Nieś wiarę z radością. Rokicie

Agnieszka Otłowska

publikacja 13.05.2016 11:23

Kopia ikony jasnogórskiej przybyła do XIII-wiecznej świątyni, malowniczo położonej na nadwiślańskiej skarpie. Swoją pierwszą peregrynację parafia pw. św. Małgorzaty przeżywała 4 października 1976 roku.

Wierni nie ukrywali wzruszenia, patrząc na przybywający obraz Matki Bożej Wierni nie ukrywali wzruszenia, patrząc na przybywający obraz Matki Bożej
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

"4 października 2016 roku minie dokładnie czterdzieści lat, od kiedy obraz Matki Bożej Częstochowskiej nawiedził naszą nadwiślańską parafię. Proboszczem był wtedy ks. kan. Jan Degowski. Tamtą obecność czujemy i zachowujemy w naszej pamięci i naszych sercach. Niech ta wizyta Matki dla nas wszystkich stanie się źródłem nowej siły i radości na każdy dzień naszego zmagania się z teraźniejszością" – pisał w specjalnym biuletynie ks. Marek Podsiadlik, proboszcz parafii.

Mszy św. inaugurującej dobę nawiedzenia przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Wraz z ks. proboszczem ikonę jasnogórską witali rodzice, młodzież i dzieci, które tak licznie zaakcentowały swoją obecność przy głównym ołtarzu. Wśród nich była 6-letnia Jagoda Frączak, która z nawiedzenia Maryi jest bardzo szczęśliwa i pragnie zanieść do Maryi swoje intencje. – Cieszę się, że Matka Boża przychodzi. Będę prosić Ją o zdrowie dla rodziców i modlić się o to, aby się ludzie bardziej się kochali i wierzyli w Jezusa – mówi mała Jagoda.

W kazaniu ks. biskup odniósł się do perykopy Ewangelii o nawiedzeniu Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56). Mówił, że radość, jaką zwiastował Jej anioł, była tak silna, by podzielić się tą nowiną z bliskimi. - Ona z pośpiechem wyrusza w drogę. Ten pośpiech jest powodowany miłością, troską o innych. Wie doskonale, że jest w Niej sam Bóg - akcentował bp Marcinkowski.

W homilii zauważył, że Maryja niesie nowinę o tym, który zamieszkał pod Jej sercem. – Także i w nasze chrześcijańskie powołanie wpisany jest obowiązek radosnego dzielenia się z innymi wiarą. On także pomaga bliźniemu - mówił bp Roman Marcinkowski. – Maryja niesie Jezusa i niesie Go w swoim łonie. Maryja niesie Jezusa innym, Tobie i mnie. Nie zatrzymuje Go dla siebie. Raduje się Nim i dzieli się tą radością z innymi. Dzieli się Jego obecnością - zwracał uwagę biskup.

W urokliwym kościele nad nadwiślańskim brzegiem ikona Jasnogórska witała była przez orkiestrę dętą, asystę procesyjną, dzieci sypiące kwiatkami, siostry służki, a także wiernych. Podczas uroczystości parafianie w Rokiciu usłyszeli też podziękowania za wielkie zaangażowanie w przygotowanie nawiedzenia. Szosy i domy ubrane w chorągwie, proporce, kwiaty i obrazy Maryi.

Warto przypomnieć, że w parafii zachował się w dobrym stanie ornat, który był pamiątką pierwszego nawiedzenia obrazu Jasnogórskiego. Na ornacie widnieje obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz wyszyta jest data pierwszej peregrynacji. W odnowionym ornacie bp Roman odprawiał Mszę św. inaugurującą dobę nawiedzenia.

Warto dodać, że choć parafia w Rokiciu jest niewielka, ma jednak długą i ciekawą historią. Jest tu niewielki XIII-wieczny romański kościół i zarazem jedna z najstarszych ceglanych świątyń Mazowsza. Jej historia jest m.in. odciśnięta na kościelnych murach... Przyglądając się baczniej, można zauważyć wyżłobione na cegłach napisy i symbole np. narzędzi rolniczych, sosny, ryby czy słońca.