Wyznaję jeden chrzest

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 14.04.2016 11:04

Z ikoną Matki Bożej Częstochowskiej i przy chrzcielnicy świętujemy 1050. rocznicę chrztu Polski.

Rodzina ze świecą jubileuszową 1050. rocznicy chrztu Polski Rodzina ze świecą jubileuszową 1050. rocznicy chrztu Polski
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

Tak dobrze się złożyło, że na ten tak ważny jubileusz w każdej parafii diecezji płockiej jest z nami ikona Matki Bożej Częstochowskiej. Ona przecież była świadkiem wielkich wydarzeń sprzed 50 laty. Ona towarzyszyła Wielkiej Nowennie narodu polskiego. Jej nawiedzenie w każdej parafii jest duchowym owocem tamtej duchowej drogi, która wzięła się z zamysłu prymasa Wyszyńskiego i z Jasnogórskich Ślubów Narodu. Ta sama ikona Nawiedzenia, na trzy dni centralnych obchodów rocznicy chrztu została w tych dniach przewieziona do Gniezna i Poznania, aby potem ponownie wrócić na szlak nawiedzenia na ziemi dobrzyńskiej.

Wiele wspólnot i miejscowości przygotowuje dodatkowe wydarzenia dla podkreślenia tak ważnej rocznicy. W czwartek, 14 kwietnia w pułtuskiej bazylice odbył się wieczór odnowienia łaski chrztu świętego, na który złożyła się modlitwa uwielbienia, adoracja Najświętszego Sakramentu, katecheza oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

W wymiarze kultury z ciekawą inicjatywą wyszła Książnica Płocka, która również 14 kwietnia w południe, zorganizowała czytanie symultaniczne 1050/1050. Było to 1050 minut symultanicznego czytania fragmentów literackich nawiązujących do rocznicy chrztu Polski w wybranych miejscach Płocka i powiatu płockiego - łączne aż w 73 miejscach. W akcję włączyły się m.in. płockie szkoły i kuria diecezjalna.

W wielu parafiach właśnie w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne. M.in. w parafii św. Piotra w Ciechanowie i w Żukowie będą również rozprowadzane wśród obecnych w kościele małe kropielnice na wodę święconą do umieszczenia w mieszkaniach. W Płońsku u św. Maksymiliana Marii Kolbego o godz. 10 Mszy św. będzie przewodniczył abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie. W Rypinie u św. Stanisława Kostki zostanie posadzony dąb pamięci na 1050-lecie chrztu Polski. Przy parafii zainauguruje swą działalność stowarzyszenie Rycerzy Kolumba. - Dopełnieniem i kulminacją tych obchodów będzie nawiedzenie parafii przez kopię obrazu Jasnogórskiego tydzień później - mówi ks. dziekan Marek Smogorzewski.

- Ponieważ 1000-lecie chrztu Polski obchodzono uroczyście w każdej parafii, dlatego i tę rocznicę chcemy podobnie uczcić - mówi ks. Janusz Nawrocki, proboszcz parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy. W przyszły czwartek, 21 kwietnia o 10.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Mirosław Milewski. Następnie w korowodzie 1050-lecia, z krzyżem, zapalonym paschałem oraz niesioną misą z wodą święconą, za osobami przebranymi za Mieszka i Dąbrówkę, uczestnicy uroczystości przejdą do Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy. W bogatym programie obchodów przewidziano również wykład dr. Piotra Oleńczaka o politycznym i kulturowym znaczeniu chrztu, koncert pieśni patriotycznych oraz rekonstrukcję wioski słowiańskiej.

W późniejszym terminie, bo 21 maja obchody rocznicowe są zaplanowane w Przasnyszu, a w ostatnią niedzielę sierpnia w Ciechanowie. Wtedy od Farskiej Góry na błonia zamkowe z zapalonym przy farze płomieniem wiary przejdzie korowód z udziałem m.in. grup rekonstrukcyjnych. Po Mszy św. pod przewodnictwem ks. biskupa, zostanie przedstawione widowisko historyczne, po nim koncert pieśni patriotycznych. W przygotowania uroczystych obchodów angażują się władze miasta i ciechanowskie parafie. Trwają prace nad scenariuszem, rozwiązaniami logistycznymi i szczegółami związanymi z inscenizacjami. Ogólna koncepcja zakłada bardzo otwarty i szeroki charakter tych obchodów.