Te Deum za nawiedzenie

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 11.06.2016 08:38

Przez ostatni rok diecezja płocka stała się jak Jasna Góra. Za wszystkie łaski i poruszenia serca przy Maryi, Kościół płocki składa dziękczynienie i dokonuje aktu zawierzenia.

Bp Piotr Libera głosi homilię w czasie nawiedzenia płockiej katedry przez obraz Pani Jasnogórskiej Bp Piotr Libera głosi homilię w czasie nawiedzenia płockiej katedry przez obraz Pani Jasnogórskiej
Archiwum Jana Waćkowskiego

Główne uroczystości rozpoczynają się o godz 11 przed płocką katedrą. Mszy św. będzie przewodniczył abp Celestino Migliore, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce. Liturgia jest poprzedzona spotkaniem ewangelizacyjnym i świadectwem znanego muzyka Jana Budziaszka (początek o 9.30).

Na tę uroczystość specjalne słowo skierował bp Piotr Libera. Czytamy w nim m.in.: "20 czerwca 2015 roku w diecezji płockiej rozpoczął się czas Nawiedzenia - spotkania w parafialnych wspólnotach z Najświętszą Maryją Panną w znaku Jasnogórskiej Ikony. Nasze kościoły wypełniały się aż po brzegi tymi, którzy chcieli spojrzeć w Jej Matczyne Oblicze i zawierzyć Jej siebie samych i swoich bliskich. Czas Nawiedzenia.... piękne - maryjne dni szybko minęły. Teraz nadszedł czas zakończenia peregrynacji. Czas dziękczynienia za niezwykłe chwile, jakie dane nam było przeżyć, ale jednocześnie czas refleksji nad tym, jaki wpływ na nasze życie wywarło spotkanie z Czarną Madonną. Wiemy, że Jej wizerunek będzie wędrował dalej, warto jednak postawić sobie pytanie, czy ziarno Bożej Miłości posiane w naszych sercach w czasie przeżywanej w poszczególnych parafiach doby nawiedzenia zaczęło już kiełkować i jaki wydaje ono plon?

Zakończenie Nawiedzenia przeżywamy w wyjątkowych okolicznościach, na które składają się: 1050. rocznica chrztu Polski, przeżywany obecnie Rok Miłosierdzia oraz 25. rocznica pobytu w Płocku św. Jana Pawła II. Ten wyjątkowy kontekst niewątpliwie pozwala ufać, że owoce czasu Nawiedzenia będą miały szczególny i trwały charakter. Liczne spowiedzi; wyciągnięte do zgody dłonie pomiędzy poszczególnymi członkami rodzin i sąsiadami; szczere słowa: przebaczam i przepraszam, które padły z tak wielu ust; dobre postanowienia o podjęciu na nowo życia religijnego - to tylko niektóre spośród owoców, jaki niesie spotkanie z Maryją w Jej Jasnogórskim wizerunku. Niewątpliwie wyrażają one prawdę zawartą w haśle, które towarzyszyło przeżywanej przez nas peregrynacji: "Z Maryją ewangelizujemy Kościół Płocki".

U kresu Nawiedzenia wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do godnego przeżycia spotkań z Maryją w znaku Jasnogórskiej Ikony w naszych wspólnotach parafialnych. Dziękuję kapłanom i świeckim tak bardzo zaangażowanym w dzieło peregrynacji.

Jednocześnie ufam głęboko, że ziarno Ewangelii, przyniesione nam przez Maryję będzie stale wzrastać i wyda plon stokrotny. Niech to Boże dzieło i wszelkie dobro, które zainicjowała w naszych sercach Jasnogórska Pani, ciągle się rozwija umacniane pasterskim błogosławieństwem, którego z całego serca udzielam" - napisał biskup płocki.