolność trzeba ciągle pielęgnować. Módlmy się także, aby Bóg chronił nas od wojny, która sieje spustoszenie w życiu obywateli i narodu. Niech pamięć o tych, którzy ginęli za nasz kraj, uświadamia nam, jak czasami trzeba wiele poświęcić, by odzyskać wolność. Naszym obowiązkiem i świętą powinnością jest także kształtowanie kolejnych pokoleń w duchu patriotyzmu i umiłowania ojczyzny - mówił ks. Dołęgowski.

W liturgii uczestniczyli: Związek Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, Związek Piłsudczyków RP oddział w Pułtusku oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Podczas Mszy wartę pełnili harcerze, strażacy, przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej 13. Pułku, przedstawiciele Związku Piłsudczyków oraz młodzież szkolna.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do umieszczonych na terenie przykościelnym tablic informujących o krwawej bitwie, jaką stoczyli powstańcy 14 i 15 lipca 1863 roku. Odczytano akt erekcyjny i zakopano w ziemi obok tablicy, która ma przypominać kolejnym pokoleniom o tym patriotycznym zrywie Polaków. Ks. Mariusz Dołęgowski poświęcił tablicę i wraz z lokalnymi władzami dokonał jej odsłonięcia.

W znajdującym się nieopodal lasku, na mogile powstańców, odegrano hymn państwowy i złożono kwiaty. Po oficjalnych uroczystościach na przykościelnym terenie, z inicjatywy Urzędu Gminy w Obrytem został zorganizowany piknik, któremu towarzyszyły patriotyczne pieśni.