Służcie ludziom i brońcie wiary

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 08.11.2015 15:20

Od dawna nie widziano w diecezji podobnej uroczystości, w której biskup płocki restytuował średniowieczną Kapitułę Kolegiacką i wprowadził w urząd jej członków: księży prałatów i kanoników gremialnych.

Inauguracja Kapituły Kolegiackiej św. Michała i instalacja kanoników gremialnych. Kolegiata św. Bartłomieja Inauguracja Kapituły Kolegiackiej św. Michała i instalacja kanoników gremialnych. Kolegiata św. Bartłomieja
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

- Z okazji 940-lecia naszej diecezji postanowiłem odnowić tu, przy płockiej farze, jedną z najczcigodniejszych instytucji tamtego świetlanego, płockiego średniowiecza – kapitułę św. Michała. Dokonujemy dzisiaj wymownego, symbolicznego aktu - wywodzącego się także z tamtych czasów aktu instalacji księży prałatów i kanoników tej nowej kapituły - powiedział bp Piotr Libera w czasie uroczystej Mszy św. dziękczynnej za remont generalny kościoła św. Bartomieja, za jego podniesienie do godności kolegiaty i za przywrócenie Kapituły Kolegiackiej św. Michała.

- Zakończony remont naszego parafialnego kościoła wieńczy przywrócona jej godność kolegiaty oraz powracająca do tej świątyni , po 196 latach przerwy Kapituła Kolegiacka św. Michała - mówił na początku uroczystości ks. prał. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii kolegiackiej i prepozyt kapituły. Zwrócił uwagę, że wśród zadań, jakie stawiają sobie nowomianowani księża kanonicy jest powołanie fundacji, która będzie wspierała uzdolnioną młodzież z ubogich płockich rodzin.

Ks. biskup poświęcił dystynktoria, czyli krzyże kanonickie i nowe stalle, czyli ławy w prezbiterium, przeznaczone dla członków Kapituły Kolegiackiej. Dystynktorium kanonickie, które jest znakiem przynależności do kapituły ma formę krzyża maltańskiego: na awersie krzyża widnieje postać św. Michała Archanioła, w otoku jest uieszczony napis: "Quis ut Deus", to znaczy "Któż jak Bóg", na rewersie zaś znajduje się wizerunek św. Bartłomieja Apostoła.

Nowomianowani kanonicy złożyli wyznanie wiary i przysięgę, a następnie zajęli przygotowane dla nich miejsca. Są nimi następujący duchowni:

ks. prał. Wiesław Gutowski – proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku,

ks. prał. dr Marek Jarosz – rektor WSD w Płocku,

ks. prał. prof. dr hab. Jan Krajczyński – sekretarz 43. Synodu Diecezji Płockiej,

ks. kan. mgr Andrzej Smoleń – proboszcz parafii św. Józefa w Płocku,

ks. kan. prof. dr hab. Leszek Misiarczyk – profesor WSD w Płocku,

ks. kan. Witold Godleś – proboszcz parafii św. Józefa w Zakroczymiu,

ks. kan. Janusz Zdunkiewicz – proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Pułtusku,

ks. kan. Grzegorz Jendrzejewski – proboszcz parafii św. Floriana w Orszymowie,

ks. kan. Tomasz Opaliński – proboszcz parafii św. Rocha w Janowie,

ks. kan. Zbigniew Rembała – rektor seminarium w Iquitos w Peru,

ks. kan. Szczepan Bugaj – dyrektor Caritas Diecezji Płockiej,

ks. kan. dr Tomasz Lewicki – dyrektor Płockiego Instytutu Wydawniczego.

- Pragnę, żebyście tworzyli kapitułę XXI wieku! Żebyście dawali wzór takiej kapituły! Niech ona będzie szczególnym miejscem intelektualnej i duchowej apologii wiary; apologii, świadczonej słowem i czynem! Zdobywajcie granty na pokazywanie blasku "świętego płockiego średniowiecza" i blasku wiary dzisiaj - tym, którzy widzą w niej ciemnogród... Fundujcie – zyskując sponsorów - stypendia, idące w tym właśnie kierunku... Ustanówcie "Nagrodę Michała Archanioła" dla młodych płocczan, potrafiących świadczyć o wierze! Wypowiadajcie się jasno w sprawach, w których Boże człowieczeństwo powinno być bronione! - mówił w homilii bp Libera.

Uroczystość z udziałem biskupa płockiego była okazją do podziękowania osobom, które przyczyniły się do remontu kościoła św. Bartłomieja. Bp Libera wręczył pamiątkowe ikony m.in. Adamowi Struzikowi, marszałkowi województwa mazowieckiego, Andrzejowi Nowakowskiemu, prezydentowi Płocka i prof. dr. hab. Robertowi Kunkelowi z Politechniki Warszawskiej

Liturgię Mszy św. uświetnił śpiewem Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. W kościele można było oglądać dwie wystawy. Jedna ukazuje remont fary, druga to publikacje o farze. Warto wspomnieć przy tej okazji o dwóch najnowszych książkach: ks. Wiesław Gutowskiego o rewitalizacji zespołu zabytkowego Fara w Płocku i ks. prof. Michała Grzybowskiego o Kapitule Kolegiackiej św. Michała w Płocku.

Przy kolegiacie św. Michała w Płocku, w połowie XII wieku, została powołana Kapituła Kolegiacka św. Michała. W 1732 roku została ona przeniesiona do kościoła farnego św. Bartłomieja. Wtedy też świątynia została podniesiona do godności kolegiaty. W 1819 r. dokonano likwidacji Kapituły Kolegiackiej św. Michała. W Wielki Czwartek, 2 kwietnia 2015 r., po 196 latach od likwidacji kapituły, biskup płocki podniósł płocką farę do godności kolegiaty i przywrócił w niej kapitułę.