Brama do serca

am, ao, wp

publikacja 09.12.2015 15:45

Otwarte wrota katedry, obraz "Jezu, ufam Tobie" i ubodzy na diecezjalnej inauguracji Roku Świętego.

Biskup płocki uroczyście otwiera Bramę Miłosierdzia w bazylice katedralnej na Tumskim Wzgórzu Biskup płocki uroczyście otwiera Bramę Miłosierdzia w bazylice katedralnej na Tumskim Wzgórzu
Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Bogata w znaki liturgiczne Eucharystia, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery i z udziałem bp. Romana Marcinkowskiego, rozpoczęła się w kaplicy św. Zygmunta w bazylice katedralnej. Tam została proklamowana Ewangelia o Dobrym Pasterzu, który odnajduje zagubioną owcę, a następnie odczytano fragment bulli papieża Franciszka ogłaszającej nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

"Nadzwyczajny Rok Święty rozpoczęty w Rzymie 8 grudnia po raz pierwszy nie koncentruje się, jak dotychczas było w zwyczaju Kościoła, na obchodach rocznicowych, ale skupia się na najwspanialszym przymiocie Boga Ojca - na Jego miłosierdziu" - przypomniano w komentarzu odczytanym na rozpoczęcie Mszy św. inaugurującej Rok Święty w diecezji płockiej.

- Ta celebracja rozpoczyna uroczyście Rok Święty dla naszego Kościoła diecezjalnego i staje się preludium głębokiego doświadczenia łaski i pojednania - powiedział bp Libera. Następnie wyruszyła procesja do Drzwi Płockich. "Jest to nasza Brama Miłosierdzia, a procesja jest ikoną pielgrzymowania, jakie każdy człowiek przemierza w swoim życiu, stale szukając Bożego światła i doświadczając Bożego miłosierdzia. Nasze Drzwi Płockie stają się symbolem miłosiernego Serca Boga, ukazanego w otwartym boku Chrystusa na krzyżu. To On jest bramą, która prowadzi do zbawienia. A spotkać Go możemy i doświadczyć Jego miłosierdzia przez głoszoną w świątyniach Ewangelię - Dobrą Nowinę - i sprawowane sakramenty" - wybrzmiało w komentarzu.

Bp Piotr wniósł w procesji do katedry księgę Ewangelii, a następnie pokropił zgromadzonych woda święconą na pamiątkę chrztu - to były najbardziej wymowne i oryginalne elementy liturgii sprawowanej 9 grudnia w płockiej katedrze.

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że to szczególny dar dla nas... Na "świetlistym szlaku św. s. Faustyny" była i Łódź, były i Ostrówek, i Warszawa, i Wilno, i Kraków. Ale tak naprawdę to tutaj, w Płocku, tak blisko tej katedry, "wszystko się zaczęło". I droga przypominania o Bożym miłosierdziu się zaczęła, i droga obrazu "Jezu, ufam Tobie!" się zaczęła... - mówił bp Libera w kazaniu.

Zwracając się do zgromadzonych w katedrze księży dziekanów, wicedziekanów i dekanalnych ojców duchownych, przypomniał postać ks. Wacława Jezuska, wychowawcy pokoleń płockich księży. - Gdy s. Faustyna opowiada o poleceniu i obietnicy Pana Jezusa jednemu ze swoich płockich spowiedników, zapewne ks. Jezuskowi, ten tłumaczy jej, że odnoszą się one do jej duszy; że powinna malować obraz Boży w swojej duszy. Odchodząc od konfesjonału, siostra słyszy jednak od Jezusa, że Jego obraz w jej duszy już jest, On jednak pragnie, żeby powstał obraz namalowany pędzlem, a jego uroczyste poświęcenie winno odbyć się w pierwszą niedzielę po Wielkanocy i że ta właśnie niedziela ma być w Kościele Świętem Miłosierdzia.

- Nie wiemy, jak to było dalej, ale wiemy, że w mieszkaniu ks. Jezuska, twardego przecież prawnika, kanonisty, nawet gdy obowiązywała notyfikacja Kongregacji Nauki Wiary, wisiał obraz Jezusa Miłosiernego... W ciszy i pokorze przyjął słowo Pana... Może to jakiś symbol płockiego kapłana na Rok Miłosierdzia? I może jakieś wezwanie, żeby nie gasić ducha, ducha miłosierdzia? - apelował biskup płocki.

Nawiązując do Księgi Proroka Izajasza, bp Libera przypomniał, że chrześcijanin "nigdy nie może się znużyć głoszeniem miłosierdzia, udzielaniem miłosierdzia, czerpaniem ze zdrojów miłosierdzia". Przywołując słowa abp. Rina Fisichelli, przewodniczącego Papieskiej Rady do Krzewienia Nowej Ewangelizacji, bp Piotr zauważył, że "miłosierdzie jest niemal nieobecne kulturze współczesnej: coraz rzadsze staje się w niej doświadczenie przebaczenia, coraz rzadsze darowanie długów, coraz trudniejsza w tym niemiłosiernym świecie odwaga ujawnienia długów wobec innych, zdrady czy korupcji i poproszenie o przebaczenie. W tym kontekście Rok Miłosierdzia może być znaczącą służbą społeczną, służbą na rzecz społeczeństwa".

Biskup zwrócił uwagę, że w przeżywaniu Roku Świętego ważnym miejscem będzie konfesjonał - miejsce, w którym penitent i spowiednik mają doświadczyć "prawdziwego miłosierdzia Ojca". - Chcemy więc żyć tym Rokiem Jubileuszowym w świetle jego hasła: "Miłosierni jak Ojciec" - mówił biskup płocki. - A co to znaczy w konkrecie, jednoznacznie ukazał nam nasz synod w jednym ze swoich dekretów - dekrecie charytatywnym. Oto kilka jego wskazań:

"Punkt 21. Czasem doświadczamy pokusy bycia chrześcijanami - naucza papież Franciszek - »zachowując roztropny dystans w stosunku do ran Pana. Jezus jednak chce, [...] abyśmy dotykali cierpiącego ciała innych. Oczekuje, abyśmy zrezygnowali z poszukiwania osobistych lub wspólnotowych środków ochronnych, pozwalających nam zachować dystans w stosunku do istoty ludzkiej udręki [...]. Gdy to czynimy, życie zawsze się nam komplikuje, lecz przeżywamy głębokie, cudowne doświadczenie bycia ludem, doświadczenie przynależności do ludu«”. Tak właśnie pragnie przeżywać swoją posługę miłosierdzia płocka Caritas i tego uczyć innych.

Punkt 31. Należy bezwzględnie zatroszczyć się o to, aby w ramach posługi charytatywnej »podporządkować miłosierdzie słów miłosierdziu czynów«. Synod zobowiązuje każdego proboszcza diecezji płockiej do utworzenia parafialnego zespołu Caritas i troski o jego rzeczywiste działanie.

Punkt 41. Synod przypomina, ze chrześcijańska duchowość miłosierdzia to także zobowiązanie do prostoty. Wymaga ona od nas unikania logiki panowania i gromadzenia samych tylko przyjemności. Składają się na nią również proste codzienne gesty, przełamujące logikę przemocy, wyzysku, egoizmu, zazdrości" - przypominał biskup postanowienia 43. synodu płockiego.

W prezbiterium katedry w czasie uroczystości umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, który w latach 1991-1999 nawiedził wszystkie parafie diecezji płockiej, a który obecnie odbiera cześć w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Starym Rynku w Płocku.

Na diecezjalną inaugurację Roku Miłosierdzia bp Libera zaprosił podopiecznych noclegowni Caritas oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Goślicach i Nowym Miszewie k. Płocka.

W czasie Mszy św. został odczytany dekret biskupa płockiego, ustanawiający 15 kościołów jubileuszowych, w których w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny.